6 powodów dla których pracoholizm NIE jest pożądany w pracy

pracoholik 6 powodów dla których pracoholizm NIE jest pożądany w pracyWielu kandydatom do pracy (oraz wielu pracownikom, a niekiedy nawet szefom), wydaje się że dobrze być pracoholikiem. Oznacza to bowiem oddanie obowiązkom i firmie, co może być sporym plusem przy zatrudnieniu. Pracoholizm jest zaś – obok perfekcjonizmujedną z większych wad jakie może mieć pracownik. Wprawdzie pracoholizm bywa postrzegany społecznie jako zaleta, to w rzeczywistości jest chorobą i każdy szef, który miał takiego pracownika, kolejnego będzie unikał jak ognia. Jeśli więc jesteś pracoholikiem, to lepiej się z tego wyleczyć, a na pewno nie podkreślać tego faktu przy okazji rozmowy kwalifikacyjnej.

Dlaczego pracoholizm nie jest korzystny?

1. Pracoholicy nie potrafią odpoczywać

szczescie w pracy 6 powodów dla których pracoholizm NIE jest pożądany w pracyTo zaś odbija się negatywnie zarówno na ich samopoczuciu psychicznym, na zdrowiu, jak i na efektywności w pracy. Człowiek, aby móc efektywnie pracować musi mieć odpowiedni rozkład dobowy – w tym czas na sen i czas na relaks. Pracoholicy twierdzą, że nie potrzebują odpoczynku.  Takie myślenie jest niezgodne z prawdą, jest samooszukiwaniem się które wynika z tego, że pracoholik nie chce przyznać się do tego, że przerwa w pracy budzi w nim irracjonalny lęk. To właśnie chęć unikania tego lęku powoduje, że pracoholik nie jest w stanie odpocząć. Jego mózg i ciało jest jednak skonstruowane tak samo jak i innych ludzi – w efekcie więc przepracowania, pracoholik jest mniej produktywny i częściej popełnia błędy. Zmniejszenia produktywności często długo nie widać, bo pracoholik nadrabia zaległości wydłużając czas pracy, ale prędzej czy później okaże się, że pracownik który pracuje przez 8 godzin może zrobić tyle samo ile pracoholik w 10 godzin.

2. Pracoholicy narażeni są na problemy somatyczne

bol plecow 460x299 6 powodów dla których pracoholizm NIE jest pożądany w pracyW parze z pracoholizmem idzie już wspomniany brak umiejętności odpoczywania, często kiepskie odżywianie się (jedzenie typu fast ford zamawiane na wynos do biura), problemy z seksem- to wszystko owocuje problemami somatycznymi (problemy z sercem, kłopoty żołądkowe, wrzody). Pracoholik ma większe szanse na to, że nagle znajdzie się w szpitalu z powodu problemów ze zdrowiem. Na świecie było też kilka przypadków somnambulizmu pracoholików, którzy próbowali pracować przez sen – co zaowocowało nierzadko wysłaniem emaili do kontrahentów o niezbyt „poprawnej” treści.

3. Pracoholicy nie potrafią chorować

zus zasilki 6 powodów dla których pracoholizm NIE jest pożądany w pracyPracoholik nie pójdzie do lekarza przy okazji byle przeziębienia. Często nie pójdzie tez wtedy, kiedy ma grypę. W efekcie nie tylko zarazi pół biura, ale również  – jeśli będzie chodził z grypą – może na dłuższy okres czasu wylądować w szpitalu. Poza tym, pracoholicy to często osoby, które „kończą” z zawałem lub poważnymi problemami z sercem. W Japonii znane jest też pojęcie karoshi – śmierci z przepracowania. Młodzi (najczęściej)  ludzie przeładowani pracą i stresem po prostu umierają.

4. Pracoholicy nie są zadowoleni z własnej pracy

niezadowolony z pracy 6 powodów dla których pracoholizm NIE jest pożądany w pracyPracoholizm to zaburzenie sklasyfikowane w Międzynarodowej  Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD 10. Jednym z jego objawów jest zmniejszenie się zadowolenia z pracy. W efekcie pracownik staje się sfrustrowany i niezależnie od tego jak efektywnie pracuje i jak mocno motywuje go pracodawca, nie jest ze swoją pracą szczęśliwy. Niezadowolony z pracy pracownik to zaś pracownik niestabilny, który może okazać się nielojalny. Może odejść z dnia na dzień do innej firmy, może podjąć decyzję o rozpoczęciu własnego biznesu, może – ze złości na pracodawcę, którego często obarcza winą za spadek zadowolenia – sprzedać tajemnice firmy.

5. Pracoholicy mają trudności z pracą w grupie

odlegly pracownik 6 powodów dla których pracoholizm NIE jest pożądany w pracyPosiadanie w zespole pracowniczym pracoholika to tak naprawdę posiadanie bomby zegarowej, która może roznieść cały zespół w drobny mak, w zaledwie kilka chwil. Z pracoholikami pracuje się trudno – są wymagający, często dyrektywni, konfliktowi. Trudno im ufać, bo często zawodzą (przeładowani obowiązkami i zmęczeni nie zdążają z pracą). Jednocześnie, osoby które pracują mniej, są często traktowane przez pracoholików z góry. Nic więc dziwnego, że osoby które mają zdrowy stosunek do pracy, z pracoholikami współpracować nie chcą. Zauważono też, że w zespołach w których znajdują się pracoholicy występuje mniejszy poziom moralności pracowniczej oraz niższa produktywność.

6. Pracoholicy to neurotycy

zwolnienia2 6 powodów dla których pracoholizm NIE jest pożądany w pracyWśród pracoholików występuje sporo osób o osobowości neurotycznej (korelacja +0,36). Co to oznacza w praktyce? Otóż neurotycy to osoby o wysokim poczuciu lęku, mają chwiejną samoocenę, problemy z samoakceptacją, wygórowane i nierealistyczne oczekiwania, rzadką tendencję do uczenia się na błędach. Taki pracownik stwarza problemy i jest nieskuteczny – dlatego pracoholik pożądanym pracownikiem przez szefa nie będzie. Chyba, że szef sam jest pracoholikiem. W takim jednak przypadku wykończycie się oboje (jeśli zaś nie cierpisz nad pracoholizm, przed szefem pracoholikiem lepiej uciekać).

Pracoholizm jest chorobą, a nie powodem do dumy. Jego leczenie przebiega podobnie jak leczenie innych uzależnień. Pracoholizm, tak samo jak alkoholizm niszczy relacje chorego z bliskimi a także zagraża jego zdrowiu lub życiu. Pamiętajcie o tym, kiedy przyjdzie wam do głowy znów powiedzieć „jestem pracoholikiem”

Dodaj komentarz

One Response to “6 powodów dla których pracoholizm NIE jest pożądany w pracy”

  1. regus says:

    Proponuję przesunąć spację w klasyfikacji, bo wygląda to jak “minus 10”.
    pozdrawiam
    Andrzej