Darmowe szablony CV – czy korzystać?

Dostęp do Internetu ułatwia nam życie i pozwala zaoszczędzić wiele cennego czasu – również w kwestii szukania pracy. Nie chodzi tu jedynie o możliwość sprawdzania na bieżąco ofert pracy w Internecie, ale również o ułatwienia w kwestii pisania CV. Takim ułatwieniem są darmowe szablony CV, które z różnych stron można sobie pobrać (na przykład stąd) i zaopatrując we własne dane, wysłać do firmy. Czy warto z takich szablonów korzystać i jak korzystać z nich mądrze?

Znajdujesz ciekawy szablon. Elegancki, ale rzucający się w oczy. Nie przeładowany informacjami, czytelny, schludny – jednym słowem – idealny. Jesteś przekonany, że taki szablon na pewno sprawi, że Twoje CV zostanie zauważone. Tymczasem okazuje się, że nikt nie dzwoni. Dlaczego? Bo na taki sam pomysł jak Ty, wpadło jeszcze 10 innych kandydatów i szablon, który Tobie wydaje się wyjątkowy, jest najpopularniejszym wzorem tego sezonu. Z przewagi konkurencyjnej polegającej na wyróżnieniu się za pomocą CV – nici.

Z szablonów korzysta cała masa kandydatów. Wielu z nich szuka szablonów ciekawych, odmiennych od standardowych, niecodziennych. W efekcie, te niecodzienne CV stają się powszechne i nie wywierają żadnego wrażenia. Mało tego – mówią rekruterowi o tym, że kandydat jest prawdopodobnie leniwy i mało kreatywny, poszedł bowiem po linii najmniejszego oporu- ściągnął CV, wkleił swoje dane i wysłał aplikacje.

Jak zatem korzystać z szablonów? Najlepiej nie bezpośrednio – niech raczej będą inspiracją do tego, jak ułożyć dane w CV niż miejscem do którego wklejamy swoje dane. Jeśli jednak bardzo pragniemy wykorzystać CV, nie umiemy sobie bowiem poradzić z ułożeniem CV w zgrabną całość, zadbajmy o to aby:

Tych kilka zabiegów wystarczy, by z gotowego szablonu stworzyć wzór, który nie będzie wyglądał jak kolejna kopia popularnego szablonu.