Czy jesteś inwigilowany w pracy?

monitoring Czy jesteś inwigilowany w pracy?

Cyberslacking – zwłaszcza uprawiany w nadmiarze – zmniejsza produktywność pracowników. Co do tego nie ma wątpliwości. Niektórym pracownikom zdarza się też bezmyślne korzystanie z Internetu w pracy, czym prowadzą do nadszarpnięcia wizerunku własnej firmy. Czy to jednak powodowy, aby pracownika szpiegować? Robi tak 65% pracodawców.

Według danych z Gazety Prawnej, w ten czy inny sposób, pracowników szpieguje 65% pracodawców. Sprawdzane są komputery, historie aktywności w Internecie, poczta i e-maile oraz rozmowy telefoniczne. Z prawem to zazwyczaj zgodne nie jest (na nagrywanie rozmów telefonicznych pracodawca musi mieć zgodę pracownika), a często też sami pracownicy o tym nie wiedzą. Jeśli zaś nie wiedzą, to nie są ostrożni.

Według Gazety Prawnej, pracodawca powinien zasady monitorowania działań pracownika określić w regulaminie pracy – pracownik ma prawo skierować sprawę do sądu, jeśli pracodawca kontroluje go bez uprzedzenia. Z drugiej jednak strony, pracodawca ma prawo kontrolować to, w jaki sposób wykorzystywany jest firmowy sprzęt. Prywatnych maili nie powinien więc czytać, ale pracownik nie powinien też wysyłać prywatnych maili ze służbowej skrzynki pocztowej, ani też korzystać z firmowego Internetu do prowadzenia prywatnej korespondencji.

O ustalenie sensownej podstawy prawnej określającej możliwości i zasady monitoringu pracowników wystąpić do Ministerstwa Pracy chce GIODO. Jedną z propozycji, jest wprowadzenie zakazu badania kandydatów do pracy wykrywaczem kłamstw oraz wprowadzenie jasnych zasad kiedy możliwe jest przeprowadzanie testów psychologicznych na pracownikach. Takie ustalenia na pewno będą potrzebne, choć w sytuacji, w której mamy tak duże bezrobocie i tak dużo osób boi się utraty pracy, ustalone zasady prawne, mogą okazać się martwe – pracownicy i tak przecież często zgadzają się na łamanie praw pracowników (niepłatne nadgodziny, praca na czarno lub pół – czarno), bo boją się, że zostaną zwolnieni.

Czy w firmach w których pracowaliście, były wprowadzane zasady kontroli i monitoringu? Czy wiecie że jesteście monitorowani?

Dodaj komentarz