Kreatywna praca źle wpływa na życie rodzinne

sznorowki i kreatywnosc Kreatywna praca źle wpływa na życie rodzinneZwykło się uważać, że stresujące są te zawody, w których występuje spora odpowiedzialność, napięte grafiki prac lub odpowiedzialność finansowa. Praca kreatywna i twórcza postrzegana jest jako praca przyjemna i sympatyczna. Jak jednak wykazują ostatnie badania kanadyjskich socjologów, praca kreatywna może być również mocno stresująca i destrukcyjnie wpływać na relacje rodzinne.

Naukowcy, badając wpływ pracy twórczej, zadali pracownikom na kreatywnych stanowiskach kilka pytań odnośnie ich pracy. Na tej podstawie wyselekcjonowali wskaźnik, który pozwalał im na określenie poziomu kreatywności w pracy. Następnie zbadano poziom stresu w pracy oraz to czy i w jaki sposób stres w pracy kreatywnej wpływa na rodzinne życie. Okazało się, że:

  • osoby, które pracują kreatywnie częściej niż osoby o mniejszej konieczności wykorzystywania potencjału twórczego w pracy, czują się pracą bardziej dociążone oraz częściej otrzymują informacje związane z pracą po godzinach (maile, telefony)
  • osoby te częściej odczuwają tez potrzebę bycia wielozadaniowymi zarówno w pracy jak i w domu – tak jakby chciały rodzinie wynagrodzić to, że pracują również po godzinach
  • w efekcie, wymagania zawodowe, w połączeniu z próbami bycia „super partnerem i rodzicem” wywołują więcej konfliktów w domu

Według profesora Schiemana, koordynatora badań, wykazały one, że to co zwykliśmy postrzegać jako zalety pracy (możliwość twórczej ekspresji, większy wpływ na efekty pracy), może zwrotnie powodować trudności w pogodzeniu rol pracownika i ról prywatnych. Czyli praca kreatywna wcale nie jest tak „cudowna” jak się powszechnie uważa. Jej składowym elementem jest bowiem częstsze myślenie o problemach i zadaniach z pracy, również poza biurem.

Czy mimo wszystko wolicie jednak prace bardziej kreatywne, czy niekoniecznie?

źródło badań:eurekalert.org

Dodaj komentarz