Po umowie o dzieło na zasiłek?

zasilek po umowie Po umowie o dzieło na zasiłek?

Na ciekawy pomysł, dający nadzieję wielu bezrobotnym Polakom wpadli posłowie PiS- chodzi o umożliwienie pobierana zasiłku dla bezrobotnych przez osoby, które zatrudnione były w oparciu o umowę o dzieło. Czy uda się przeforsować taki pomysł? Budżet wydałby na to ponad 400 mln zł.

Idea umożliwienia osobom pracującym w oparciu Umowę o Dzieło wzięła się tak naprawdę z dużej zmiany na rynku pracy, jaka pojawiła się w ciągu ostatnich lat. Dla pracodawcy, który ma możliwość zatrudnienia w ten sposób pracownika, Umowa o Dzieło jest znacznie bardziej opłacalna niż zatrudnienie pracownika na etacie – nie trzeba mu przecież płacić za urlop, a kiedy taki pracownik choruje, choruje za swoje. Spora ilość osób – zwłaszcza bardzo młodych oraz po 50 tce, pracuje w oparciu o takie właśnie umowy, a kiedy się skończą, bezrobotnym nie przysługuje nic.

Wprowadzanie prawa do zasiłku przy Umowie o Dzieło musiałoby określać okres pracy w takiej formie, oraz warunki jakie musiałby spełnić pracownik (praca w siedzibie firmy, wysokość wynagrodzenia, wymiar czasu pracy). Niestety, przy Umowie o Dzieło nie odprowadza się składek na Fundusz Pracy, z którego finansowane są zasiłki. Ten problem wydaje się najważniejszym w kontekście umożliwienia zasiłku „dziełownikom”. Z próżnego to bowiem i Salomon nie naleje.

Czy pomysł uda się przeforsować, czy jest to jedynie kiełbasa wyborcza – czas pokaże.

Pozostaje pytanie, czy wprowadzenie tego typu zapisu nie spowoduje zwiększenia „zatrudniania” pracowników na Umowę o Dzieło? Teoretycznie, pracownicy będą przecież bardziej skłonni zgodzić się na pracę w takiej formie, mimo bowiem pracy na UoDz, będą zyskiwać prawo do zasiłku – jakieś zabezpieczenie to w końcu jest.

źródło:rp.pl

Dodaj komentarz

4 Responses to “Po umowie o dzieło na zasiłek?”

 1. ściana says:

  bardzo dobry pomysł.Jak za służbę zdrowia i administrację wreszcie zaczną płacić ci co otrzymali największe przywileje do nie przestrzegania norm prawnych narodu [Konstytucji] wreście by zapłacili za bul i poniżenie swoich obywateli BYŁA BY TO SPRAWIEDLIWOŚĆ DLA TYCH CO CHCĄ MIEĆ A NIE CHCĄ PŁACIĆ I ODPOWIADAĆ.

 2. justi says:

  W moim mieście jest ponad 24% bezrobocie i dosłownie nie ma żadnych ofert pracy więc nikt tu nie ma szans na pracę nawet na umowę o dzieło i ponad 90% bezrobotnych nie ma zasiłku.
  JAK W TAKIM MIEŚCIE SZUKAĆ PRACY???????????????
  JAK ŻYĆ W TYM KRAJU SKORO NIE MA PIENIĘDZY NA JEDZENIE???????

 3. Andrzej2d says:

  A ja jestem za ograniczeniem a wręcz eliminacją UoDz! Przykład-firma XXX zwalnia spawaczy(dzieje się to na zaścianku Polski). Przedstawia im ofertę-“umowa o dzieło”.Zarobek oczywiście bez świadczeń. Żeby jakkolwiek żyć spawacz godzi się i wykonuje tę samą robotę de facto za mniejsze pieniądze.Traci na tym pracownik,Państwo czyli my wszyscy a zyskuje tylko pracodawca.

 4. ProgWeb says:

  A może posłowie wpadną na genialny pomysł drastycznego obniżenia kosztó pracy i m.in. Ci pracujący nie będą opłacać tych niepracujących, sorki ale z przykłądó podwórkowych i skierowań z PUP ludziom nie chodzi o pracę, ale o zasiłek, więc tych na prawdę potzrebujących jest o wiele mniej niż jest zarejestrowanych w urzędach, bo im się praca sprzątacza za minimalna nie podoba.

  Czas skończyć ze socjalizmem – świadczeniami i zasilkami premiującymi lenistwo. Wprowadzić prawdziwy wolny rynek i kapitalizm z niskimi podatkami i zobaczycie jaka zielona wyspą staniemy się dopiero i może i obiecywana kiedys druga Japonią.

  To moze w polakach zmieni sie i mentalnosc i będą w końcu placic pieniadze za projekty do swoich wymogow, i z tych pieniedzy jako pracodawca bede mogl spokojnie oplacic pracownika i rozwijac firme, bo jak na razie ch**** w biznesie byc nie chce jak inni wielcy mozni i pewnie daltego jestem biedny.