Praca zdalna – top 10 pomysłów na zarabianie

pracaw domu Praca zdalna – top 10 pomysłów na zarabianie„Jak mam szukać pracy, skoro moim mieście nie ma żadnych ofert?” – to bardzo częsta skarga bezrobotnych osób na to, że nie mogą znaleźć zatrudnienia. Tymczasem, nowoczesne technologie, a zwłaszcza dostęp do Internetu, daje kilka możliwości na to, by pracować i zarabiać z dowolnego miejsca na ziemi. Nie ma znaczenia wtedy to, czy mieszkasz w Krakowie, Pszczynie, Głogowie czy na Kostaryce.

Niektóre z opcji na telepracę wymagają specjalistycznych umiejętności, inne są stosunkowo proste i można wykonywać je po krótkim przeszkoleniu. Tak czy siak, jeśli siedzisz w domu i nie zarabiasz nic, warto zastanowić się nad tym, czy zamiast marnować czas przed telewizorem nie poświęcić go na to, by się samodzielnie dokształcić i zacząć zarabiać (nierzadko lepsze pieniądze niż w „sklepie na etacie”).  Poniższe przykłady to tylko niektóre propozycje z tych, które można znaleźć na rynku. Może coś przypadnie Wam do gustu?

Rękodzieło

Czego potrzebujesz? Zmysłu manualnego i narzędzi do produkcji wyrobów. Narzędzia – w zależności od tego co zamierzasz robić, skompletujesz już za 50 zł (np. zestaw kombinerek – ok. 35 zł, druciki, bigle, kilkanaście koralików – 15 zł i już możesz robić własne kolczyki). Wiedzę na temat technik tworzenia przedmiotów hand made znajdziesz na YouTube i w serwisach poświęconych rękodziełu. Często też warsztaty rękodzieła organizują (bezpłatnie) domy kultury a nawet sklepy z artykułami dla plastyków (w soboty, w Krakowie, takie zajęcia organizuje sklep Tuluz).

Jak zarabiasz? Najpierw tworzysz swoje „dzieła” – możliwości jest sporo, od biżuterii, przez kasetki, pudełeczka, ozdoby do domu. Wykorzystać można wiele technik – decoupage, scrapbooking, modelinę, embossing, filcowanie i inne. Potem, gotowe wyroby sprzedajesz (serwisów w których można oferować wyroby rękodzieła jest wiele – np.prototyp.pl

Ile zarobisz? To zależy zarówno od tego, jakie rzeczy będziesz wykonywać, z jakich materiałów oraz jakie będą Twoje ceny. Na pewno, wkładając w taką działalność sporo serca i pracy, można się z niej utrzymać.

Grafik komputerowy

Czego potrzebujesz? Zmysłu plastycznego oraz umiejętności obsługi programów graficznych. Nie jest to praca, którą można wykonywać „od zaraz”. Najpierw trzeba zdobyć wiedzę w tym zakresie – jeśli jednak lubisz spędzać czas przy komputerze i dysponujesz wolnym czasem by się uczyć, warto zainteresować się tą tematyką. Proces dochodzenia do poziomu umiejętności, który pozwoli na życie z bycia grafikiem zająć może kilka lat, ale na pewno warto, bo:

Ile zarobisz? Od zleceń na poziomie kilkudziesięciu złotych za logo lub layout, po stawki na poziomie kilku tysięcy za projekt graficzny strony lub animację w technologii flash.  To znacznie więcej niż otrzyma większość absolwentów pięcioletnich magisterskich studiów humanistycznych. Może więc warto poświęcić te trzy lata na edukację?

Pomocnik pozycjonera

Pozycjoner, to osoba, która wpływa na wyniki wyszukiwania w wyszukiwarce. Klientami pozycjonera są firmy, które chcą być bardziej widoczne w Internecie i chcą zyskać dzięki temu przewagę konkurencyjną. Dawniej możliwe było wykonywanie pracy pozycjonera samodzielnie, w domowym zaciszu. Dziś, manipulowanie wynikami wyszukiwania wymaga większych nakładów pracy i środków, do zostania więc domorosłym SEO-wcem nie zachęcam, ale można zostać pomocnikiem pozycjonera, czyli osobą która kataloguje stron, pisze krótkie artykuły na zadany temat (z linkiem w tekście) i umieszcza je na odpowiednich stronach (takie artykuły nazywane są preclami), buduje zaplecze (czyli tworzy proste strony WWW, np. w oparciu o system WordPress). Jak to robić? Polecam forum PiO

Ile zarobisz?

Za „precla” dostaniesz od 2-5 zł (napisanie tekstu, osobie wprawionej zajmuje ok. 10-20 minut), za umieszczenie strony w katalogu 20-40 groszy (stworzenie wpisu zajmuje około 2 minut)

Programista

Zostać programistą ot tak, się niestety nie da. Jak jednak w przypadku każdej pracy bez wyjątku, można się tego nauczyć. Wprawdzie aby zostać „prawdziwym programistą” najłatwiej jest skończyć studia w tym zakresie (a także dużo dokształcać się samemu), ale znane są w przyrodzie przypadki samouków, którzy zaszli znacznie dalej w swojej karierze niż osoby po studiach. Jeśli więc – że się powtórzę – masz marnować czas przed telewizorem…

Ile zarobisz? W przypadku pracy programisty, zależy to całkowicie od umiejętności. Trudno tu więc podać widełki. Zasada jest jedna – jeśli będziesz rzetelny i słowny (oraz dobry w tym co robisz) z głodu nie umrzesz.

Infobroker

Infobroker to osoba, która potrafi bardzo szybko wyszukać konieczne informacje. Zlecenia dotyczą przeróżnych obszarów – od stworzenia baz danych firm działających danej branży na danym obszarze, przez szukanie ofert najbardziej atrakcyjnego kredytu hipotecznego, po znalezienie informacji na temat śladów pozostawionych przez użytkownika w Internecie (są już ludzie na tyle świadomi konieczności dbania o swój wizerunek w Internecie, że gotowi są zapłacić za to, by dowiedzieć się, co można o nich znaleźć w Internecie). Infobroker umie doskonale poruszać się po Internecie, a także korzystać z innych zasobów (znajomości, kontakty, biblioteka itd.). W Polsce firm infobrokerskich jest na razie mało, a rynek się rozwija- jest to więc dość przyszłościowa umiejętność, zwłaszcza że mamy coraz większy dostęp do informacji i coraz bardziej nie umiemy się w nich odnaleźć.

Czego potrzebujesz? Dostępu do internetu,  szybkości w działaniu i otwartych uszu.

Ile zarobisz? Wartość pojedynczego zlecenia uzależniona jest od zakresu informacji do pozyskania – od kilkunastu złotych za prostą bazę serwisów tematycznych po kilka tysięcy za zlecenie z pogranicza wywiadu gospodarczego.

Telemarketer

Praca telemarketera polega na oferowaniu usług lub produktów (sprzedaż) przez telefon, bądź na przeprowadzaniu telefonicznych ankiet. Pracuje się z domu, z wykorzystaniem własnego telefonu. Praca nie wymaga żadnych nakładów finansowych i choć nie jest najłatwiejsza, to pozwala na pracę w dowolnym wymiarze godzin. Aby zostać telemarketerem trzeba jednak mieć wysoką odporność psychiczną i lubić sprzedaż.

Ile zarobisz? Z telemarketerami pracującymi zdalnie, najczęściej prowadzi się rozliczenia za wyniki  – zarobki uzależnione są od skuteczności. Znam telemarketerów, którzy po zarobieniu 200 zł za cały miesiąc ze złością rezygnowali, jak i takich którzy sprzedają miesięcznie usług na ponad 2000 zł samej prowizji.

Przedstawiciel handlowy

Pracą podobną do pracy telemarketera, ale w terenie, jest praca przedstawiciela handlowego. Wiele firm poszukuje osób, które byłyby w stanie być „regionalnymi” przedstawicielami oferującymi produkty lub usługi firmy. Tu praca najczęściej ma formę umowy zlecenia, a wynagrodzenie uzależnione jest również od wyników. Osób na stanowiska zdalnych przedstawicieli szukają agencje interaktywne i reklamowe, firmy komputerowe, oraz firmy softwarowe. Przedstawiciel handlowy często potrzebuje własnego samochodu.

Ile zarobisz? Podobnie jak w przypadku telemarketara – choć prowizje przy pracy przedstawiciela są na ogół wyższe.

Tłumacz list dialogowych

Tej pracy nie da się wykonywać bez znajomości języka obcego (najczęściej przydatny jest język angielski, choć tłumaczy się również programy niemieckie, włoskie a nawet japońskie). Osoba zatrudniana jest na zlecenie na konkretny program, film, odcinek serialu. Pracę wykonuje się w domu, przesyłając gotowe tłumaczenie lub listę dialogową mailem. To co w tej pracy jest najtrudniejsze, to przetłumaczenie tekstu tak, by był maksymalnie zbliżony do oryginału, a jednocześnie wpasował się w strukturę obrazu (tekst po polsku nie może być dłuższy niż czas przeznaczony na wypowiedzenie danej kwestii przez narratora lub postać).

Ile zarobisz? Stawki liczone są nie od długości tłumaczenia ale ilości minut filmu. Początkowo dostaje się ok. 50 – 60 zł za 10 minut tłumaczenia filmu. Przy filmach kinowych, stawki mogą wzrastać.

Dziennikarz internetowy  (bloger, copywriter)

Do wykonywania tej pracy potrzebujesz umiejętności dziennikarskich (ale dziennikarzem nie trzeba być) oraz wiedzy w danym obszarze o którym będziesz pisał (w przypadku copywritera, również dużej kreatywności). Nie chodzi tu bynajmniej o tworzenie własnego bloga – na tym zarobić ciężko, ale o pisanie na zlecenie tekstów na strony WWW, artykułów czy notek na bloga.

Ile zarobisz? Stawki liczone są od ilości znaków lub ustalane indywidualnie od tekstu oraz uzależnione od tematyki (im łatwiejsza tym niższe stawki). Średnio, stawki blogowe wynoszą 5-12 zł a stawki za tekst na stronę 200 – 500 zł. Zlecenia copywriterskie mogą wynosić nawet kilkaset złotych za hasło czy tekst reklamowy.

Konsultantka kosmetyczna

Praca konsultantki polega na proponowaniu i sprzedaży kosmetyków. Obecnie mamy w Polsce trzy większe firmy które zatrudniają osoby (na zasadzie własnej działalności) do pracy w charakterze konsultantek (Avon, Mary Kay, Oriflame). Poza tym, można pracować jako konsultant w kilku innych firmach, sprzedających inne produkty.  Przystąpienie do niektórych programów jest bezpłatne, w innych wymagany jest zestaw startowy (i tych firm starajmy się unikać). Praca konsultantki kosmetycznej powinna być raczej traktowana jako praca dodatkowa, choć warto tu powiedzieć o tym, że takie doświadczenie, jest mile widziane w CV – zwłaszcza jeśli bierzemy pod uwagę dalszą karierę w sprzedaży.

Ile zarobisz? Od kilkudziesięciu złotych do 1500 – 2000 zł (w zależności od poziomu sprzedaży). W najgorszym razie, masz tańsze kosmetyki.

Dodaj komentarz

25 komentarzy to “Praca zdalna – top 10 pomysłów na zarabianie”

 1. Nora napisał(a):

  Czy Pani wie, jak trudno znaleźć prace przy tłumaczeniu list dialogowych? Graniczy to prawie z cudem! Stawki wcale nie są duże, zależy jeszcze od agencji czy wytworni, ale na pewno fortuny na tym się nie zbije…Poza tym przydałyby się rady jak znaleźć taką zdalną pracę.

 2. Sabina Stodolak napisał(a):

  Połowę zleceń o których pisałam znaleźć można nawet tu : http://www.zlecenia.przez.net/ (oczywiście, stawki są żałosne, ale po zbudowaniu portfolio można je podwyższać). Co do list dialogowych to przypuszczam, że jest trudno. Mój znajomy tak dorabia a pracę „załatwił” – po prostu powiedział ogromnej ilości osób, że szuka pracy i ktoś się do niego odezwał (nie przeczę, że sama bym sobie taką pracę załatwiła, gdybym wiedziała gdzie pukać). To, że trudno, nie znaczy że się nie da, choć zgadzam się, że łatwo nie jest. Co do fortuny – ja staram się dawać pomysły na to jak można pracować by móc żyć. Jeden bezrobotny będzie się cieszył z 1500 zł, drugiemu nawet 3000 będzie mało (fortuny to na etacie się praktycznie nigdy nie zarobi:) To tylko propozycje i tak bym je traktowała

 3. sylwia napisał(a):

  witam ja szukam pracy przy pisaniu tekstów artykułów, mam dużo wolnego czasu i zależy mi, ale nie znam stron internetowych, godnych sprawdzenia, proszę o jakiś wskazówki, adresy gdzie warto spróbować pozdrawiam. Sylwia

 4. Sabina Stodolak napisał(a):

  Sylwio – proszę spróbować na zleceniach przez net (link powyżej) lub na grupach poświęconych pisaniu na Goldenline. Proponuję też spróbować poznać mechanizmy wyszukiwarek, by móc samemu znajdować potrzebne informacje i zlecenia,

 5. enja napisał(a):

  Zarobki konsultantek kosmetycznych i dzienikarza internetowego czy copywritera to chyba autor tekstu z kosmosu wziął. Chętnie się przyjme gdzie tak płacą, bo ja zarabiam mniej niz połowe tego co tu pani wydumała (jestem z Łodzi). A co do pracy zdalnej to przestrzegam, żeby nic na gębę bo się niestety w takie cos wpakowałam że mi teraz trudno kasę odzyskać. Ale cóż, cena moja głupoty. Absolutnie nie polecam korzystac ze stronki ze zleceniami ponieważ tam sie ogłaszają jedynie tacy, którzy za stawki głodowe wykonują wszystko to co profesjonaliści wyceniliby na więcej. Stąd się własnie w Polsce bierze fakt niskich płac za wszystko (bo zawsze znajdzie się ten co na zlecenia.pl zrobi taniej). Ludzie szanujmy sie. Pozdrawiam

 6. Mariusz M napisał(a):

  Poszukujemy osób do marketingu interetowego. Zapewniamy szkolenia i wszystkie materiały. Potrzebny komputer z dostępem do internetu. Zainteresowanych proszę o kontakt na email: m.musik@vp.pl

 7. PaniGeograf napisał(a):

  Jestem studentką 5 roku studiów magisterskich na Uniwersytecie Warszawskim i w swojej pracy badawczej zajmuję się zachowaniami przestrzennymi pracowników zdalnych (telepracowników) i w tym celu prowadzę anonimową, krótką ankietę skierowaną do telepracowników. Pytania są wyłącznie zamknięte, wypełnienie zajmie około 5 minut, a mi bardzo pomoże w pisaniu pracy magisterskiej i dokładnym zbadaniu tematu. Jeśli jesteś telepracownikiem bądź znasz kogoś kto w takiej formie pracuje, to bardzo proszę, wypełnij i udostępnij:
  http://www.ankietka.pl/ankieta/70603/wplyw-zatrudnienia-w-formie-telepracy-na-zachowaniaprzestrzenne-pracownikow.html
  Dziękuję za pomoc!

 8. oje napisał(a):

  arka gdynia!!

 9. Dorota napisał(a):

  To ja mam jeszcze jedną formę zarobku zdalnego. Może na początku nie ma kokosów, ale mając swoją stronkę – nie koniecznie, pisząc bloga lub udzielając się na forach można trochę zarobić.
  Są to Programy Partnerskie. Chcesz wiedzieć więcej zajrzyj tutaj: http://goo.gl/gKELB
  Polecam

 10. zimówki napisał(a):

  Niby wszystko fajnie i ładnie ale jak się rzuci 10000 nastolatek to dla osoby co poważnie o tym myśli zostaną strzępy…. xD

  A tak na poważnie w tej branży najważniejsze jest samozaparcie.

 11. Pracownik Zdalny napisał(a):

  Rękodzieło to chałupnictwo, a nie praca zdalna. W Polsce pokutuje przeświadczenie, że do pracy zdalnej (by nie było wątpliwości odsyłam do definicji http://zdalniej.pl/definicja-telepracy) nadają się tylko jakieś wymyślne stanowiska jak np. pomocnik pozycjonera (a właściwie czemu nie sam pozycjoner?). Prawda jest taka, że do pracy zdalnej nadaje się KAŻDA praca, która wymaga przede wszystkim pracy przy komputerze. Oczywiście istnieją pewne ograniczenia, jak np. do sieci lokalnej, ale to już są problemy wtórne.

 12. stara napisał(a):

  jasne a to ze dla telemarketera sa tylko umowy o dzieło lub wcale, czasem niestety każą dojezdzac do pracy albo płaca grosze, na inne zawody opisane tutaj trzeba miec doswiadczenie, to juz nie napiszecie, tłumaczyć nie każdy umie, do pracy konsultanta trzeba mieć bogatych klientów

 13. mała mi napisał(a):

  bardzo dobre opisy poszczególnych rodzajów działalności, gratuluję dobrego wpisu, pozdrawiam

 14. Joanna.aroma@op.pl napisał(a):

  „Przystąpienie do niektórych programów jest bezpłatne, w innych wymagany jest zestaw startowy (i tych firm starajmy się unikać).” –> bo?

  Współpracuję z mniej znaną firmą MLM, jest to moje jedyne źródło dochodów i również musiałam wykupić starter. Według mnie taki wydatek to dodatkowa mobilizacja, chyba że kogoś na to nie stać, ale skoro ktoś szuka pracy dodatkowej to zazwyczaj ma z czego się utrzymać, ale potrzebuje jakiegoś dodatkowego zarobku.

  I gdyby autor tego tekstu znał zasady firm MLM to wiedziałby, że większość z nich zabrania współpracy z innymi firmami działającymi w tym samym sektorze. I nie, nie wyssałam sobie tego z palca, tylko siedzę w marketingu sieciowym na tyle długo, że znam zasady, znam większość firm i mogę na ten temat co nieco powiedzieć.

  Tak samo mogę powiedzieć również to, że jak ktoś łudzi się, że coś zarobi za nic nie robienie to jest w BŁĘDZIE. Tutaj za lenistwo nie jest płacone. Trzeba mieć samodyscyplinę i zaangażowanie, a co najważniejsze chęci do pracy. Za to ma się tę wygodę, że pracuje się w domu przed własnym komputerem i we własnym krześle.

  To taki mój mały wywód, ponieważ nie cierpię, gdy na temat MLMu wypowiadają się osoby, które w ogóle nie mają o tym zielonego pojęcia. Najpierw proponuję zagłębić się w temat, a później wygłaszać swoje mądrości.

 15. Mat napisał(a):

  To typowy tekst pisany na zamówienie. Pustosłowie, nic nie warte bzdury, które każdy szukający pracy człowiek ma przejrzane dokładnie po kilku dniach siedzenia przed monitorem. Krótko mówiąc – z punktu widzenia osoby zainteresowanej tematem – tekst o niczym, napisany dla napisania. Kompletnie bezwartościowy.

  • rybka-plum napisał(a):

   więc zajmij się pisaniem lepszych tekstów 🙂 moim skromnym zdaniem, żeby złapać dobrą robotę zdalną trzeba sobie samemu zapewnić zatrudnienie. zacząć choćby od handlu na portalach aukcyjnych, niedrogi towar można sprowadzić z wólki kosowskiej. najtańsza chińszczyzna wbrew pozorom schodzi najlepiej. zawsze to pare groszy dodatkowych w kieszeni 🙂

 16. Sunchez napisał(a):

  Zajmuje się tworzeniem muzyki głównie w nurcie elektroniki. Szukam osób które potrzebują podkładów do różnych prezentacji, filmików czy spotów reklamowych. Kontakt: sunchez74@wp.pl

 17. kasieńka.83 napisał(a):

  Witam.
  Jak wiele korzyści płynie zarówno dal pracodawcy jak i pracownika z pracy zdalnej można zobaczyć na stronie prikawy.org
  pozdr

  • Sabina Stodolak napisał(a):

   Ładna infografika, dziękujemy za zalinkowanie (choć czytelnikom gorąco odradzam udostępnianie maila na nieznanej nikomu stronie bez nazwy firmy czy podmiotu zbierającego te dane).

 18. stara napisał(a):

  czyli nie ma tu NIC co zwykły człowiek bez wykształcenia informatycznego lub wiedzącego cokolwiek o sprzedaży moze znależc. A zakup kolczyków i innych badziewii to zazwyczaj wywalanie kasy w błoto, bo firma już się nie odzywa.
  Daremne.
  na zleceniach.net trzeba potwierdzić swoje konto i wpłacic kase, a skąd mam mieć jak jeszcze nie zarobiłam nic?
  Szkoda czasu.

 19. roza napisał(a):

  czy ktos wie gdzie moglabym sprzedac hurtem wyprodukowane przezenie rosliny ozdobne??

 20. Anna napisał(a):

  Praca zdalna może się opłacić, ale trzeba się do niej przyłożyć i nie oczekiwać góry pieniędzy za jedno wykonane zadanie – to wszystko kwestia systematyczności. Ciekawą opcją dla uczniów i studentów jest np. portal inCLICK, tam każdy zarejestrowany użytkownik sam wybiera co chce zrobić i za ile. Wszystkie formalności przerzucane są na portal, więc jedyne co użytkownik musi zrobić, to zarejestrować się (legitymacja studencka/uczniowska wymagana!), wybrać zadanie, wykonać je, zapewniając potwierdzenie swojej pracy (np. za pomocą printscreena) i odebrać punkty. Portal posiada sprawny system wypłat, ponieważ każdy przedsiębiorca zlecający zadania z góry za nie płaci, więc nie ma mowy o oszustwach. Według mnie to idealne rozwiązanie dla młodzieży, która chciałaby dorobić sobie na wydatki, a nie ma czasu na zwykły etat, nie wspominając o młodych ludziach z mniejszych miast, gdzie trudno o stałe zarobki.