Internetowy łańcuszek poszukiwacza pracy?

internet lancuszki Internetowy łańcuszek poszukiwacza pracy? Im więcej osób wie o tym, że szukasz pracy, tym większe szanse na to , że dostaniesz ciekawą propozycję. Jednym z ostatnich pomysłów kandydatów, który udało mi się zaobserwować, jest wykorzystanie tej zasady w dość nowatorski sposób – za pomocą łańcuszków internetowych. Czy skuteczny?

Na pewno wielu z Was kojarzy tzw. internetowe łańcuszki. Najczęściej występują w dwóch formach –  tzw. łańcuszka szczęścia, w którym przesłanie wiadomości do określonej liczby osób ma zagwarantować szczęście i powodzenie lub pecha, jeśli wiadomość nie zostanie wysłana. Inną formą są apele o pomoc, czyli przekazanie wsparcia finansowego, lub oddanie krwi. W obu przypadkach mamy do czynienia ze spamem, nastawionym przede wszystkim na pozyskanie jak największej bazy adresów mailowych.  Ostatnio, zauważyłam jednak nową formę łańcuszków – łańcuszek rekrutacyjny.

Jak to wygląda? Otóż na skrzynkę rekrut era spływa mail mniej więcej takiej treści:

Witam

Poszukuję pracy w obszarze X, w mieście Y . Mam wykształcenie Z, interesują mnie branże A, B,C.  Mam na koncie 3 lata doświadczenia w …. . Jestem osobą otwarta i komunikatywną. W razie zainteresowania moją kandydaturą, proszę o kontakt mailowy pod adresem … lub telefonicznie na numer… Prześlę wtedy CV i wszelkie inne potrzebne dane.

Z wyrazami szacunku

Podpis

P.S Proszę o możliwą rekomendację dalej.

Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną, oferta pracy nie jest ofertą handlową, a zakras przesłanej wiadomości ma charakter zupełnie prywatny nie mający na celu przetwarzania danych osobowych lub prośby o przesłanie oferty handlowej.

Taki mail jest przekazywany znajomym, którzy przekazują prośbę dalej i dalej i dalej. Nadawca zaś czeka na odzew ze strony potencjalnych pracodawców.

Czy taka metoda może być skuteczna? Na mnie nie zadziałała, ale też kandydaci z „łańcuszków” nie odpowiadali w zupełności profilowi poszukiwanych przeze mnie kandydatów.  Zagrożeniem w przypadku tej metody może być też posądzenie o spam, albo – co może i gorsze – przekazanie własnego adresu mailowego osobom niepowołanym, co zaowocuje otrzymywaniem na własną skrzynkę ogromnej ilości niechcianych wiadomości.

Zdecydowanie, doradzając informowanie znajomych oraz znajomych naszych znajomych o poszukiwaniu pracy, kierowałabym się w stronę mediów społecznościowych typu Facebook, Twitter czy Goldenline, nie zaś w stornę łańcuszków, lecz kto wie, czy niedługo, taka metoda nie zacznie być bardziej popularna.

Dodaj komentarz

4 Responses to “Internetowy łańcuszek poszukiwacza pracy?”

 1. olo says:

  Rekruterzy to banda żałośników, ciągle widzę sytuację że na infopraca pojawiają się oferty pracy (w żadnym wypadku coś wyszukanego) np serwisant w markecie, na 3 wakaty napływa 60 zgłoszeń a oferta dalej jest uaktualniana bez zapoznawania się z już nadesłanymi zgłoszeniami. O co tu k. chodzi?? bo bliski jestem stwierdzeniu że dochodzi tu do handlowania danymi osobowymi. To jest żałosne i chętnie strzelił bym w ryj temu kto za to odpowiada.

 2. Sabina Stodolak says:

  @Olo- wybacz, ale nie powinieneś tak uogólniać całej grupy zawodowej. To tak, jakby powiedzieć, że każdy budowlaniec to pijak…Poza tym, w Polsce, zaledwie ok. 30% firm rekrutuje za pomocą rekruterów (wewnętrznych, lub zewnętrznych), cała reszta, to rekrutacje prowadzone przez właścicieli firm bądź kierowników. Czyli 2 na 3 ogłoszenia pochodzą nie od rekrutera lecz od managera / szefa.

 3. tak samo mysle. i sorry ale on tu nic nie uoogólnia. nie potrzeba pisac kaluzul i kazdy wie ze nie uogólnia. jak sie ktos chce doczepic do wypowiedzi, to sie doczepi.
  a rekruterzy? pożal si eboże za te ich wybory, od 8 lat codziennie monitoruje rynek pracy inajgorzej jest w wielkopolsce.. proceder handlu danymi to traf w 100% własciwy !!!! jak inaczej opisat ten bezsens ogłoszeniowy?

  jak opisac inaczej to, ze obowiązuje totalne bicie piany i zadna agencja poznanska większa nie jest rzetelna? co 3-6 mcy te same ogłoszenia, te same stanowiska, te same nieudane wybory, to samo ALBO I WIEKSZE GENEROWANIE KOSZTOW PRACODAWCOW!!!! dzis miałem przykład: mam super cv, doswiadczenie, referencje.. i sie dziwiłem dlaczego ktos mnie nie rekrutuje… wiem dlaczego.. kazdy poleca swoich, nieudacznych lub udacznych bardziej, nie zatrudnia si eani nie poleca ludzi z renoma bo i po co.. a podejscie “bo edzie chciał za duzo,” lub “bo nie zaakceptuje stanowiska nizszego” to bezsens totalny.. albo “bo nie ma doswiadczenia”… z poznania nie mam ofert.. tam to 99/5 to ogłoszenia na stołki juz obsadzone lub tak wyprofiliwane zeby NIKT si nie załapał.. dzis sie ucieszylame bo dostałem telefon.. oczywiscie mam szczescie do firm 50-100 km od poznnia, bo nikt nie chce tak daleko dojezdzac wiec wtedy sie wybierqa takich jak ja.. “odległosciowców” no i przypadkowo wdowiedzialem sie.. ze w koncu ktos wyczytał ze zarządząłem kilkusetosobowa ekipą i niestety nie mozna wepchnąc znajomych lub z polenenia bo firma zastrzegła ze sprawdzi czy taka grupa ktos kierowal a w poznaniu nie ma wielu ktorzy chcą zmienic prace zarządzając takimi duzymi obszarami kompetencji.

  te wszystkie rekrutacje przez firmy zewnetrzne to o kand du.y roztrzaskac.. tylko robia zło naszej gospodarce, klepiac sobie korzysci.. nie chc wymieniac firm rekrutacyjnych tu, ale kazdy widzi kto wysya te same ogłoszenia pseudo anonimowe, czasami tylko po to zeby byc wszedzie obecnym , ze niby takie wzięcie agencja ma…

  kupa totalna…

 4. FAKT says:

  To fakt w zupełności zgadzam się z moim przedmówcą. Sam dostaje oferty z jednego portalu chyba najbardziej znanej firmy zajmującej się rekrutacja ludzi do pracy na rynek krajów skandynawskich a w szczególności Norwegii. ( Chyba już wiadomo o kogo chodzi ? nie będę wskazywał nazwy portalu )Dostaje od ponad roku wciąż te same oferty . Za jednym razem są zaakceptowane , po tygodniu lub innym okresie czasu ta sama oferta posiada status rozpatrywanej innym razem ma status odrzuconej a odzewu ze strony rekrutera żadnego . I cały ten proces po jakimś czasie się powtarza. Kiedyś postanowiłem to sprawdzić dzwoniąc do firmy zajmującej się ta rekrutacja i w odpowiedzi na pytanie dlaczego moja kandydatura z tygodnia na tydzień zmienia status raz na zaakceptowaną raz na odrzuconą a innym razem na rozpatrywaną dostałem odpowiedź ze najprawdopodobniej to błąd systemu!!! Robią z ludzi totalnych kretynów czy co ? Przez rok czasu ciągle ten sam błąd systemu ???? O co w tym wszystkim chodzi ??? cyt” kupa totalna “