Zatrudnienie przez kolegę – czy warto?

koledzy z pracy Zatrudnienie przez kolegę – czy warto?„Słuchaj, a może ty zajął byś się marketingiem w mojej firmie – przecież nie masz teraz pracy, a jesteś dobry w tym co robisz” – taka propozycja otrzymana od swojego wieloletniego bliskiego znajomego wymaga poważnego przemyślenia, bo choć wydaje się, że sytuacja bycia zatrudnionym przez kolegę może być niezwykle wygodna, to jednocześnie niesie ze sobą sporo ryzyka.

Z jednej strony nasz kolega zatrudniając nas wie na co nas stać, a dzięki temu, że znamy się prywatnie nasze relacje w ramach pracy mogą być łatwiejsze niż w standardowej sytuacji. Z drugiej strony, jeśli nasz kolega dojdzie do wniosku, że chce nas zwolnić, często taka sytuacja kończy się zerwaniem znajomości również na prywatnym gruncie (podobnie może się stać, jeśli to my w końcu zdecydujemy się odejść z firmy). Jeśli szef jest naszym kolegą, może nam być też trudniej zgłosić się po podwyżkę czy powiedzieć mu o tym, co nam w pracy przeszkadza. Jakie plusy i jakie minusy ma opcja pracy dla kolegi?

Plusy

 • Znasz swojego szefa jako człowieka, wiesz czego możesz się po nim spodziewać – dzięki temu możesz czuć się pewniej i bezpieczniej.
 • Twój szef znać będzie twoją prywatną sytuację – w razie jakichkolwiek problemów, będzie bardziej skłonny pójść ci na rękę niż w przypadku zwykłego, szeregowego współpracownika.
 • Ze szefem – kumplem, może być Ci łatwiej (niż z obcą osobą) rozmawiać na temat awansów i podwyżek (to może być również minusem – w zależności od tego, jaki charakter mają wasze relacje).
 • Szef – kolega wie na co cię stać, wie jakie są Twoje plusy i jakie minusy – mniejsze są szanse na to, że będzie po kilku miesiącach rozczarowany Twoją pracą, z drugiej jednak strony może być bardziej wymagający wobec Ciebie.

Minusy

 • Jeśli rozstaniemy się zawodowo, są spore szanse na to, że rozstaniemy się również prywatnie. Niezależnie od tego, czy to Ty odejdziesz czy też zostaniesz zwolniony, któryś z Was może poczuć się urażony, a wasze relacje ulegną ochłodzeniu.
 • Możesz mieć trudności z poproszeniem kolegi o podwyżkę – zwłaszcza w sytuacji, kiedy będziesz wiedział lepiej niż inny pracownicy firmy jaka jest kondycja finansowa firmy. Odmowa podwyżki otrzymana od kolegi również może wpłynąć na ochłodzenie waszych relacji.
 • Możesz mieć trudność ze zbudowaniem prawidłowej relacji ze współpracownikami. Mogą oni podejrzewać, że jesteś traktowany na preferencyjnych zasadach (nawet jeśli nie będziesz), mogą też mieć opory przed dzieleniem się z Tobą informacjami na tematy zawodowe w obawie przed donosicielstwem. Może wreszcie zdarzyć się tak, że będą próbowali wpłynąć na ciebie tak, abyś wykorzystując swoją prywatną znajomość z szefem przeforsował jakieś rozwiązania czy pomysły.
 • Sytuacja podległości wobec osoby, w stosunku do której prywatnie jesteś na równi, może wywoływać u Ciebie frustrację – zastanów się, czy podołasz takiej sytuacji.
 • Przy byciu zatrudnianym przez dobrego znajomego bardzo trudno zachować rozłączność pracy od życia prywatnego – wszelkie problemy związane z firmą, mogą przekładać się na wasze prywatne relacje i vice versa. Pomóc może dokładne określenie zasad i granic jeszcze przed podjęciem decyzji o przyjściu do pracy u kolegi.

Zanim zdecydujesz się na zatrudnienie omów ze znajomym:

 • Sposób zwracania się do siebie i traktowania w pracy (również ze względu na współpracowników)
 • Sposób wynagradzania wraz z opcją premii i ewentualnych podwyżek
 • Sposób udzielania sobie nawzajem informacji zwrotnych na temat zawodowy
 • Przedstaw Twoją wizję kariery zawodowej – aby kolega wiedział, że może przyjść taki czas, kiedy zdecydujesz się zmienić pracę oraz aby wiedział też czego dokładnie potrzebujesz, by z pracy być zadowolonym.

Dodaj komentarz

One Response to “Zatrudnienie przez kolegę – czy warto?”

 1. Ewa says:

  Moje wspomnienia o pracy u “kolegi” są kiepskie do tego stopnia że nie jesteśmy już znajomymi 🙂 no cóż powodzenia dla tych co zaryzykują znajomość.