Apel inspektora pracy o skrócenie godzin pracy na czas upałów – czy ktoś go wysłucha?

upal w nbiurze Apel inspektora pracy o skrócenie godzin pracy na czas upałów – czy ktoś go wysłucha? Upały nie chcą ustąpić. Wytrzymanie przez 8 godzin dziennie nawet w zwykłym biurze bez klimatyzacji jest ciężkie, nie mówiąc już o pracy na zewnątrz w słońcu czy nawet pracy w kuchni, w której temperatura potrafi sięgać 55°C. Główny inspektor pracy apeluje o skrócenie godzin pracy – ilu pracodawców go posłucha?

Na stronie internetowej PIP pojawił się apel do pracodawców. Główny Inspektor Pracy zachęca pracodawców do „ludzkiego” podejścia do pracowników i skrócenia czasu pracy lub wprowadzenia większej ilości przerw wliczanych w czas pracy dla pracowników pracujących w warunkach szczególnie uciążliwych. W apelu, Inspektor przypomina też o nieodpłatnym dostarczeniu pracownikom napojów (może być zwykła woda mineralna). Niestety, wysłuchanie apelu przez pracodawców to jedynie ich dobra wola – ilu się zastosuje , czas pokaże.

Jak na razie w niektórych urzędach (państwówka zdaje się mieć łatwiej w tym zakresie) wprowadzono nowe godziny pracy. Zmiana polega na przeniesieniu godzin pracy na godziny wcześniejsze (np. w Urzędzie Miejskim we Wrocławiu pracę urzędnicy będą zaczynać o 7.00) – dzięki temu, pracownicy będą zaczynać pracę, kiedy jest chłodniej.

Dajcie znać, jeśli Wasi pracodawcy skrócą Wam czas pracy, lub pozwolą na dodatkowe przerwy – pochwalny się dobrymi pracodawcami!

Dodaj komentarz

8 komentarzy to “Apel inspektora pracy o skrócenie godzin pracy na czas upałów – czy ktoś go wysłucha?”

 1. Haber napisał(a):

  A mój pracodawca (Hulanicki Bednarek sp. z o.o. w Chełmie) wydłużył czas pracy ze względu na dużą ilość zleceń. Od dziś 14.07.2010r. do odwołania pracujemy : w poniedziałki i piątki od 7.00 do 16.00 a pozostałe dni tygodnia 7.00 – 17.00

 2. administrator napisał(a):

  jak na razie cisza poczekamy zobaczymy słyszałem coś że osoby niepełnosprawne które mają świadczenia mogą mieć skrócony czas pracy pozdrawiam biurowców

 3. ala napisał(a):

  Apelu inspektora nie muszą pracodawcy w ogóle posłuchać… Za to gdy cała załoga firmy zastrajkuje będą musieli…

  Pani Sabinko – Pracodawca który w czasie upałów nie dostarcza pracownikom wody łamie prawo pracy… to nie jest jego „dobra wola” a przepis wynikający z obowiązującego w Polsce prawa…

 4. Sabina Stodolak napisał(a):

  @Alo – „dobra wola” tyczy się nie wody, lecz skrócenia czasu pracy. Rzeczywiście być może wyraziłam się nieprecyzyjnie. Napoje są regulowane kodeksem pracy. Skrócenie czasu pracy – dobrą wolą pracodawcy

 5. kurakao napisał(a):

  Nasz Dyrektor wogóle odmówił poczatkowo skrócenia dnia pracy w upały. Pod naciskiem związku zawodowego zezwolił na wcześniejsze wyjscia ale pod warunkiem ich odpracowania w poźniejszym wskazanym przez niego terminie. Jesteśmy oburzeni.

 6. Bolek napisał(a):

  Mój pracodawca zamiast skracania, serwuje nam regularne wydłużanie czasu pracy… Do tego dochodzi awaria klimatyzacji, której naprawa od wielu miesięcy jest tylko głupim dowcipem. Gdy pojawił się w firmie audyt pewnego znanego zachodniego koncernu jedyne co potrafiło zrobić kierownictwo to włożyć termometry do lodówki i powiedzieć pracownikom, że do 45 stopni mogą spokojnie pracować… Pozdrowienia dla Fideltronik Imel Sp. z o.o.

 7. z uk napisał(a):

  @bolek… tygodniowy strajk wszystkich pracowników powinien przynieść natychmiastową poprawę warunków pracy.
  co znaczy „regularne wydłużenie czasu pracy”? Nadgodziny? Jezeli chodzi o nadgodziny wg prawa pracy pracodawca conajwyżej może zapytać się czy pracownik zgodzi się pracować dłużej… sami jesteście winni warunków w jakich pracujecie i na jakie traktowanie sobie pozwalacie.

 8. Pracujflexi.pl napisał(a):

  W krajach o nieco większej kulturze pracy latem wprowadza się specjalny czas pracy i np. kondensuje się tydzień pracy – piątek jest wolny i można wcześniej wyjechać na weekend. Poza tym uelastycznia się godziny. Pracownicy zaczynają pracę nawet o 6 rano, jeśli taka ich wola.