Masz siedzącą pracę? Twoje życie może być zagrożone

zdrowie serce 460x306 Masz siedzącą pracę? Twoje życie może być zagrożoneDość drastycznego odkrycia dokonali amerykańscy badacze. Otóż z badań American Cancer Society wynika, że praca siedząca (a w zasadzie fakt spędzania kilku godzin dziennie na siedząco) drastycznie wpływa na zwiększenie ryzyka zgonu. Jeśli więc wydaje ci się, że Twoja spokojne, biurowa praca pozbawiona jest zagrożeń dla zdrowia, to niestety grubo się mylisz…

Badacze zanalizowali dane pochodzące od ponad 123 tys osób. W 1992 roku, osoby te wypełniły ankiety dotyczące przebytych chorób, aktualnego stanu zdrowia i aktywności fizycznej. Badacze przeanalizowali te ankiety i porównali je z aktualnym stanem zdrowia tych osób i przyczynami zgonu wśród tych, którzy dzisiejszych czasów nie doczekali. Okazało się, że spędzanie minimum 6 godzin dziennie w pozycji siedzącej niesie ze sobą ryzyko zgonu i to niezależnie od tego, jak wygląda aktywność fizyczna osoby.

W przypadku kobiet, siedzenie przez więcej niż 6 godzin dziennie to jednocześnie o 37% większe ryzyko śmierci niż w przypadku kobiet siedzących mniej niż 3 godziny dziennie. W przypadku mężczyzn różnica ta jest nieco niższa i wynosi 18%. Badacze przyjrzeli się też różnym powodom śmierci i okazało się, że w przypadku spędzania większej ilości czasu na siedząco, szczególne ryzyko dotyczyło chorób serca. Oczywiście, u osób które czynnie uprawiają sport,ryzyko problemów z układem krążenia okazało się niższe, ale i tak, nawet duży poziom aktywności nie niweluje zwiększonego ryzyka spowodowanego ciągłym siedzeniem. Może więc plan Japończyków, z którego nie raz się naśmiewaliśmy, polegający na zabraniu pracownikom krzeseł, nie jest aż taki zły, z punktu widzenia ich zdrowia?

źródło:PAP

Dodaj komentarz

3 komentarze to “Masz siedzącą pracę? Twoje życie może być zagrożone”

  1. Musio napisał(a):

    No to może pomostówki dla biurowców?

  2. YanuszPaligłup napisał(a):

    Heh, i tu rodzi się pewien dylemat – przepracować 20-30 lat, dożyć 50 i pójść w piach z powodu siedzącej pracy czy też może lepiej zaraz po studiach iść w piach z powodu śmierci głodowej wywołanej brakiem środków do życia spowodowanym nieznalezieniem pracy w naszej cudnej „II Irlandii”???

  3. Karolajn napisał(a):

    Witam, na swój problem z bólem krzyża znalazłam fajny sposób, kto jeszcze o tym nie słyszał to polecam się zapoznać. Chodzi o to by używać siedzącej piłki. Dzięki niej koryguje się wada postawy a samo używanie jej nazywa się siedzeniem aktywnym ponieważ angażuje mięśnie.