Popularne pytania rekruterów. Wolisz pracę w grupie czy indywidualną?

Osoby przeprowadzające wywiad rekrutacyjny (niezależnie od tego czy jest to rekruter czy szef) niekiedy zadziwiają wymyślnymi pytaniami. Nierzadko, pytania te wprawiają kandydatów w osłupienie. Bardzo często jednak, podczas rozmowy kwalifikacyjnej natrafimy na standardowe i niezwykle typowe pytania. To, że są one standardowe wcale nie znaczy jednak, że są proste i że nie warto się na nie przygotowywać.

Jednym z często spotykanych pytań, jest pytanie o formę pracy preferowaną przez kandydata. „Wolałby Pan pracować w grupie, czy może indywidualna praca to dla Pana bardziej efektywna metoda” – ze słodkim uśmiechem pyta przyszły szef, a my nie wiemy jak wybrnąć. Jeśli bowiem wybierzemy pracę w grupie, możemy zostać odebrani jako jednostki niesamodzielne. Jeśli zaś wybierzemy pracę indywidualną, potencjalny szef gotów pomyśleć, że brak nam ducha zespołu. Jak więc wybrnąć?

Przede wszystkim warto zdać sobie sprawę, że w tego typu pytaniach nie ma złych i dobrych odpowiedzi. Jeśli odpowiemy zgodnie z prawdą, a pracy nie otrzymamy, to co najwyżej unikniemy znalezienia się w miejscu, w którym byłoby nam źle.

Nie zmienia to jednak faktu, że odpowiedzieć jakoś trzeba, a typowa odpowiedź kandydatów, czyli „dobrze pracuje mi się i tak i tak”, tak naprawdę niczego nie wnosi z punktu widzenia osoby prowadzącej wywiad. Warto zatem, zanim pójdziemy na rozmowę, przygotować się na takie pytanie i odpowiedzieć sobie samemu na kilka pytań (przy okazji lepiej poznamy własne oczekiwania względem nowej pracy):

Zastanowienie się nad tymi kilkoma pytaniami, pozwoli nam dość dokładnie i wyczerpująco, odpowiedzieć na podobne pytanie podczas rozmowy kwalifikacyjnej.