Bezrobocie znów wyższe

bezrobotni grudzien Bezrobocie znów wyższeJak co miesiąc, Ministerstwo Pracy dokonuje podsumowania poziomu bezrobocia. W grudniu ilość bezrobotnych znów wzrosła – mamy teraz bezrobocie na poziomie 11,9 % (w listopadzie było 11,4%) – 0,5% to może nie dużo patrząc na statystykę, ale przeliczając to na ilość osób, oznacza to dodatkowe 82.000 bezrobotnych.

W ciągu całego roku 2009 dorobiliśmy się 419,3 tys bezrobotnych (w porównaniu do roku 2008). A przypomnijmy, że zwolnienia zaczęły się już pod koniec 2008 roku. Przy okazji analizy poziomu bezrobocia, sprawdzono również ilość ofert pracy zgłaszanych przez pracodawców do urzędów pracy – ta liczba – ku odmianie – spadła (w porównaniu do listopada 2009 o 25%). Pamiętajmy jednak, że w grudniu – ze względu na święta – ilość ofert pracy zawsze spada. W porównaniu do 2008 roku, w 2009 zostało zgłoszonych o 240 tys. ogłoszeń o pracę mniej (około 21%).

Dane z zeszłego roku nie odzwierciedlą w pełni stanu bezrobocia, które ma szanse gwałtownie wzrosnąć w styczniu. Dlaczego? Zmiany w wysokości wypłacanych zasiłków dla bezrobotnych i bardziej opłacalne poczekanie z rejestracją w Urzędzie Pracy do stycznia 2010 spowodowało, że część bezrobotnych nie zarejestrowała się w grudniu i zrobi to teraz – co napędzi statystyki styczniowe.

Dodaj komentarz

4 komentarze to “Bezrobocie znów wyższe”

 1. lol napisał(a):

  KUR…czaki pieczone ja chce pracy, pracy i chleba !!!! Może pomogę pani w prowadzeniu Bloga ? 🙂 A tak na w ogóle to jeżeli ktoś ma jakieś zbędne pieniążki (w każdej walucie) lub uważa że zarabia zbyt dużo to może mnie trochę wspomóc. Podaję nr konta bankowego:
  31 2030 0045 1130 0000 0552 9390
  Bank Gospodarki Żywnościowej S.A.

  Prześlij mi swój 1% z podatku 🙂 Będę wdzięczy !!
  Pozdrawiam.
  LOL

 2. justi napisał(a):

  Ja też chce mieć pracę a moja rodzina nie chce żebym miała pracę i robi wszystko żebym nie miała pracy

 3. lol napisał(a):

  Ja też chce mieć prace a pracodawcy nie chcą żebym miał pracę i robią wszystko żebym nie miał pracy. 😀

 4. Maenal napisał(a):

  Ej Justi ty mówisz poważnie, czy tez sobie spontanicznie jaja robisz? Rodzina Ci nie pozwala? A co, ty masz trzy lata ? Nie rozumiem jak można wypisywać takie głupoty