Nie masz pracy? Może praca tymczasowa?

W Polsce ponad 500.000 osób zatrudnianych jest przez agencje pracy tymczasowej. Taka forma zatrudnienia nie daje wprawdzie pewności zatrudnienia, z reguły też nie są to stanowiska wymagające (a co za tym idzie świetnie płatne). Mimo tego, praca tymczasowa może być opcją na pracę w sytuacji dużego bezrobocia i trudności ze znalezieniem pełnoetatowej, stałej pracy. Zwłaszcza, że prac tymczasowych będzie przybywać.

Pod koniec stycznia, weszły w życie nowe przepisy o pracownikach tymczasowych (Dz.U.2009 Nr 221 poz. 1737). Dzięki nowym regulacjom, branża pracy tymczasowej może zacząć jeszcze prężniej się rozwijać. A co a tym idzie, można spodziewać się, że dość szybko pojawi się więcej ofert zatrudnienia dla pracowników tymczasowych.

Nowe przepisy umożliwiają zatrudnianie pracowników tymczasowych firmom, które dokonały zwolnień grupowych (dawniej firmy te musiały czekać 6 miesięcy zanim mogły zatrudnić pracowników tymczasowych). Wydłużeniu uległ okres jaki pracownik może pracować u tego samego pracodawcy (do 18 miesięcy w ciągu trzech lat), a także, agencje pracy tymczasowej nie muszą już wystawiać każdemu pracownikowi świadectwa pracy po każdym kontrakcie (mogą to zrobić zbiorczo w odniesieniu do 12 miesięcy pracy).

Oferowane przez agencje pracy tymczasowej prace najczęściej dotyczą takich branż jak produkcja, magazynowanie i logistyka, budownictwo, przetwórstwo, telemarketing, sprzedaż (kasjerzy, merchandising, przedstawiciele handlowi), IT (administracja i programowanie). W sezonie, agencje pracy tymczasowej poszukują również osób do obsługi klienta, gastronomii i rolnictwa.

Wynagrodzenie za pracę tymczasową, pracownik otrzymuje od agencji zatrudnienia a nie bezpośrednio od firmy dla której wykonuje prace. Rozliczenia są oparte o wyliczenia stawki godzinowej, a niekiedy również za miesiąc pracy.

Jak szukać pracy tymczasowej?

Można odpowiadać bezpośrednio na konkretne oferty pojawiające się w ogłoszeniach na serwisach rekrutacyjnych, ale dobrym pomysłem jest też wysłanie aplikacji bezpośrednio do agencji pracy tymczasowej. Agencje znajdziemy łatwo – wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazę „agencja pracy tymczasowej” – przynajmniej pierwsze 30 wyników kieruje nas do różnych agencji pracy tymczasowej, w których można zostawić swoje CV.