Jak NIE zamieszczać opinii o pracodawcach w Internecie

opinie o pracodawcach Jak NIE zamieszczać opinii o pracodawcach w InternecieSerwisy i portale, które umożliwiałyby zamieszczanie opinii o pracodawcach nie mają w Polsce długiego żywota. Z reguły, sfrustrowani negatywnymi opiniami pracodawcy nie wytrzymują obelg i kalumnii i doprowadzają do zdjęcia serwisu. Przyznać trzeba jednak, że byli (i obecni pracownicy) również nie potrafią w sensowny sposób zamieszczać opinii o pracodawcach i robią to w sposób, który zarówno podważa prawdziwość opinii, jak i pozwala na zidentyfikowanie osoby publikującej opinie (co w efekcie może zakończyć negatywnie – utratą pracy bądź obniżeniem jakości referencji od byłego pracodawcy).

Czego zatem absolutnie unikać zamieszczając opinie? (jeśli już koniecznie musisz ulać swoje żale).

Adres IP

IP to unikalny adresem urządzenia elektronicznego służącego do identyfikacji i komunikacji między urządzeniami. Mówiąc wprost – jeśli piszesz coś i zamieszczasz na forum internetowym lub w serwisie społecznościowym, to serwer rejestruje Twój adres IP. Niektórzy operatorzy Internetowi przydzielają użytkownikom IP zmienne, inni stałe. Przy zmiennym problem jest mniejszy – identyfikacja użytkownika możliwa jest tylko wtedy, kiedy osoba chcąca cię zidentyfikować zgłosiłaby się do operatora (a i tak operator wydaje takie dane tylko przy nakazie policyjnym). Jeśli jednak masz IP stałe, określenie tego z jakiego miejsca wysłałeś komunikat nie nastręcza trudności. Niektóre fora publikują adres IP przy okazji publikowania Twojego komentarza. Pracodawca może więc w każdej chwili sprawdzić skąd został nadany komentarz (i jeśli np. trzy dni temu zwolnił pracownika mieszkającego przy ulicy Różanej w mieście X, a komentarz jest właśnie z tej ulicy, to zorientowanie się, że Ty to Ty nie jest szczególnie trudne).

Stały adres IP ma jeszcze jedną pułapkę. Jeśli opublikujesz komentarz (opinię) a następnie, będziesz chciał uwiarygodnić swoją wypowiedź dodając kolejny komentarz, który ma udawać, że pochodzi od kogoś innego, to obie opinie opublikowane pod tym samym IP dają jasność, że pisała je ta sama osoba.

Czas publikacji opinii

Komentarze na blogach i niektórych forach posiadają opcję publikację daty i czasu wypowiedzi (tak mają na przykład komentarze na naszym blogu). Każdy czytelnik widzi o której i kiedy został opublikowany poprzedni komentarz. Jeśli zatem umieszczasz negatywne opinie (oraz pozytywne), musisz zadbać o to, by między nimi był sensowny i prawdopodobny odstęp czasowy. Mówiąc wprost – jeśli na danym serwisie, poprzedni komentarz ukazał się 4 miesiące temu, a teraz w ciągu dwóch godzin, ty opublikujesz 6 kolejnych komentarzy (nawet z różnych IP), to i tak wielce prawdopodobne jest, że opinie te pochodzą od tej samej osoby – tracą więc wiarygodność, widać bowiem, że nie są to rzetelne prawdziwe opinie, a jedynie chęć zaszkodzenia byłemu (lub obecnemu) pracodawcy. (Tą specyfikę publikowania czasu opinii możesz wykorzystać poszukując opinii na temat produktów czy usług w Internecie. Jeśli np. na forum dotyczącym fachowców budowlanych, wybrany przez Ciebie fachowiec ma 10 opinii, z czego 9 pozytywnych opublikowanych zostało w jeden, ten sam dzień, to są spore szanse, ze wszystkie te opinie pochodzą od…fachowca, a więc nie są rzetelne).

Podpisy, maile i pseudonimy

Wprawdzie z podpisywaniem się imieniem i nazwiskiem pod negatywnym komentarzem jeszcze się nie spotkałam, ale bywa i tak, że pracownicy używają podczas publikacji swoich prawdziwych adresów mailowych (a niekiedy nawet firmowych) lub też pseudonimów, których używają na co dzień. Dla kolejnego pracodawcy, head huntera czy infobrokera, dowiedzenie się od kogo pochodzi opinie nie sprawia najmniejszego problemu.

Czy zidentyfikowanie nadawcy negatywnej opinii może mieć znaczenie w przyszłej pracy? Dwie najczęstsze wpadki, z którymi trzeba się liczyć to:

 • kiepskie referencje od byłego pracodawcy – załóżmy, że zostałeś zwolniony, ale Twoje referencje w byłej pracy były niezłe (a zwolniono cię w wyniku redukcji i kryzysu). Twój były szef, wystawiłby Ci pozytywne referencje, ale nagle trafia na Twoje negatywne opinie w Internecie, które zamieściłeś dzień po zwolnieniu z pracy, ze zwykłej wściekłości. Teraz, na pozytywne opinie nie masz co liczyć…
 • rezygnacja z rekrutacji po odkryciu nielojalności – nawet jeśli miałeś powód by zamieszczać złe opinie, każdy kolejny pracodawca będzie wolał uniknąć pracownika, który miewa tendencję do tego, by opinie o firmie upubliczniać. Jeśli więc head hunter złapie Cię na publikacji takich danych, Twoje CV może zaginąć w mrocznych czeluściach kosza…

Jeśli zatem musicie i potrzebujecie podzielić się na internetowym forum swoimi złymi wrażeniami z pracy czy stażu, róbcie to z głową.

Dodaj komentarz

4 Responses to “Jak NIE zamieszczać opinii o pracodawcach w Internecie”

 1. sweetmartini80 says:

  (…) MÓJ KOMENTARZ MOŻE BYĆ ZAUWAŻONY PRZEZ PRACODAWCĘ. DLA MNIE WIĘKSZOŚĆ PRACODAWCÓW TO (…) – niestety większa część komentarza została usunięta ze względu na kompletny brak kultury Pana Marcina (mod)

 2. Rafał says:

  naprawdę trzeba nad tym pracować bo robią co chcą, a do tego ta POLITYKA pro rodzinna :/ moja zona nie moze znaleźć nigdzie pracy bo nie ma jeszcze dzieci i każdy szef firmy boi się, że zaraz mu ucieknie na macierzyńskie :/ mimo że spełnia każde wymogi stawiane na dane stanowisko :/ zapraszam m.in. tutaj http://www.ocenapracodawcy.pl

  pozdr

 3. LITOŚCI says:

  Co za bzdury “Pracodawca może więc w każdej chwili sprawdzić skąd został nadany komentarz (i jeśli np. trzy dni temu zwolnił pracownika mieszkającego przy ulicy Różanej w mieście X, a komentarz jest właśnie z tej ulicy, to zorientowanie się, że Ty to Ty nie jest szczególnie trudne”

  Jak niby pracodawca może sobie sprawdzić. Czy stałe czy zmienne IP to pracodawca nic nie może sobie sprawdzić. Widać że pisała to osoba bez jakiej kol wiek wiedzy informatycznej.

 4. Pracoznawcy.pl says:

  Nie do końca zgadzamy się z tezami z artykułu.
  Obserwując inne serwisy o pracodawcach doszliśmy do wniosku, że choć opinie negatywne przeważają, to można z nich wysnuć jakąś ogólną wiedzę na temat pracodawcy.
  Problemem jest za to na ogół zbyt dużo reklam i informacji pobocznych, a także kiepski dostęp przez urządzenia mobilne.
  Dlatego postanowiliśmy uruchomić własną, bezpłatną platformę, na którą serdecznie zapraszamy.
  pracoznawcy.pl/