Ile godzin pracujesz za darmo?

wypalenie3 Ile godzin pracujesz za darmo? Wydaje ci się, że dobrze zarabiasz, a to drobne frycowe w postaci niepłatnych nadgodzin to cena jaką trzeba zapłacić za posiadanie ciepłej posadki z nieco mniej żałosną pensją? Może warto przeliczyć ile warta jest tak naprawdę Twoja praca?

Nie płacenie za nadgodziny pracownikom, w niektórych firmach jest normą. Pracę trzeba wykonać, a pracodawcy wykorzystując sytuację kryzysu i to, że pracownicy boją się stracić pracę, dokładają im obowiązków, za które nie wynagradzają. W efekcie, nasza pensja maleje – nie w sposób bezpośredni – w końcu nadal otrzymujemy to samo wynagrodzenie, ale jeśli przeliczymy sobie realny czas spędzony w pracy (oraz w domu, nad zadaniami, które realizujemy w weekendy i wieczorami) niekiedy okazuje się, że zarabiamy na specjalistycznym stanowisku niewiele więcej niż nasz znajomy w pracy nie wymagającej żadnych specjalistycznych umiejętności.

Ostatnie badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii wykazały, że 12% pracowników, spędza w pracy dodatkowe 5 godzin w tygodniu, za które nie dostaje wynagrodzenia.  Prawie połowa zabiera swoją pracę na weekendy do domu. W efekcie, Brytyjczycy spędzają prawie 900 milionów godzin rocznie wykonując pracę, za którą nie dostają wynagrodzenia. W Polsce badań statystycznych na temat ilości przepracowanych godzin za darmo, nie ma, ale można przypuszczać, że nie jest to rzadkie zjawisko.

Z jednej strony boimy się prosić szefa o to, co nam się prawnie należy, czyli o zapłatę za nadgodziny. Z drugiej, dajemy się w ten sposób oszukiwać i wykorzystywać. Takie postępowanie względem pracownika prowadzi do jego frustracji i przyspieszenia wypalenia zawodowego. Problem w tym, że jeśli Ty się wypalisz, szef może znaleźć na Twoje miejsce nowego pracownika, Ty zaś, zostaniesz na lodzie.

Jeśli zatem zdarza Ci się wykonywać pracę w nadgodzinach, z które nie otrzymujesz wynagrodzenia, warto przyjrzeć się swojemu realnemu wynagrodzeniu i w przeciągu jednego miesiąca przeliczyć wszystkie nadgodziny, które przepracowałeś. Następnie podziel swoje wynagrodzenie przez realną ilość godzin – uzbrojony w takie „twarde dane” możesz spróbować negocjować z szefem podwyżkę. Takie obliczenia pozwolą Ci też zorientować się, czy nie lepiej będzie poszukać nowej pracy, nawet za nieco niższą pensję, pod warunkiem, że tym razem, niepłatnych nadgodzin nie będzie.

Dodaj komentarz

One Response to “Ile godzin pracujesz za darmo?”

  1. Mati says:

    Zachęcam do czytania tego bloga oraz zapraszam no mój.

    http://gwyobrazni.blogspot.com/