Nie jest łatwo być pracującą mamą

dzien matki Nie jest łatwo być pracującą mamąBycie pracującą mamą jest niezwykle trudnym zadaniem. Pogodzić trzeba dwie role, które są na tyle wymagające, że zmieszczenie ich w jednej dobie graniczy z cudem. Mimo tego, wielu kobietom na całym świecie, sztuka ta udaje się z powodzeniem. Najczęściej niestety kosztem czasu dla dziecka, awansu, wyższej pensji czy choć kilku chwil w ciągu dnia dla siebie.

Jak wyglądają próby godzenia roli matki i pracownika? Tematowi temu przyjrzał się jakiś czas temu serwis CareerBuilder,  pytając się mam o to, czy są w stanie zachować tzw. work – life balance. Oto wyniki:

  • 43% matek pracuje zawodowo ponad 40 godzin w tygodniu
  • 34% przynosi pracę do domu przynajmniej trzy razy w tygodniu
  • 23% siedzi nad zawodowymi sprawami w weekendy
  • 18% mam ma dla swoich dzieci mniej niż dwie godziny czasu dziennie
  • 29% (czyli co trzecia) przyznaje, że ze względu na pracę, opuściła przynajmniej dwa ważne dla dziecka wydarzenia z jego życia.

Wyniki nie pocieszają – w Polsce matki prowadzą bardzo podobny tryb życia, zwłaszcza że pokutuje u nas etos Matki – Polki, która daje z siebie wszystko zarówno w pracy jak i w domu, nie oczekując pomocy i nigdy się nie skarżąc – znacie takie matki? A może same zachowujecie się w ten sposób? Podzielcie się z nami swoimi przemyśleniami.

Tymczasem, jako że dziś Dzień Matki. Wszystkim mamom – i tym pracującym i tym, które zdecydowały się zajmować się dziećmi w domu, składamy serdeczne życzenia szczęścia i pomyślności.

Dodaj komentarz