Termin składania aplikacji – do kiedy warto pisać

data aplikacji Termin składania aplikacji – do kiedy warto pisaćOstatnio, pomagając mojej znajomej szukać ciekawych ogłoszeń o pracę, spotkałam się z następującym podejściem do ogłoszeń rekrutacyjnych: „to ogłoszenie ma już prawie dwa tygodnie, nie warto wysyłać aplikacji”. Czy na pewno? Przyjrzyjmy się temu, do kiedy warto nadal wysyłać CV i jak wygląda termin składania aplikacji.

W tych ogłoszeniach, w których istnieje wyraźnie podana data przesyłania aplikacji sprawa jest prosta – jeśli jest już po terminie, aplikacji wysyłać nie warto. Osobiście uważam, że jeśli minęły nie więcej niż trzy dni od terminu, a bardzo nam na tym stanowisku zależy, aplikację można wysłać – nie zapomnijmy jednak wtedy, w treści maila zaznaczyć, że „przepraszamy za wysłanie aplikacji po terminie, ale oferta jest atrakcyjna, a my dopiero natknęliśmy się na ogłoszenie” – damy tym samym znać rekruterowi, że czytać ze zrozumieniem umiemy, a nasza decyzja o wysłaniu CV jest wynikiem dużej motywacji a nie zamiłowania do łamania zasad.

Jeśli od terminu składania aplikacji minął dłuższy czas, to nie ma większego sensu wysyłanie aplikacji. Nawet jeśli firma nie znajdzie odpowiadającego jej pracownika, to ponowi ogłoszenie. W niektórych ogłoszeniach o pracę, brakuje jednak jasno określonego terminu tego, do kiedy można wysyłać aplikację na oferowane stanowisko. Co w takiej sytuacji?

Bywa, że kandydaci rezygnują z wysłania CV uważając, że ogłoszenie jest zbyt stare, już w niecałe dwa tygodnie po opublikowaniu ogłoszenia. To stanowczo zbyt szybko. Rzadko kiedy, w ciągu dwóch tygodni od publikacji ogłoszenia udaje się zamknąć z sukcesem proces rekrutacyjny. Aplikację na stanowisko pracy, można więc bez problemu wysłać nawet na ogłoszenie, które pojawiło się 3 tygodnie temu. W końcu nic nie tracimy – w najgorszym wypadku nie dostaniemy żadnej odpowiedzi. Jeśli nie jesteśmy pewni czy stanowisko jest jeszcze wolne, a przygotowanie aplikacji wymagało by nakładu środków i czasu (np. konieczne jest portfolio, które musimy przygotować, lub pracodawca wymaga specjalnego listu motywacyjnego), można do firmy napisać maila z pytaniem o to, czy rekrutacja na dane stanowisko została już zakończona, czy też można jeszcze przesłać swoje CV. Jeśli odpiszą (i wykażą się kulturą), to będziemy mieć jasność. Jeśli nikt na takiego maila nam nie odpisze, to oznaczać to może (z dużym prawdopodobieństwem), że na nasze CV też nikt by nie odpowiedział (a przynajmniej nie wysyłamy naszych danych osobowych w próżnię).

Dodaj komentarz

2 Responses to “Termin składania aplikacji – do kiedy warto pisać”

  1. johny says:

    Jezeli firma przez kilka tygodni lub miesiecy poszukuje pracownika i nie umie go znalezc, znaczy ze szukaja jelenia z wysokimi kwalifikacjami za najnizsza krajowa. Świadczy to o nieprofesjonalnym podejściu do pracowników, rynku pracy i mizernym zarządzaniem całej firmy (kto chce pracować w takich miejscach???).
    Firma, ktora naprawde poszukuje dobrego pracownika oglasza nabor wybiera najlepszego kandydata (pod wzgledem kwalifikacji a nie ceny) wsrod nadeslanych cv i kończy proces rekrutacji.

  2. ProgWeb says:

    O ile tacy się znajdą p pierwszej turze lub wybrany kandydat się sprawdzi 🙂

    Ale jeśli ogłoszenia wywieszane są cyklicznie co tydzien, albo co wazniejsze co 3 miesiace, to znaczy, ze firma nikogo nie znalazla lub w 2 przypadku znajduje sobie frajerow, co poharuja 3 miesiace na probnym (najczesciej bez umowy) i szukaja kolejnego(ej) naiwnego(ej). Omijac szerokim lukiem i najlepiej ostrzegac innych 🙂