Dlaczego „skoczek” jest dobrym pracownikiem?

Jakiś czas temu, jedna z naszych czytelniczek martwiła się tym, że zmuszona kilkakrotnie do zmiany pracy (głównie ze względu na warunki pracy), dla potencjalnego pracodawcy wydaje się „skoczkiem”, czyli osobą, która często zmienia pracę i nie jest pożądana w związku z tym jako pracownik. Dziś trafiłam na wpis, znanej blogerki z nurtu HR, która podaje pięć powodów, dla których „skoczek” powinien być cenionym pracownikiem. Pozwólcie więc, że za Penelope Trunk zacytuję te powody – może będą dla Was inspiracją podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Dlaczego osoba często zmieniająca pracę może być cenionym pracownikiem?

1. „Skoczki” więcej uczą się podczas swojej pracy – po około dwóch latach pracy na jednym stanowisku w tej samej firmie, obowiązki są nam już znane na tyle, że nie ma ani wyzwań ani progresu. Zmieniając pracę i środowisko, zbieramy nowe doświadczenia i uczymy się więcej, niż osoba, która siedziała przez 20 lat w jednej firmie.

2. „Skoczki” mają bardziej stabilne kariery – z reguły to oni decydują o zmianie pracy a nie ich pracodawca. Zanim dojdzie do zwolnienia „skoczka” w wyniku kryzysu, on już jest w innej pracy – przez to rzadziej miewa „puste” okresy bez pracy. Poza tym., osoby które często zmieniają pracę, mają szerszą sieć kontaktów niż te, które wierne są jednej firmie – a sieć kontaktów we współczesnym świecie, jest biznesowo niezwykle ważna.

3. „Skoczki” mają więcej osiągnięć – osoby, które przewidują że za jakiś czas (rok, dwa) zmienią pracę, z reguły są w pracy bardziej efektywnie nastawione na rozwój. Chcą maksymalnie dużo się nauczyć i dobrze przygotować do tego, by kolejną pracę znaleźć w lepszej firmie, na lepszym stanowisku, za lepsze pieniądze – a do tego konieczne są osiągnięcia w pracy. „Skoczki” mają ich więcej.

4. „Skoczki” świetnie pracują w zespole. Osoby często zmieniające pracę nie zdążają zidentyfikować się z misją firmy – w zamian za to identyfikują się z zespołem w którym pracują. Przez to są lojalni względem zespołu i świetnie pracują w grupie.

5. „Skoczki” są dojrzałe emocjonalnie – wiedza na temat tego do czego chcesz dążyć i jakie cele osiągać, świadczy o dużej dojrzałości emocjonalnej. Te osoby które zmieniają pracę dlatego, że przyświeca im wizja tego, gdzie chcą być za 10 – 20 lat, muszą mieć ułożony odpowiedni plan gry. Takie osoby też nie bojąc się zmieniać pracy, od razu i wprost powiedzą, że coś im nie pasuje. Co zwrotnie wprawdzie prowadzi do utraty pracownika, ale przynajmniej nie mamy wtedy w zespole kreta, który podburza nam narzekaniem całą firmę.

Rekruterzy – dajcie się przekonać do „skoczków”! Kandydaci – nie bójcie się tego, że zdarzyło Wam się kilka razy zmieniać pracę!