Popularne pytania rekruterów. Wolisz pracę w grupie czy indywidualną?

rozmowa zadania Popularne pytania rekruterów. Wolisz pracę w grupie czy indywidualną? Osoby przeprowadzające wywiad rekrutacyjny (niezależnie od tego czy jest to rekruter czy szef) niekiedy zadziwiają wymyślnymi pytaniami. Nierzadko, pytania te wprawiają kandydatów w osłupienie. Bardzo często jednak, podczas rozmowy kwalifikacyjnej natrafimy na standardowe i niezwykle typowe pytania. To, że są one standardowe wcale nie znaczy jednak, że są proste i że nie warto się na nie przygotowywać.

Jednym z często spotykanych pytań, jest pytanie o formę pracy preferowaną przez kandydata. „Wolałby Pan pracować w grupie, czy może indywidualna praca to dla Pana bardziej efektywna metoda” – ze słodkim uśmiechem pyta przyszły szef, a my nie wiemy jak wybrnąć. Jeśli bowiem wybierzemy pracę w grupie, możemy zostać odebrani jako jednostki niesamodzielne. Jeśli zaś wybierzemy pracę indywidualną, potencjalny szef gotów pomyśleć, że brak nam ducha zespołu. Jak więc wybrnąć?

Przede wszystkim warto zdać sobie sprawę, że w tego typu pytaniach nie ma złych i dobrych odpowiedzi. Jeśli odpowiemy zgodnie z prawdą, a pracy nie otrzymamy, to co najwyżej unikniemy znalezienia się w miejscu, w którym byłoby nam źle.

Nie zmienia to jednak faktu, że odpowiedzieć jakoś trzeba, a typowa odpowiedź kandydatów, czyli „dobrze pracuje mi się i tak i tak”, tak naprawdę niczego nie wnosi z punktu widzenia osoby prowadzącej wywiad. Warto zatem, zanim pójdziemy na rozmowę, przygotować się na takie pytanie i odpowiedzieć sobie samemu na kilka pytań (przy okazji lepiej poznamy własne oczekiwania względem nowej pracy):

 • przy jakiego typu zadaniach wolę pracować sam, a przy jakich samodzielnie (np. przy zadaniach które wymagają pomysłowości i kreatywności wolę grupę, gdyż dzięki temu jest więcej pomysłów. W zadaniach wymagających myślenia logicznego, wolę pracować samodzielnie, gdyż nie lubię jak mnie ktoś rozprasza w takich sytuacjach”)
 • jakie zadania w poprzedniej pracy wykonywałem w grupie a jakie samodzielnie?
 • co denerwuje mnie podczas pracy grupowej u moich współpracowników?
 • co przeszkadza mi w pracy indywidualnej?
 • jakie widzę plusy pracy indwidualnej
 • a jakie pracy zespołowej

Zastanowienie się nad tymi kilkoma pytaniami, pozwoli nam dość dokładnie i wyczerpująco, odpowiedzieć na podobne pytanie podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Dodaj komentarz

2 Responses to “Popularne pytania rekruterów. Wolisz pracę w grupie czy indywidualną?”

 1. mathos53 says:

  Dobry szef to ewenement, a praca sprowadza się do szybkiego (na wczoraj)wykonywania poleceń.Jednostka ludzka z tzw charyzmą nie pozwoli sobą pomiatać ,chyba że ma duszę niewolnika. A gaworzenie o kreatywności i asertywności ma rację bytu w przypadku troglodytów.Wszystko sprowadza się do wyzysku opartego na wzorcach “wielkiego białego brata” do której dorabia się stosowną demagogię. (Wszak wiadomo iż ideę można dorobić do każdej mierzwy). Ponoć człowiek jest zwierzęciem stadnym, lecz ja jestem eremitą w tym stadzie bezinteresownych zawistników. A wierna miernota jest milsza pracodawcy niż pracownik obdarzony predestynacjami. Toteż mamy niedouczonych “indeksiarzy” których jedyną zaletą jest ów indeks, choć ilość ukończonych fakultetów nie czyni omnibusem.(chociaż są wyjątki). bowiem doświadczenie to codzienność życia, nie teoria pusta w swej wymowie. Mi nie dane było spotkać, dobrych nauczycieli i dobrych pracodawców.Ponadto śmiem twierdzić ,iż od kiedy Chińczycy wynależli pieniądze- pracę dobrą- trzeba dobrze nagradzać. Diamenty na gnoju nie rosną!

 2. Paweł says:

  Witam,
  Nie popadajmy w paranoję. Wszystko zależy gdzie się pracuje, co się robi i jaka jest kultura organizacyjna firmy. Penie tez i kultura przełożonego. Ja mam to szczęście, że pracuje w IT i w naszej firmie oczekuje się od nas właśnie głównie kreatywności. Nasz szef przychodzi mówi nam jaki jest problem, a myu sami organizujemy sobie zespół i sposób jego rozwiązania. Nikt nie oczekuje od nas szablonowych rozwiązań, które można kupić na wolnym rynku. Płacą nam za to, żebyśmy zrobili coś co będzie lepiej pasowało do naszej firmy i specyfiki naszej produkcji.
  Jeżeli chodzi o pracę indywidualna czy pracę grupową to z mojego doświadczenia wiem, że dobrze działa to wtedy, kiedy grupa składa się z osób, które się świetnie znają i mają różnorodne umiejętności a jednocześnie potrafią dokładnie podzielić pomiędzy siebie zadania. Wtedy rzeczywiście udaje się osiągnąć efekt synegii wspierając się na indywidwidalności członków grupy. Mnie w takich warunkach pracuje się świetnie. Moim kolegom chyba też 🙂
  Pozdrawiam