Czy wolontariat liczy się w CV?

Jak poza tzw. low entry job, czyli pracami nie wymagającymi kwalifikacji, oraz poza praktykami i stażami zdobyć pierwsze szlify zawodowe? Wiele poradników kariery poleca wolontariat – czy jednak rzeczywiście liczy się on dla pracodawcy w CV?

To czy doświadczenia wolontariackie będą liczyć się dla przyszłego pracodawcy zależy od dwóch rzeczy – tego jaki jest i czego oczekuje pracodawca, oraz tego, w jaki sposób przedstawimy nasz wolontariat w CV.

Większość pracodawców docenia doświadczenie zdobywane w ramach wolontariatu. Nie będą ich cenić jedynie Ci pracodawcy, którym obca jest idea pomagania innym i którzy nie są w stanie myśleć w kategoriach tego, że coś dla innych ludzi możemy robić bezpłatnie. Takie myślenie nie jest obce pewnemu procentowi populacji i siłą rzeczy w grupie tej są również pracodawcy. Na szczęście nie ma ich wielu.

Aby doświadczenia wolontariackie mogły mieć w naszym CV znaczenie, musimy je też odpowiednio przedstawić, uwzględniając:

Warto pamiętać o tym, aby zawsze wpisując wolontariat do CV podkreślić fakt iż nie była to praca etatowa. Jeśli o tym zapomnimy, a pracodawca dopyta nas o to na rozmowie, może dojść do wniosku, że próbowaliśmy podrasować nasze CV prezentując wolontariat, jako pracę stałą.