Czy wolontariat liczy się w CV?

wolontariat cv Czy wolontariat liczy się w CV? Jak poza tzw. low entry job, czyli pracami nie wymagającymi kwalifikacji, oraz poza praktykami i stażami zdobyć pierwsze szlify zawodowe? Wiele poradników kariery poleca wolontariat – czy jednak rzeczywiście liczy się on dla pracodawcy w CV?

To czy doświadczenia wolontariackie będą liczyć się dla przyszłego pracodawcy zależy od dwóch rzeczy – tego jaki jest i czego oczekuje pracodawca, oraz tego, w jaki sposób przedstawimy nasz wolontariat w CV.

Większość pracodawców docenia doświadczenie zdobywane w ramach wolontariatu. Nie będą ich cenić jedynie Ci pracodawcy, którym obca jest idea pomagania innym i którzy nie są w stanie myśleć w kategoriach tego, że coś dla innych ludzi możemy robić bezpłatnie. Takie myślenie nie jest obce pewnemu procentowi populacji i siłą rzeczy w grupie tej są również pracodawcy. Na szczęście nie ma ich wielu.

Aby doświadczenia wolontariackie mogły mieć w naszym CV znaczenie, musimy je też odpowiednio przedstawić, uwzględniając:

  • czas trwania wolontariatu – podkreślamy ten okres zwłaszcza wtedy, kiedy z daną aktywnością lub instytucją byliśmy związani przez dłuższy czas
  • zadania wykonywane podczas pracy wolontariackiej – nie chodzi tu o to by się nadmiernie rozpisywać, ale opisać podstawowe zadania, jakie wykonywaliśmy w ramach wolontariatu – tak, aby pracodawca nawet nie znając organizacji z ramienia której pracowaliśmy, wiedział czym się zajmowaliśmy.
  • to, czego się nauczyliśmy – możemy to hasłowo opisać w CV lub – jeśli wysyłamy List Motywacyjny, nieco szerzej właśnie w nim. Pamiętajmy, że wolontariat może dać nam mnóstwo kompetencji – od znajomości języka (wolontariaty zagraniczne), przez umiejętności współpracy w grupie, organizacji czy samodzielności, po bardzo twarde kompetencje, kiedy nauczyliśmy się konkretnej rzeczy (bo np. braliśmy udział w budowie domu dla bezdomnych lub przygotowywali wnioski o unijne dotacje)

Warto pamiętać o tym, aby zawsze wpisując wolontariat do CV podkreślić fakt iż nie była to praca etatowa. Jeśli o tym zapomnimy, a pracodawca dopyta nas o to na rozmowie, może dojść do wniosku, że próbowaliśmy podrasować nasze CV prezentując wolontariat, jako pracę stałą.

Dodaj komentarz