Serwis rekrutacyjny, który powie Ci, ile jesteś wart

wartosc pracy1 Serwis rekrutacyjny, który powie Ci, ile jesteś wart

Co jest jednym z większych problemów kandydatów do pracy? Ustalenie oczekiwanego wynagrodzenia. Nie tylko martwimy się tym, czy nasze oczekiwania finansowe nie pozbawią nas szansy na pracę (czyli, że będziemy po prostu za drodzy a firma zamiast negocjować, po prostu nas odrzuci), ale również nie rzadko nie umiemy samodzielnie ustalić tego, ile chcemy zarabiać. Stąd liczne pytania na forach internetowych, typu „ile można zarobić jako …” A gdyby tak istniała usługa mówiąca nam, ile jesteśmy warci?

Taki serwis rekrutacyjny powstał w Hiszpanii. Kandydaci do pracy wgrywaną na serwer serwisu Jobsket swoje CV, które przerabiane jest na flash i prezentowane na stronie, tak aby pracodawcy mogli z CV kandydatów korzystać. Jednocześnie, specjalnie stworzony algorytm, w oparciu o takie dane jak miasto, branża, wykształcenie kandydata, jego doświadczenie,  umiejętności oraz dostępne na rynku oferty, ma wyliczać to, ile kandydat na rynku pracy jest wart. Dane te, jeśli kandydat sobie tego życzy, mogą być prezentowane wraz z jego CV.

Niezależnie od tego, czy pomaga to w rekrutacji czy też nie, dla kandydatów ma to być szansa na to, aby dowiedzieć się tego, ile z ich doświadczeniem i umiejętnościami mogą zarobić.

Serwis Jobsket twierdzi, że w 90% otrzymanych CV, są w stanie oszacować wartość kandydata z 85% dokładnością. Czy to prawda? Trudno orzec – nie mam CV w języku hiszpańskim aby wytestować usługę, poza tym, trzeba byłoby dobrze znać lokalny rynek, by móc otrzymany wynik odnieść do realiów. Redaktorzy z serwisu TechCrunch, którzy wypróbowali szacowanie pensji orzekli, że wyniki nie są realistyczne. Niemniej jednak, wyobraźcie sobie takie ułatwienie (pod warunkiem, że działałoby ono bez zarzutu- a to wydaje się jednak zbyt skomplikowane, zwłaszcza w Polskiej sytuacji, gdzie pracodawcy rzadko podają wynagrodzenie w ofercie pracy). Wrzucamy CV na stronę i dowiadujemy się ile może być ono (czyli de facto my) warte dla potencjalnego pracodawcy. Super sprawa, nieprawdaż?

Dodaj komentarz

4 komentarze to “Serwis rekrutacyjny, który powie Ci, ile jesteś wart”

 1. bart_smithson napisał(a):

  http://www.jobsket.ie także funkcjonuje. Ciekawostka: pracując w Irlandii zarabiam sporo powyżej tego co skalkulowała stronka hiszpańska natomiast mniej niż wskazała stronka irlandzka ;(

 2. Lola_lilu napisał(a):

  Mam pytanie: a co jeśli po rozmowie w firmie, po kilku dniach oddzwobnili i zapytali się”chcę sprawdzić czy dobrze wpisaliśmy stawkę wynagrodzenia?” I kobieta powiedziała mi, że kończą rekrutację i decyzję podejmą w przyszłym tygodniu.

  Czy tzn.: że za dużo chciałam? CZy może mają przeznaczoną większą pulę na wynagrodzenie a za mało chciałam?

 3. Sabina Stodolak napisał(a):

  @Lola_lilu – moim zdaniem może rzeczywiście rekruter albo zapomniał zapytać, albo sobie niewyraźnie zapisał stawkę którą podałaś i dlatego dopytuje. Choć takie dopytanie moim zdaniem może świadczyć o tym, że mają kilku kandydatów, których rozważają i stawka jest tu jednym z kryteriów. Sytuacja może być też taka, że chciała Pani więcej lub mniej niż inni. Trudno tu wróżyć. Ja podałabym tą samą stawkę, która podałam na rozmowie

 4. Lola_lilu napisał(a):

  Czyli „na dwoje babka wróżyła” :/ Tak też podałam. Opinia znajomych jest taka, że mają większą pulę na wynagrodzenia i za mało chciałam. Dlatego liczą, że mnie kupią za mniejszą kwotę niż innych. Jak się zapytałą cz yto jest kwota ostateczna, to powiedziałam, że tak stawka mnie poprostu satysfakcjonuje.