Czy będzie zakaz pracy w niedzielę?

niedziela Czy będzie zakaz pracy w niedzielę? Jak donosi polskie radio, Parlament Europejski pracuje nad wprowadzeniem zakazu pracy w niedzielę. Taki przepis wiązałby nie tylko pracowników handlu (którzy najgłośniej domagają się wolnych niedziel), ale wszystkich branż, co zaowocować może poważnymi zmianami na rynku pracy.

Zakaz pracy w niedzielę, który postulują europosłowie, objąłby wszystkie sektory. Nie tylko więc nie zrobilibyśmy zakupów w niedzielę, ale też nie mogli pójść do kina, na kawę, czy na basen. Nie dodzwonilibyśmy się nawet infolinię, by zgłosić kradzież karty kredytowej. W niedzielę nie pracowałyby też fabryki i huty, przez co spadła by ilość produkcji w całym Eurolandzie.

Jak wynika z badań, obecnie w każdą niedzielę pracuje ok 8% zatrudnionych w Europie, a 27% pracuje przynajmniej w jedną niedzielę. Gdyby przeforsować zakaz pracy w niedzielę, wszyscy Ci ludzie mieliby wolne, ale jednocześnie zmniejszyłaby się tygodniowa ilość pracy, co w efekcie może oznaczać zwolnienia. PKPP „Lewiatan” obliczyło, że zakaz pracy w niedzielę oznacza 70 tys więcej bezrobotnych.

Pracodawcy podkreślają, że wprowadzenie zakazu pracy w niedzielę dla całej Europy sprawi, że jeszcze bardziej konkurencyjny stanie się outsourcing niektórych usług poza granice Europy. Infolinie można przecież przenieść nawet do Indii. Części stanowisk nie da się jednak w ten sposób zastąpić?

Jakie jest Wasze zdanie – zakaz pracy w niedzielę to korzystny pomysł? Czy sami pracujecie w niedzielę?

fot.:CELAL TEBER/SXC.hu

Dodaj komentarz

5 komentarzy to “Czy będzie zakaz pracy w niedzielę?”

 1. Artur napisał(a):

  Dlaczego nie skupiają się na rozwiązaniu problemu pracy w niedzielę tylko na jego zatuszowaniu. Problem nie jest w tym że niektórzy ludzie muszą pracować w niedziele ale to że nie są lepiej za to wynagradzani. Po drugi często pracownicy są do tego zmuszani. Może by zająć się tym żeby pracownik nie był wykorzystywany i mógł w razie takiego problemu się zgłosić do specjalnych organów.

 2. Piter napisał(a):

  czyli mam rozumieć że dzwoniąc na
  997 – nikt się nie zgłosi
  998 – ———//——–
  999 – ——–//———

 3. MrZłyWilk napisał(a):

  Ale prostych marchewek już wprowadzać parlament europejski nie będzie?

 4. jaszczuracs napisał(a):

  Pewnie to jakiś Francuz wymyślił.

 5. Kaśka napisał(a):

  Ja niestety pracuję w niedziele i nie jest to powód tego, że jestem za tym pomysłem. Pochodzę z małej miejscowości gdzie w niedziele wszystko jest zamknięte bo jest to tzw „dzień święty” i nikt nie ma z tego powodu utrapień. W sobotę wszyscy robią zakupy itd a w niedziele odwiedzają bliskich, rodzinę albo spędzają czas ze sobą, wypoczywają. Zapędziliśmy się jednak w życiu i już większość ludzi nie dzieli tygodnia na weekend i dni pracujące, tylko na po prostu „tydzień”. Klientów którzy robią zakupy w niedziele nazywani są przez nas „niedzielnymi klientami” są doskonałym produktem do drwin co umila nam ten nieprzyjemny dzień w pracy z najbardziej specyficzną grupą klientów… nie są oni obsługiwani jak np ktoś w środku tygodnia, raczej są przez pracowników traktowani jako niepotrzebne zawracanie głowy. Osobiście uważam i mogę stwierdzić po obserwacji w pracy, że ludzie robiący zakupy w niedziele są mniej inteligentni emocjonalnie, zwłaszcza kobiety.