Praca zdalna – top 10 pomysłów na zarabianie

„Jak mam szukać pracy, skoro moim mieście nie ma żadnych ofert?” – to bardzo częsta skarga bezrobotnych osób na to, że nie mogą znaleźć zatrudnienia. Tymczasem, nowoczesne technologie, a zwłaszcza dostęp do Internetu, daje kilka możliwości na to, by pracować i zarabiać z dowolnego miejsca na ziemi. Nie ma znaczenia wtedy to, czy mieszkasz w Krakowie, Pszczynie, Głogowie czy na Kostaryce.

Niektóre z opcji na telepracę wymagają specjalistycznych umiejętności, inne są stosunkowo proste i można wykonywać je po krótkim przeszkoleniu. Tak czy siak, jeśli siedzisz w domu i nie zarabiasz nic, warto zastanowić się nad tym, czy zamiast marnować czas przed telewizorem nie poświęcić go na to, by się samodzielnie dokształcić i zacząć zarabiać (nierzadko lepsze pieniądze niż w „sklepie na etacie”).  Poniższe przykłady to tylko niektóre propozycje z tych, które można znaleźć na rynku. Może coś przypadnie Wam do gustu?

Rękodzieło

Czego potrzebujesz? Zmysłu manualnego i narzędzi do produkcji wyrobów. Narzędzia – w zależności od tego co zamierzasz robić, skompletujesz już za 50 zł (np. zestaw kombinerek – ok. 35 zł, druciki, bigle, kilkanaście koralików – 15 zł i już możesz robić własne kolczyki). Wiedzę na temat technik tworzenia przedmiotów hand made znajdziesz na YouTube i w serwisach poświęconych rękodziełu. Często też warsztaty rękodzieła organizują (bezpłatnie) domy kultury a nawet sklepy z artykułami dla plastyków (w soboty, w Krakowie, takie zajęcia organizuje sklep Tuluz).

Jak zarabiasz? Najpierw tworzysz swoje „dzieła” – możliwości jest sporo, od biżuterii, przez kasetki, pudełeczka, ozdoby do domu. Wykorzystać można wiele technik – decoupage, scrapbooking, modelinę, embossing, filcowanie i inne. Potem, gotowe wyroby sprzedajesz (serwisów w których można oferować wyroby rękodzieła jest wiele – np.prototyp.pl

Ile zarobisz? To zależy zarówno od tego, jakie rzeczy będziesz wykonywać, z jakich materiałów oraz jakie będą Twoje ceny. Na pewno, wkładając w taką działalność sporo serca i pracy, można się z niej utrzymać.

Grafik komputerowy

Czego potrzebujesz? Zmysłu plastycznego oraz umiejętności obsługi programów graficznych. Nie jest to praca, którą można wykonywać „od zaraz”. Najpierw trzeba zdobyć wiedzę w tym zakresie – jeśli jednak lubisz spędzać czas przy komputerze i dysponujesz wolnym czasem by się uczyć, warto zainteresować się tą tematyką. Proces dochodzenia do poziomu umiejętności, który pozwoli na życie z bycia grafikiem zająć może kilka lat, ale na pewno warto, bo:

Ile zarobisz? Od zleceń na poziomie kilkudziesięciu złotych za logo lub layout, po stawki na poziomie kilku tysięcy za projekt graficzny strony lub animację w technologii flash.  To znacznie więcej niż otrzyma większość absolwentów pięcioletnich magisterskich studiów humanistycznych. Może więc warto poświęcić te trzy lata na edukację?

Pomocnik pozycjonera

Pozycjoner, to osoba, która wpływa na wyniki wyszukiwania w wyszukiwarce. Klientami pozycjonera są firmy, które chcą być bardziej widoczne w Internecie i chcą zyskać dzięki temu przewagę konkurencyjną. Dawniej możliwe było wykonywanie pracy pozycjonera samodzielnie, w domowym zaciszu. Dziś, manipulowanie wynikami wyszukiwania wymaga większych nakładów pracy i środków, do zostania więc domorosłym SEO-wcem nie zachęcam, ale można zostać pomocnikiem pozycjonera, czyli osobą która kataloguje stron, pisze krótkie artykuły na zadany temat (z linkiem w tekście) i umieszcza je na odpowiednich stronach (takie artykuły nazywane są preclami), buduje zaplecze (czyli tworzy proste strony WWW, np. w oparciu o system WordPress). Jak to robić? Polecam forum PiO

Ile zarobisz?

Za „precla” dostaniesz od 2-5 zł (napisanie tekstu, osobie wprawionej zajmuje ok. 10-20 minut), za umieszczenie strony w katalogu 20-40 groszy (stworzenie wpisu zajmuje około 2 minut)

Programista

Zostać programistą ot tak, się niestety nie da. Jak jednak w przypadku każdej pracy bez wyjątku, można się tego nauczyć. Wprawdzie aby zostać „prawdziwym programistą” najłatwiej jest skończyć studia w tym zakresie (a także dużo dokształcać się samemu), ale znane są w przyrodzie przypadki samouków, którzy zaszli znacznie dalej w swojej karierze niż osoby po studiach. Jeśli więc – że się powtórzę – masz marnować czas przed telewizorem…

Ile zarobisz? W przypadku pracy programisty, zależy to całkowicie od umiejętności. Trudno tu więc podać widełki. Zasada jest jedna – jeśli będziesz rzetelny i słowny (oraz dobry w tym co robisz) z głodu nie umrzesz.

Infobroker

Infobroker to osoba, która potrafi bardzo szybko wyszukać konieczne informacje. Zlecenia dotyczą przeróżnych obszarów – od stworzenia baz danych firm działających danej branży na danym obszarze, przez szukanie ofert najbardziej atrakcyjnego kredytu hipotecznego, po znalezienie informacji na temat śladów pozostawionych przez użytkownika w Internecie (są już ludzie na tyle świadomi konieczności dbania o swój wizerunek w Internecie, że gotowi są zapłacić za to, by dowiedzieć się, co można o nich znaleźć w Internecie). Infobroker umie doskonale poruszać się po Internecie, a także korzystać z innych zasobów (znajomości, kontakty, biblioteka itd.). W Polsce firm infobrokerskich jest na razie mało, a rynek się rozwija- jest to więc dość przyszłościowa umiejętność, zwłaszcza że mamy coraz większy dostęp do informacji i coraz bardziej nie umiemy się w nich odnaleźć.

Czego potrzebujesz? Dostępu do internetu,  szybkości w działaniu i otwartych uszu.

Ile zarobisz? Wartość pojedynczego zlecenia uzależniona jest od zakresu informacji do pozyskania – od kilkunastu złotych za prostą bazę serwisów tematycznych po kilka tysięcy za zlecenie z pogranicza wywiadu gospodarczego.

Telemarketer

Praca telemarketera polega na oferowaniu usług lub produktów (sprzedaż) przez telefon, bądź na przeprowadzaniu telefonicznych ankiet. Pracuje się z domu, z wykorzystaniem własnego telefonu. Praca nie wymaga żadnych nakładów finansowych i choć nie jest najłatwiejsza, to pozwala na pracę w dowolnym wymiarze godzin. Aby zostać telemarketerem trzeba jednak mieć wysoką odporność psychiczną i lubić sprzedaż.

Ile zarobisz? Z telemarketerami pracującymi zdalnie, najczęściej prowadzi się rozliczenia za wyniki  – zarobki uzależnione są od skuteczności. Znam telemarketerów, którzy po zarobieniu 200 zł za cały miesiąc ze złością rezygnowali, jak i takich którzy sprzedają miesięcznie usług na ponad 2000 zł samej prowizji.

Przedstawiciel handlowy

Pracą podobną do pracy telemarketera, ale w terenie, jest praca przedstawiciela handlowego. Wiele firm poszukuje osób, które byłyby w stanie być „regionalnymi” przedstawicielami oferującymi produkty lub usługi firmy. Tu praca najczęściej ma formę umowy zlecenia, a wynagrodzenie uzależnione jest również od wyników. Osób na stanowiska zdalnych przedstawicieli szukają agencje interaktywne i reklamowe, firmy komputerowe, oraz firmy softwarowe. Przedstawiciel handlowy często potrzebuje własnego samochodu.

Ile zarobisz? Podobnie jak w przypadku telemarketara – choć prowizje przy pracy przedstawiciela są na ogół wyższe.

Tłumacz list dialogowych

Tej pracy nie da się wykonywać bez znajomości języka obcego (najczęściej przydatny jest język angielski, choć tłumaczy się również programy niemieckie, włoskie a nawet japońskie). Osoba zatrudniana jest na zlecenie na konkretny program, film, odcinek serialu. Pracę wykonuje się w domu, przesyłając gotowe tłumaczenie lub listę dialogową mailem. To co w tej pracy jest najtrudniejsze, to przetłumaczenie tekstu tak, by był maksymalnie zbliżony do oryginału, a jednocześnie wpasował się w strukturę obrazu (tekst po polsku nie może być dłuższy niż czas przeznaczony na wypowiedzenie danej kwestii przez narratora lub postać).

Ile zarobisz? Stawki liczone są nie od długości tłumaczenia ale ilości minut filmu. Początkowo dostaje się ok. 50 – 60 zł za 10 minut tłumaczenia filmu. Przy filmach kinowych, stawki mogą wzrastać.

Dziennikarz internetowy  (bloger, copywriter)

Do wykonywania tej pracy potrzebujesz umiejętności dziennikarskich (ale dziennikarzem nie trzeba być) oraz wiedzy w danym obszarze o którym będziesz pisał (w przypadku copywritera, również dużej kreatywności). Nie chodzi tu bynajmniej o tworzenie własnego bloga – na tym zarobić ciężko, ale o pisanie na zlecenie tekstów na strony WWW, artykułów czy notek na bloga.

Ile zarobisz? Stawki liczone są od ilości znaków lub ustalane indywidualnie od tekstu oraz uzależnione od tematyki (im łatwiejsza tym niższe stawki). Średnio, stawki blogowe wynoszą 5-12 zł a stawki za tekst na stronę 200 – 500 zł. Zlecenia copywriterskie mogą wynosić nawet kilkaset złotych za hasło czy tekst reklamowy.

Konsultantka kosmetyczna

Praca konsultantki polega na proponowaniu i sprzedaży kosmetyków. Obecnie mamy w Polsce trzy większe firmy które zatrudniają osoby (na zasadzie własnej działalności) do pracy w charakterze konsultantek (Avon, Mary Kay, Oriflame). Poza tym, można pracować jako konsultant w kilku innych firmach, sprzedających inne produkty.  Przystąpienie do niektórych programów jest bezpłatne, w innych wymagany jest zestaw startowy (i tych firm starajmy się unikać). Praca konsultantki kosmetycznej powinna być raczej traktowana jako praca dodatkowa, choć warto tu powiedzieć o tym, że takie doświadczenie, jest mile widziane w CV – zwłaszcza jeśli bierzemy pod uwagę dalszą karierę w sprzedaży.

Ile zarobisz? Od kilkudziesięciu złotych do 1500 – 2000 zł (w zależności od poziomu sprzedaży). W najgorszym razie, masz tańsze kosmetyki.