Czy warto być popularnym w pracy?

popularnosc w pracy Czy warto być popularnym w pracy? Wydawałoby się, że w naszej pracy ważne jest to czy umiemy właściwie wykonywać nasze obowiązki i czy robimy to sprawnie i w oczekiwany przez szefostwo sposób. W praktyce jednak nie tylko Twoja efektywność oraz produktywność ma wpływ na to, czy dostaniesz premię lub awansujesz. Psychologowie podkreślają też, że ważna jest popularność w grupie pracowniczej.

Popularność to nic innego jak określenie tego czy jesteśmy lubiani i mile widziani przez naszych współpracowników. Dwóch profesorów z uniwersytetu na Florydzie (Timothy Judge i B.A. Scott) badając grupę pracowniczą i zależności w niej występujące odkryło, że współpracownicy najczęściej zgadzają się z tą osobą w grupie, która jest jednocześnie najbardziej popularna. Popularni są też traktowani lepiej – zarówno przez szefostwo (faworyzowanie) jak i przez współpracowników.

A jaki jest sekret popularnych pracowników? Co robić aby być popularnym?

Zainteresowanie innymi ludźmi
Każdy z nas uwielbia mówić o sobie oraz uwielbia być słuchany. Osoby popularne wcale nie mówią dużo – one głównie słuchają oraz interesują się tym, co dzieje się u innych – dlatego są lubiane. Osoby popularne mówią też mało osobie. Oczywiście odpowiadają na pytania znajomych i współpracowników, ale nie robią z siebie tematu jeden dyskusji.

Pewność siebie
Osoby popularne, to osoby które znają swoją wartość, są pewne siebie i nie „przepraszają że żyją”. Z takimi osobami lubimy przebywać. Nie lubimy zaś osób zbyt pewnych siebie (aroganckich) oraz tych, którzy boją się własnego cienia.

Zdolności organizacyjno – integrujące
Osoby popularne to często te osoby, które umieją zorganizować wspólną aktywność dla innych. To one załatwiają, wymyślają i znajdują energię na to, by reszta osób mogła się spotkać. Dlatego są postrzegani jako integratorzy grupy.

Chęć pomocy
Osoby popularne nie odmawiają pomocy (a jeśli to robią, zachowują się asertywnie). Można na nich polegać i liczyć na nich w każdej sytuacji.

Jeśli znalazłeś tu opis siebie, to są spore szanse na to, że jesteś lubiany i popularny a przed Tobą świetlana kariera. Jeśli brakuje Ci którejś umiejętności, zawsze możesz próbować ją wytrenować.

Dodaj komentarz