Kariera męża ważniejsza niż żony

kobieta w domu Kariera męża ważniejsza niż żony

Coraz więcej kobiet podejmuje się pracy zawodowej, a nie raz to właśnie kobiety są jedynymi żywicielkami rodziny. Mimo tego, w sytuacji w której oboje małżonkowie mieliby pracować przez więcej niż etat tygodniowo, to kobieta zrezygnuje z kariery i skróci okres pracy, a nie jej mąż.

Badania dotyczące tego jak ilość pracy małżonka wpływa na karierę „drugiej połówki” przeprowadzono na Cornell University. Przebadano w sumie ponad 25 tys. osób i odkryto, że w sytuacji, w której mąż pracuje na półtorej etatu, żona jest skłonna zrezygnować ze swojej kariery. Jeśli to jednak żona pracuje tak ciężko – mąż z pracy nie rezygnuje.

Jeśli Twój mąż pracuje ponad 60 godzin tygodniowo, Twoje szanse na to, że porzucisz karierę rosną o 42% (a jeśli masz dzieci, to prawie na pewno zrezygnujesz z pracy). Jeśli jednak to ty pracujesz po 60 godzin tygodniowo, mąż nie będzie skłonny zrezygnować z pracy by zająć się domem bądź dziećmi.

Najsilniej, tendencje taką widać w małżeństwach specjalistów i pracowników kadry managerskiej. Zwiększająca się zaś ilość nadgodzin może doprowadzić do powrotu do tradycyjnego modelu rodziny, w którym kobieta zajmuje się domem, a mężczyzna zarabia na chleb.

Szkoda, że w badaniu nie przedstawiono danych dotyczących zarobków obu małżonków – nie wiemy bowiem do końca, czy żona zapracowanego męża rezygnuje z pracy bo może sobie na to pozwolić, czy robi to dlatego, że ktoś musi zająć się domem. Być może jest też tak, że mężowie zapracowanych żon nie rezygnują z pracy, bo ich żony – mimo wyrabiania półtorej etatu wcale nie przynoszą do domu kokosów? Jak myślicie – z czego wynikają różnice?

Dodaj komentarz

6 komentarzy to “Kariera męża ważniejsza niż żony”

 1. regus napisał(a):

  „Jeśli Twój mąż pracuje ponad 60 godzin tygodniowo…” to jesteście nie małżeństwem a współlokatorami ;/

 2. Kinga napisał(a):

  Myślę, ze może to wynikać, z tego, ze kobieta nawet na tym samym stanowisku co facet dostaje mniejsza wypłatę. Kobiety mają też większe trudności ze znalezieniem pracy. Dlaczego rezygnują z kariery? Uważam , z w dużym stopniu z poczucia obowiązku, żeby zająć sie domem i dziećmi. Zadko się zdarza, żeby mąż dobrowolnie podejmował się prac domowych, czy zajmował dziećmi należycie. Ponadto jak wspomniałam, mężczyźni są lepiej opłacani (na ogół), chętniej zatrudniani, więc mają większe szanse podjąć prace dodatkową, czy pracować po godzinach. Do tego jeszcze problem mentalny, wielu mężczyzn źle by się czuła z myślą, ze ich żona musi tak ciężko pracować, i że zarabia więcej od niego, to negatywnie wpływa na ich samoocenę. Dlatego kobiety muszą się poświęcić karmione papką sloganów, ze miejsce kobiety jest w domu, niech facet pracuje, bo ona nie musi

 3. jolo napisał(a):

  niestety dzisiejsze ceny nieruchomości i kiepska polityka prorodzinna rządu nie pozwalają aby jedno z małżonków zrezygnowało z pracy, poświęcając się rodzinie…

 4. Julka napisał(a):

  jeżeli Twój mąż pracuje więcej niz 60 godz tygodniowo, to stać was na pomoc w domu, więc nie musisz rezygnować z kariery. Chyba że masz inne priorytety (poświecanie się).

 5. Bordo napisał(a):

  Jula ja znam takich co pracuja w tygodniu 60 godzin i maja tylko tyle kasy zeby z tad spier…

 6. justi napisał(a):

  kiedyś jak pracowałam ponad 60 godzin tygodniowo to mój miesięczny dochód wynosił maksymalnie 40 zł miesięcznie