Poczucie humoru ważne przy rekrutacji

humor smiech Poczucie humoru ważne przy rekrutacjiJak podaje serwis egospodarka.pl , poczucie humoru u pracowników jest poszukiwane przez wielu pracodawców z różnych branż. Standardowo szuka się go u handlowców – poczucie humoru pozwala bowiem przełamywać pierwsze lodym a zapewnie również pozwala znosić humory klientów. Jakie jeszcze branże poszukują osób z poczuciem humoru?

Poczucie humoru pojawia się w ogłoszeniach o pracę kierowanych do agentów nieruchomości i ubezpieczeń, ale zdarza się nawet w ogłoszeniach dla księgowych czy kucharzy. Dlaczego poczucie humoru dla pracodawców jest ważne?

 • bo osoby z poczuciem humoru traktowane są jako bardziej pogodne i optymistycznie nastawione, a z takimi łatwiej się pracuje
 • poczucie humoru pomaga mieć dystans do siebie i nie brać wszystkiego do siebie, co zmniejsza konfliktowość
 • poczucie humoru pozwala trudne sytuacje obrócić w bardziej przyjazne i o ile nie jest to czarny humor, to również rozładować napięcie

Jak pokazać poczucie humoru na rekrutacji?

 • Zabawną grę słów, czy delikatną anegdotkę można wpleść w List Motywacyjny lub treść maila
 • Przed rozmową kwalifikacyjną można przygotować sobie zabawną historię ze swojej pracy i opowiedzieć ją na rozmowie – pod warunkiem, że historia, choć śmieszna, nie umniejsza naszych kompetencji.
 • Nie próbować udawać, że bywamy zabawni, skoro nie bywamy.
 • Nie opowiadać na siłę dowcipów, ani nie posiłkować się emotikonami w liście motywacyjnym

Prawda też jest taka, że łatwiej pokazać swoje poczucie humoru, jeśli rekruter też je ma. Jeśli zaś przyjdzie nam siedzieć przed spowitym w czerń ponurakiem, poczucie humoru może być trudno wykrzesać. Jakie macie doświadczenia? Mają rekruterzy poczucie humoru czy niekoniecznie?

Dodaj komentarz

8 komentarzy to “Poczucie humoru ważne przy rekrutacji”

 1. ProgWeb napisał(a):

  Gorzej jak ktoś ma angielskie czarne poczucie humoru 🙂

 2. johny napisał(a):

  Mam ogromne poczucie humoru – szczegolnie w momencie gdy pracodawca podaje stawkę wynagrodzenia…

  Firmy które rekrutują pracownikiem pod kątem poczucia humoru a nie kwalifikacji muszą być „liderami na rynku”.

 3. Andrzej2d napisał(a):

  -Jakie są Pańskie oczekiwania finansowe
  -5tyś. złotych,oczywiście premia uznaniowa oraz świąteczna
  -buchaha, żartowniś z Pana no no kandydacik żarowniś nam się trafił

 4. Sabina Stodolak napisał(a):

  Hehe – czasem, kiedy rekrutuje się na niewymagające stanowisko, a jedyną zaletą kandydata jest to, że skończył studia i „odbębnił” 4 tygodnie praktyk parząc kawę, to przy takich oczekiwaniach (które się zdarzają), ma się ochotę tak zareagować. Przy okazji, dziś mnie kandydat rozbawił prawie do łez – i bynajmniej nie dlatego, że miał wysokie oczekiwania finansowe 🙂

 5. johny napisał(a):

  Dla rekrutera zarabiajacego powiedzmy 2 netto (strzelam – pewnie jest o wiele mniej) faktycznie 3 czy 4 tys może wydawać się „zabawną abstrakcją”… Ktoś kto rzuca taką kwotę po studiach np inżynierskich wcale już nie jest taki dowcipny jak Pani się wydaje – po prostu zna wartość zarówno swojej wiedzy jak i pracy która jest w stanie wykonać.

 6. D. napisał(a):

  Mnie rozbawiła laska na rekrutacji, które nie miała pojęcia o co mnie spytać w języku angielskim, więc powtórzyła pytanie z samego początku,czyli: opowiedz mi coś o sobie. Powiedziałam, że już wszystko opowiedziałam, a ona, to proszę od nowa.

 7. Sabina Stodolak napisał(a):

  @johny – nie pisze o studiach inżynierskich i pracy wymagającej, tylko o pracy niewymagającej i braku doświadczenia (wskazanie nie było też na 3 tys netto tylko na 5 tys)

 8. johny napisał(a):

  @sabina… 5 tys zl netto to około 1300 euro (okolice najnizszej wypłaty w EU) … Co jest smiesznego w fakcie iż ktoś ceni swoj czas, pracę i chce godnie zarabiac ?

  Smieszne są żenująco niskie wypłaty w PL a nie wymagania pracowników…