Klimatyzacja nie zawsze korzystna

brudny klimatyzator Klimatyzacja nie zawsze korzystnaUpały doskwierają wielu pracownikom – zwłaszcza biurowym oraz tym, którzy pracują na powietrzu. Część pracowników biurowych ma jednak to szczęście, że pracują w biurowcach z klimatyzacją. Czy aby na pewno klimatyzator to taka wygoda? Klimatyzatory mogą przecież zwiększać ryzyko zachorowań na górne drogi oddechowe.

Klimatyzacja w biurze zwiększa ryzyko zachorowania nie tylko dlatego, że ciągle przechodzimy z chłodnego do gorącego i odwrotnie. Zagrożeniem dla naszego zdrowia są również bakterie, które radośnie rozwijają się w nie czyszczonych klimatyzatorach. A o tym, by zadbać o regularne czyszczenie klimatyzatorów nie każdy pracodawca pamięta.

Kurz i brud z nieczyszczonego klimatyzatora to idealne warunki dla rozwoju bakterii, które następnie, przez nadmuch są rozsiewane po całym pomieszczeniu. Pracownicy wdychają niezbyt czyste powietrze i …infekcja gotowa. Nie zawsze więc to, że jesteśmy przy klimatyzacji podziębieni będzie efektem częstych zmian temperatury, jak to się powszechnie uważa- często, winą jest po prostu niezbyt czysty klimatyzator.

Kolejnym błędem w przypadku posiadania klimatyzacji jest zbyt mała wilgotność powietrza. Powoduje ona suchość w gardle oraz pieczenie oczu.

Jak więc zadbać o klimatyzację, aby nie chorować podczas upałów?

  • pamiętać o regularnym czyszczeniu klimatyzatorów (a jeśli szef o tym zapomina – przypomnieć mu!)
  • jeśli powietrze jest zbyt suche, nawilżać je – nawet zwykłym rozpylaczem. Poziom wilgotności można kontrolować higrometrem, który kupić można za kilkanaście złotych
  • nie przesadzać z temperaturą- różnica pomiędzy pomieszczeniem w którym przebywamy a pomieszczeniem nie klimatyzowanym (lub pogodą na zewnątrz) nie powinna być wyższa niż 7ºC

Zawsze można zadbać też o kilka roślin, które poprawią mikroklimat.

Dodaj komentarz

One Response to “Klimatyzacja nie zawsze korzystna”

  1. Baruch napisał(a):

    A co zrobić, jeżeli w hali produkcyjnej panuje temperatura 35-45ºC, a łączny czas przebywania na niej waha się między 2-4 godzinami na zmianę ośmiogodzinną? Resztę czasu obsługa spędza w klimatyzowanej sterowni. Jaką temperaturę ustawić? Według w/w zaleceń byłoby to min. 28ºC. To chyba niedorzeczność. A pracodawca wykorzystuje argument „klimatyzacji” do umownego ograniczania warunków szczególnych. Czy praca przy takich różnicach temperatur, nie jest pracą w warunkach szczególnych?