Urlop wychowawczy w CV – jak o nim pisać?

urlop wychowawczy w cv Urlop wychowawczy w CV – jak o nim pisać? W jaki sposób traktować w CV urlop wychowawczy? Czy wliczać go do stażu pracy czy też zaznaczać w CV że miał miejsce wraz a okresem jego trwania?

Pracownica pozostająca na urlopie wychowawczym nadal jest formalnie zatrudniona w swoim macierzystym miejscu pracy – dlatego też w CV wpisujemy całość naszego okresu zatrudnienia wraz z urlopem wychowawczym. Nie ma zaś potrzeby zaznaczania tego, że byłyśmy na urlopie i jak długo on trwał.

Aplikując na dane stanowisko, warto jednak rozważyć okres naszego realnego zatrudnienia i wykonywania obowiązków służbowych w kontekście wymagać stanowiska. Może się bowiem okazać, że na dwa lata wymaganego, formalnego doświadczenia zawodowego, rok czasu, kandydat spędził na urlopie wychowawczym, czyli de facto nie pracował. Co w takiej sytuacji?

Czas spędzony na urlopie wychowawczym może wypłynąć podczas rozmowy kwalifikacyjnej  – jeśli potencjalny szef o to zapyta, podajemy długość czasu spędzonego na urlopie, wraz z informacją, czy w tym czasie kompletnie nie mieliśmy kontaktu z firmą czy też częściowo choć pracowałyśmy. (Jeśli szef zdecyduje się nas zatrudnić, to przy przedstawianiu świadectwa pracy, urlop wychowawczy i tak się pojawi). Jeśli temat taki nie pojawi się zaś podczas rozmowy, to pozostaje nam rozważyć we własnym sumieniu oraz w kontekście naszych przyszłych obowiązków to, czy nasze realne doświadczenie wystarczy do tego, by rzetelnie i efektywnie realizować zadania powierzane nam przez przełożonego. Zbyt krótkie doświadczenie może zaowocować bowiem tym, że nie poradzimy sobie w nowym miejscu pracy i pracę ta i tak stracimy.

Dodaj komentarz

2 Responses to “Urlop wychowawczy w CV – jak o nim pisać?”

  1. k.m.k.mama says:

    Ja mam niestety bardziej skomplikowany problem. Może ktoś mi doradzi? Przed urodzeniem dziecka (w marcu 2009) przez dwa lata pracowałam zatrudniona na podstawie umowy o dzieło. Pomijam fakt, że była to nieuczciwość pracodawcy i moja naiwność, bo de facto wykonywałam obowiązki pracownika etatowego. Z tego, ale też z innych powodów nie chcę wracać do poprzedniej pracy. Nie wiem tylko jak opisać swoją sytuację w CV. Określenie, że aktualnie znajduję się na urlopie wychowawczym jest przecież nieadekwatne, bo z punktu widzenia prawa pracy, to nigdy nie miałam do niego prawa. Nie mam też żadnych zobowiązań w stosunku do poprzedniego pracodawcy. Nie chcę jednak by potencjalny pracodawca myślał, że ostatnie półtora roku upłynęły mi na nicnierobieniu czy szukaniu pracy. Wydaje mi się, że posiadanie dziecka jednak nie zawsze musi być przeszkodą, a niekiedy może sugerować, że osoba jest odpowiedzialna, będzie się w pracy starać, potrafi pogodzić kilka rzeczy, etc. Jak o tym zatem napisać o tym okresie w CV by nie używać mylącego sformułowania “urlop wychowawczy”. Proszę o radę.

  2. mika7777 says:

    ja bym po prostu napisała że od marca 2009 zajmowałam się opieką nad dzieckiem.
    ja tez jestem na urlopie wychowawczym tylko takim formalnym, ale nie wspominam o tym w cv. natomiast na rozmowie kwalifikacyjnej nawet niezapytana o to – na pewno porusze ten temat.