Jak dodać sobie pewności siebie przed rozmową kwalifikacyjną

Każda rozmowa kwalifikacyjna jest stresującym doświadczeniem. Nawet jeśli masz już ich za sobą wiele. Część z nas, dysponuje pewnością siebie, która pozwala na zaprezentowanie się podczas spotkania rekrutacyjnego jako odpowiedniego kandydata do pracy. Część zaś, mimo posiadania właściwych kompetencji i doświadczenia, wygląda po przekroczeniu gabinetu potencjalnego szefa, jak kupka nieszczęścia. Jeśli jesteś jedną z takich osób, możesz zastosować kilka tricków, które dodadzą Ci pewności siebie, nawet jeśli jej w sobie nie czujesz.

Wyprostuj się

Wchodząc do budynku w którym będziesz mieć rozmowę kwalifikacyjną pamiętaj o tym, by się wyprostować i ściągnąć łopatki do tyłu. Postój w takiej pozycji minutę. Nasze ciało zwrotnie pozwala wpłynąć na nasze emocje i chwila w mocno wyprostowanej pozycji sprawi, że poczujesz się bardziej pewny siebie. Pamiętaj też o pilnowaniu wyprostowanej postawy, kiedy już zasiądziesz w gabinecie.

Uśmiechnij się do siebie

Uśmiech sprawia, że wydajemy się innym bardziej sympatyczni i mniej spięci. Uśmiechając się wprawiamy się też w lepszy nastrój. Nawet jeśli nerwy nie pozwalają Ci na spontaniczny uśmiech, idąc na rozmowę, staraj się uśmiechać do siebie samego – to poprawi Twój nastrój, a kiedy wejdziesz do pokoju rozmów uśmiechnięty, wydasz się rozmówcy bardziej otwarty.

Dobierz odpowiedni strój

Jeśli jesteś w trakcie poszukiwania pracy, zainwestuj w „ciuchy rekrutacyjne”, czyli komplet, w którym będziesz chodzić na rozmowy. Dobierz strój tak, aby czuć się wygodnie i jednocześnie świetnie wyglądać (na zakupy weź ze sobą zaufanego przyjaciela). Jeśli mamy dobrze dobrany ubiór, pasujący do naszej sylwetki i sprawiający, że dobrze się w nim czujemy, automatycznie jesteśmy bardziej pewni siebie.

Przygotuj się na pytanie o oczekiwania finansowe

Ustal swój próg oczekiwanych zarobków przed spotkaniem. Powtórz tą kwotę głośno kilka razy i zwizualizuj sobie, jak odpowiadasz na pytanie o to, ile chcesz zarabiać. Kiedy pytanie padnie, będziesz mógł bez zająknięcia i zbędnego tłumaczenia się zobowiązaniami finansowymi, podać oczekiwaną kwotę. Pamiętaj, że każde wahanie podczas podawania oczekiwanych zarobków to sygnał dla rozmówcy, że masz poczucie iż nie jesteś wart pieniędzy, których oczekujesz.