Siedzisz “plackiem” przed komputerem w pracy? Czeka Cię zawał bądź depresja

krzeslo praca Siedzisz plackiem przed komputerem w pracy? Czeka Cię zawał bądź depresjaTytuł trąci truizmem, jednak bardzo wielu pracowników, ze względu na charakter swojej pracy, oraz oczekiwanie od pracodawców wysokiej efektywności w miejscu pracy, praktycznie nie wstaje od komputera (lub od swojego miejsca pracy) przez cały dzień. Wielu pracodawców wyznaje też zasadę, że pracownik który siedzi plackiem na miejscu pracuje, a kiedy wstanie to już nie pracuje (to, że część z pracowników siedzi i gra w Traviana, to już inna historia). W efekcie tysiące pracowników codziennie nadszarpuje swoje zdrowie, nie zachowując higieny pracy.

Jak wynika z badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii przez Stowarzyszenie Fizjoterapii, co czwarty pracownik, pracuje przez cały dzień bez chwili przerwy, w czasie której może wstać, rozprostować nogi, odpocząć od komputera. Jedna trzecia pracowników w wyniku przepracowania rezygnuje z lunchu. Efekt? Bóle pleców, otyłość, depresja, choroby serca i zawały.

Stowarzyszenie podkreśla, że patrzenie pracodawców przez pryzmat efektywności mierzonej ilością czasu spędzoną „plackiem na miejscu”, to krótkowzroczna metoda – pracownik zmęczony, z obniżonym nastrojem z bolącymi plecami, będzie bowiem pracował wolniej mimo tego, iż będzie dłużej siedział w biurze. Większe będą też koszty jego chorobowego.

A jak jest u Was? Czy pracujecie w miejscach w których kontroluje się każdy wasz ruch oczekując „braku marnowania czasu na wędrówki po kawę” czy też macie swobodę działania, a pracodawca oczekuje od was wykonania zadań, a nie siedzenia „na tyłku”?

Dodaj komentarz

6 Responses to “Siedzisz “plackiem” przed komputerem w pracy? Czeka Cię zawał bądź depresja”

 1. regus says:

  Ja sobie robię przerwę co 2 godzinki na kawę albo patrzę przez okno trochę, ew. mrugam i zamykam oczy na 5 minut, żeby odpoczęły 😉

 2. Iwona says:

  Siedzieć plackiem (nawet w cudzysłowie)…rany, dawno takich głupot nie czytałam…

 3. Internautka says:

  Siedzenie plackiem- że co???

 4. Sabina Stodolak says:

  @Iwono – bardzo proszę o publikowanie pojedynczych wypowiedzi a nie kilkukrotne pisanie w tym samym poście pod różnymi nickami 🙂 (nie tylko w tym poście zresztą)

 5. Internautka says:

  A ja bardzo proszę o niekasowanie moich wypowiedzi (nie tylko w tym poście zresztą), pani Sabino. Dlatego niektóre wypowiedzi się powtarzają, inne zaś nie pojawiły się jak weszłam ponownie na stronę i napisałam drugi raz 🙂

 6. Sabina Stodolak says:

  Pani Iwono – niczego nie kasowałam 🙂 Ten blog ma moderowane posty, co oznacza, że pojawiają się dopiero po “klepnięciu ich w panelu” przez moderatora. jeśli Pani napisze komentarz, to po opublikowaniu Pani go widzi, ale faktycznie nie jest on widoczny na stronie (np. dla osoby z innym IP), jeśli więc napisze Pani komentarz i wyjdzie ze strony a ma dynamiczne IP i wejdzie na stronę po 4 godzinach , a w tym czasie nikogo z adminów nie będzie na blogu i nie “klepnie” komentarza, to Pani swojego postu nie zobaczy. Będzie widoczny dopiero po opublikowaniu go przez moderatora w panelu. Stąd czasem kilkukrotne te same wypowiedzi w panelu, które kasuję, jeśli są identyczne. Pani nie były “identyczne” wiec nie kasowałam. jeno wyjaśniam 🙂