Czy będzie zakaz pracy w niedzielę?

Jak donosi polskie radio, Parlament Europejski pracuje nad wprowadzeniem zakazu pracy w niedzielę. Taki przepis wiązałby nie tylko pracowników handlu (którzy najgłośniej domagają się wolnych niedziel), ale wszystkich branż, co zaowocować może poważnymi zmianami na rynku pracy.

Zakaz pracy w niedzielę, który postulują europosłowie, objąłby wszystkie sektory. Nie tylko więc nie zrobilibyśmy zakupów w niedzielę, ale też nie mogli pójść do kina, na kawę, czy na basen. Nie dodzwonilibyśmy się nawet infolinię, by zgłosić kradzież karty kredytowej. W niedzielę nie pracowałyby też fabryki i huty, przez co spadła by ilość produkcji w całym Eurolandzie.

Jak wynika z badań, obecnie w każdą niedzielę pracuje ok 8% zatrudnionych w Europie, a 27% pracuje przynajmniej w jedną niedzielę. Gdyby przeforsować zakaz pracy w niedzielę, wszyscy Ci ludzie mieliby wolne, ale jednocześnie zmniejszyłaby się tygodniowa ilość pracy, co w efekcie może oznaczać zwolnienia. PKPP „Lewiatan” obliczyło, że zakaz pracy w niedzielę oznacza 70 tys więcej bezrobotnych.

Pracodawcy podkreślają, że wprowadzenie zakazu pracy w niedzielę dla całej Europy sprawi, że jeszcze bardziej konkurencyjny stanie się outsourcing niektórych usług poza granice Europy. Infolinie można przecież przenieść nawet do Indii. Części stanowisk nie da się jednak w ten sposób zastąpić?

Jakie jest Wasze zdanie – zakaz pracy w niedzielę to korzystny pomysł? Czy sami pracujecie w niedzielę?

fot.:CELAL TEBER/SXC.hu