Aktywne pozyskiwanie klientów – słowo klucz w ogłoszeniu

aktywna sprzedaz Aktywne pozyskiwanie klientów – słowo klucz w ogłoszeniuGdzie najłatwiej ostatnimi czasy dostać pracę? Oczywiście w handlu! Ilość ogłoszeń rekrutacyjnych związanych ze sprzedażą rośnie z miesiąca na miesiąc i przewyższa swoją ilością wszelkie inne branże. Najczęściej zaś w ogłoszeniach rekrutacyjnych pojawia się fraza „aktywne pozyskiwanie klientów“. Co to oznacza i czy każdy się do tego nadaje?

Pracować w sprzedaży można na wiele sposobów- można obsługiwać bieżących klientów, można obsługiwać klientów którzy sami przychodzą do firmy, wreszcie można ich aktywnie pozyskiwać. Bardzo często to właśnie brak świadomości tego, czym jest aktywne pozyskiwanie klientów owocuje tym, że pracy nie otrzymujemy, bądź po kilku miesiącach okazuje się, że kompletnie się do pracy, którą otrzymaliśmy- nie nadajemy.

Aktywne pozyskiwanie klientów oznacza samodzielne wyszukiwanie i nawiązywanie kontaktu z klientem. W praktyce, sprowadza się to do kilku metod (zarówno w sektorze B2B jak i B2C):

 • wyszukiwania potencjalnych klientów przez internet i nawiązywanie z takim klientem kontaktu poprzez telefon bądź mail
 • wyszukiwanie potencjalnych klientów w różnego rodzaju bazach (nawet w Panoramie Firm) i również dzwonienie bądź wysyłanie maili
 • korzystanie z bazy własnych znajomych i znajomych naszych znajomych
 • udział w imprezach branżowych i targach i nawiązywanie z klientem bezpośredniego kontaktu (rozmowa, wizytówki)

Sposoby pozyskiwania klientów zależą zarówno od strategii firmy, jak i aktywności oraz kreatywności samego handlowca- to co jest w przypadku takiej pracy kluczowe, to konieczność samodzielnego zadbania o to, by klienta znaleźć i zainteresować swoją ofertą. Co to oznacza dla kandydata do takiej pracy?

Aby osiągać sukces w aktywnym pozyskiwaniu klienta musisz być :

 • otwarty
 • nie bać się kontaktu z ludźmi
 • mieć wysoką odporność na stres
 • pomysłowy (ny móc znaleźć nowe możliwości pozyskania klienta)
 • dobrze działa też odrobina tupetu i pewności siebie

W pracy związanej z aktywnym pozyskiwaniem klienta prawie zawsze funkcjonuje system prowizyjny, czyli Twoja pensja będzie zależeć od ilości pozyskanych klientów (bądź budżetów jakie zdobędziesz). Często będziesz też doświadczać frustracji związanej z tym, że niezainteresowani Twoją ofertą Klienci będą Ci odmawiać, a nawet niekiedy będą dla Ciebie niemili (głównie w sektorze B2C). Będziesz musiał wykonywać minimum kilkanaście (do kilkudziesięciu) telefonów dziennie i pisać sporo maili i ofert.

Nie każdy nadaje się do takiej pracy – zanim więc wyślesz CV zastanów się, czy na pewno taka praca jest tym, co Cię interesuje.

Dodaj komentarz

4 Responses to “Aktywne pozyskiwanie klientów – słowo klucz w ogłoszeniu”

 1. justi says:

  A może takie ogłoszenie powinno mieć tytuł PRZEDSTAIWICIEL HANDLOWY?-nie zawsze tak jest.Każdy kto przeczyta ogłoszenie PRZEDSTAWICIEL HANDLOWY to od razu sam wie czy się nadaje na to stanowisko bo czasami jest napisane sprzedawca lub doradca klienta lub specjalista ds.sprzedaży lub handlowiec

 2. Sabina Stodolak says:

  @Justi – przedstawiciel handlowy to osoba która pozyskuje klienta mobilnie – a są jeszcze accounci, telemarketerzy… Niestety na ujednolicanie ogłoszeń nie ma co liczyć – lepiej uważnie przeczytać treść ogłoszenie

 3. mmm says:

  Często też w ogłoszeniu pisze “praca biurowa” albo ” asystentka” co wiąże się np z pracą w terenie…często ktoś musi spróbować się w danej dziedzinie i wtedy dopiero oceni czy mu się to podoba czy nie i czy się nadaje czy nie- bo osoba bez takiego doświadczenia nie może raczej tego stwierdzić..

 4. reklama says:

  Bardzo, ale to bardzo ciężko o dobrego handlowca…