Jak się przygotować do utraty pracy

Wprawdzie mówi się, że kryzys ma się ku końcowi i pracodawcy rzadziej zwalniają, ale nie znaczy to wcale, że nasze stanowiska nie są zagrożone. Dlatego, jeśli tylko podejrzewasz, że Twój szef może nosić się z zamiarem zwolnienia Cię z pracy, warto przygotować się na taką ewentualność, aby w razie czego skrócić sobie czas szukania nowej pracy. O co zatem warto zadbać?

Networking – nie ma jak znajomości, dbaj zatem o przyjazne relacje z ludźmi, staraj się poznawać ich jak najwięcej, bądź aktywny. Wykorzystuj serwisy społecznościowe takie jak Facebook czy Goldenline do tego, by poznawać innych i nawiązywać kontakty – skupiaj się na osobach z Twojej branży, konkurencji. Jeśli stracisz pracę, będziesz miał więcej osób, których będziesz mógł zapytać o to, czy nie słyszeli o czymś ciekawym.

Zdobywaj nową wiedzę – nawet jeśli ze względu na cięcia budżetowe Twój szef nie chce Cię wysłać na szkolenie, próbuj zdobywać wiedzę na własną rękę – czytaj czasopisma branżowe, odwiedź bibliotekę, bądź świadomym internautom. Dodatkowa wiedza, może sprawić, że stając do walki o pracę, pokonasz konkurencję.

Wyślij swoje CV do head hunterów – zawsze mogą zaproponować ci lepszą pracę, a ty zawsze możesz też odmówić- w zasadzie więc, nic nie tracisz.

Zastanów się, co mógłbyś robić, poza tym co robisz – to da Ci więcej pomysłów na życie, a może też sprawić, że przypomnisz sobie o dawno zarzuconych celach życiowych – może warto do nich wrócić?