Były emigrant poszukiwany w sektorze SCC/BPO

emigracja powroty Były emigrant poszukiwany w sektorze SCC/BPO Do niedawna osoby powracające z emigracji zarobkowej stawały przed nie lada wyzwaniem – znalezieniem pracy w Polsce,w sytuacji, w której pracodawca patrzy na byłego emigranta niechętnym okiem – „a bo będzie miał wysokie oczekiwania finansowe”, lub „jak się znudzi, to znów wyjedzie” – sytuacja ta zaczyna się zmieniać. Przynajmniej w sektorze SSC/BPO.

Sektor SSC/BPO – Shared Service Center/Business Process Outsourcing to prężenie w Polsce rozwijające się centra outsourcingujące usługi konsultingowe, IT, HR czy księgowe. W Polsce swoje centra zakłada coraz więcej międzynarodowych korporacji, w których pracę znajdują setki młodych, znających języki obce, osób. W centrach tych, coraz bardziej cenieni są powracający na łono ojczyzny emigranci.

Za co ceni się powracających do Polski emigrantów? Przede wszystkim za to, że nauczyli się pracować w międzynarodowym środowisku – wiedzą jak się zachować w kontakcie z inną kulturą, są mniej uprzedzeni, rzadziej posługują się stereotypami kulturowymi, a dodatkowo – lepiej posługują się jeżykiem obcym. Ich znajomość języka obcego jest bardziej żywa i naturalna niż u osób, które znają język jedynie z uczelni i od lektorów.

Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych w Polsce przeprowadził ostatnio analizę, badając ilość zatrudnionych wśród pracowników centrów outsourcingowych byłych emigrantów. Okazało się, że są firmy, w których osób takich jest nawet 20%. Coraz częściej też, osoby chcące powrócić z emigracji aplikują do centrów będąc jeszcze zatrudnionymi w Irlandii, Wielkiej Brytanii czy Hiszpanii. Wziąwszy zaś pod uwagę, że ilość osób zatrudnionych w SSC/BPO będzie rosła w najbliższych latach, można spokojnie emigrować – pracę po powrocie znajdziemy!

Dodaj komentarz

One Response to “Były emigrant poszukiwany w sektorze SCC/BPO”

  1. Ciągle emigrant says:

    Oj, udało mi się “wdepnąć” w ten nieszczęsny sektor i Boże uchowaj! Może jeszcze dla ludzi świeżo po studiach żeby zdobyć trochę doświadcznia – ale na dluższą metę zdecydowanie odradzam. Typowe kombinaty mięsne, w których można na własnej skórze poznać co znaczy biurokracja i cięcie kosztów. Licha płaca, wyścig szczurów, niekończące sie nadgodziny i wielka rotacja sfrustrowanego personelu.