Dlaczego „skoczek” jest dobrym pracownikiem?

skoczek Dlaczego „skoczek” jest dobrym pracownikiem?

Jakiś czas temu, jedna z naszych czytelniczek martwiła się tym, że zmuszona kilkakrotnie do zmiany pracy (głównie ze względu na warunki pracy), dla potencjalnego pracodawcy wydaje się „skoczkiem”, czyli osobą, która często zmienia pracę i nie jest pożądana w związku z tym jako pracownik. Dziś trafiłam na wpis, znanej blogerki z nurtu HR, która podaje pięć powodów, dla których „skoczek” powinien być cenionym pracownikiem. Pozwólcie więc, że za Penelope Trunk zacytuję te powody – może będą dla Was inspiracją podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Dlaczego osoba często zmieniająca pracę może być cenionym pracownikiem?

1. „Skoczki” więcej uczą się podczas swojej pracy – po około dwóch latach pracy na jednym stanowisku w tej samej firmie, obowiązki są nam już znane na tyle, że nie ma ani wyzwań ani progresu. Zmieniając pracę i środowisko, zbieramy nowe doświadczenia i uczymy się więcej, niż osoba, która siedziała przez 20 lat w jednej firmie.

2. „Skoczki” mają bardziej stabilne kariery – z reguły to oni decydują o zmianie pracy a nie ich pracodawca. Zanim dojdzie do zwolnienia „skoczka” w wyniku kryzysu, on już jest w innej pracy – przez to rzadziej miewa „puste” okresy bez pracy. Poza tym., osoby które często zmieniają pracę, mają szerszą sieć kontaktów niż te, które wierne są jednej firmie – a sieć kontaktów we współczesnym świecie, jest biznesowo niezwykle ważna.

3. „Skoczki” mają więcej osiągnięć – osoby, które przewidują że za jakiś czas (rok, dwa) zmienią pracę, z reguły są w pracy bardziej efektywnie nastawione na rozwój. Chcą maksymalnie dużo się nauczyć i dobrze przygotować do tego, by kolejną pracę znaleźć w lepszej firmie, na lepszym stanowisku, za lepsze pieniądze – a do tego konieczne są osiągnięcia w pracy. „Skoczki” mają ich więcej.

4. „Skoczki” świetnie pracują w zespole. Osoby często zmieniające pracę nie zdążają zidentyfikować się z misją firmy – w zamian za to identyfikują się z zespołem w którym pracują. Przez to są lojalni względem zespołu i świetnie pracują w grupie.

5. „Skoczki” są dojrzałe emocjonalnie – wiedza na temat tego do czego chcesz dążyć i jakie cele osiągać, świadczy o dużej dojrzałości emocjonalnej. Te osoby które zmieniają pracę dlatego, że przyświeca im wizja tego, gdzie chcą być za 10 – 20 lat, muszą mieć ułożony odpowiedni plan gry. Takie osoby też nie bojąc się zmieniać pracy, od razu i wprost powiedzą, że coś im nie pasuje. Co zwrotnie wprawdzie prowadzi do utraty pracownika, ale przynajmniej nie mamy wtedy w zespole kreta, który podburza nam narzekaniem całą firmę.

Rekruterzy – dajcie się przekonać do „skoczków”! Kandydaci – nie bójcie się tego, że zdarzyło Wam się kilka razy zmieniać pracę!

Dodaj komentarz

5 komentarzy to “Dlaczego „skoczek” jest dobrym pracownikiem?”

 1. expat napisał(a):

  Niestety nie dotyczy to inzynierow ….. 🙂

 2. damiano12345 napisał(a):

  czuje sie podbudowany.Zmienialem prace wiecej niz 15 razy a mam 26 lat.tak czy inaczej w poszukiwaniu pracy stosuje metode statstyczna i wiem ze po 200 wyslanych CV napewno kilka osob sie odezwie.

 3. inżynier napisał(a):

  @expat… ??? Inżynier który nie zmienia pracy to dupa a nie inżynier. W jednej firmie nigdy nie nauczysz się wszystkiego…

 4. expat napisał(a):

  @inżynier

  >> Inżynier który nie zmienia pracy to dupa a nie inżynier.

  Moja wypowiedz odnosila sie do kontekstu tego artykulu…
  A Twoja ?

  >> W jednej firmie nigdy nie nauczysz się wszystkiego…

  Zeby nauczyc sie czegos nowego potrzebujesz lat pracy !!!!
  Jesli ktos zmienia prace co kilka lat, to nie kwalifikuje sie do kategorii „skoczkow”…

  Sa rowniez firmy, nie koniecznie w Polsce, w ktorych mozesz nauczyc sie naprawde duzo !!!!

  Przypominam: mowimy o inzynierach, nie obwoznym handlu …

  Pozdrawiam – aktualnie z Niemiec !!!

 5. emigrant napisał(a):

  Swietnie napisane-zgadzam sie z tym w 100% -sam bardzo czesto zmieniam prace;-)
  Dodam ze pracowalem dla najlepszych, rowniez dla tych srednich. Podjelem decyzje, ze mam juz dosc tych ciaglych zawirowan, szefow idiotow etc i wykorzystam moje doswiadczenie pracujac na wlasny rachunek-zaczynam 1-03-2012 i od tego dnia swiat nalezy do mnie!!!