Chcesz urodzić chłopca? Zmień pracę na bezstresową

hormon glupoty Chcesz urodzić chłopca? Zmień pracę na bezstresowąCzy rodzaj wykonywanej pracy może mieć wpływ na to, jaką płeć będzie miało dziecko pracowniczki? Kanadyjscy naukowcy próbują dowieść, że tak. Zauważono istotną statystycznie korelację, między poziomem stresu w pracy a płcią dziecka. Praca bardziej stresująca sprzyja dziewczynkom. Mniej – chłopcom.

Takie „rewelacje” opublikowali kanadyjscy naukowcy na podstawie badań statystycznych na próbce Brytyjek ze szpitala Addenbrooke w Cambridge. Przeanalizowano dane z 16.000 porodów zbadano istnienie korelacji między stresogennością pracy a płcią urodzonego dziecka. Okazało się, że korelacja ta istnieje – kobiety które miały stresującą pracę w 53% urodziły dziewczynki. Wśród tych, które miały prace nie stresujące, dziewczynek urodziło się 46%.

Oczywiście, istnienie korelacji – wbrew temu, co mogą mówić media, jeszcze o niczym nie świadczy – a na pewno nie mówi o kierunku wpływu (czyli nie można stwierdzić, czy to praca wpływa na płeć dziecka, czy może odwrotnie, czy też istnieje jeszcze inna zmienna, która współwystępuje z obiema sytuacjami*), co nie zmienia faktu, iż obserwacja jest ciekawa. Prowadząca badania – Kathreen Ruckstuhl na razie wytłumaczenia szuka w tezie o mniejszej wrażliwości płodów żeńskich na złe warunki zewnętrzne. Jeśli tak jest w istocie, to zwiększający się poziom stresu we współczesnym świecie może zaowocować tym, że za kilka pokoleń, upolowanie męża stanie się prawie tak samo dużym wyzwaniem, jak obecnie super praca marzeń, nie sądzicie?

*Słynny przykład, który obrazuje niebezpieczeństwo wyciągania pochopnych wniosków z badań korelacyjnych to przykład współwystępowania zwiększonej ilości samobójstw na obszarze w którym odbyła się katastrofa lotnicza. Naukowcy dopiero po wielu badaniach odkryli, że to co powoduje, że oba zjawiska współwystępują, to załamanie pogody i silne zmiany ciśnienia. Nie jest zaś tak, że katastrofa lotnicze zwiększa ilość samobójstw (tym bardziej samobójstwa nie powodują pogorszenia się jakości pracy silników w samolocie).

źródło:rp.pl

Dodaj komentarz