Zawodowo najbezpieczniej w małym mieście?

prognozy Zawodowo najbezpieczniej w małym mieście? Za pracą migrujemy zazwyczaj do wielkich miast. W Krakowie, Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu czy Trójmieście, łatwiej znaleźć pracę niż w Kozienicach, Dębicy czy w Myślenicach. W nadchodzącym roku, bezpieczniej jednak (w zakresie pracy) będą mogli się czuć Ci, którzy mieszkają właśnie w małych miastach.

Z ostatnich badań przeprowadzonych przez Konfederację Pracodawców Polskich wynika, że w miejscowościach do 5 tyś mieszkańców nie będzie się w pierwszym półroczu 2010 roku wiele działo w zakresie zwolnień, a rekrutację planuje aż co trzeci pracodawca. W miastach do 100.000 mieszkańców również pracodawcy planują zatrudnienie, a zwalniać ma zaledwie 4% pracodawców. W aglomeracjach może być jednak ciężko – z badań KPP wynika, że więcej będzie zwolnień niż zatrudnień (30% pracodawców chce zwolnić pracowników, a zaledwie 26% planuje zatrudnienia).

Na szczęście do prognoz i rankingów nie można się za bardzo przywiązywać. Mają zbyt silną tendencje do nie sprawdzania się. Poza tym, zatrudnienie w małych miastach, nawet jeśli zachęciłoby mieszkańców większych miast do powrotu do rodzinnych stron, nie będzie wystarczające, by wszyscy mieli pracę.

Podobne badania, dotyczące perspektywy zatrudnienia w 2010 roku przeprowadziła też firma Manpower. Według statystyk (zebranych od pracodawców z całego kraju), 71% firm nie planuje żadnych kadrowych ruchów, 15% zamierza zwalniać, a 11% zatrudniać.

W jakich branżach będzie wzrost zatrudnienia? Z raportu Manpower wynika, że pracę będzie można znaleźć w sektorze publicznym, transporcie i logistyce, finansach, ubezpieczeniach usługach. Zwolnień można się spodziewać w rolnictwie, produkcji przemysłowej, przemyśle wydobywczym i budownictwie.

A jak będzie w zakresie regionów kraju? Optymistycznie patrzą na kwestię zatrudniania przedsiębiorcy z Mazowsza i Łódzkiego. O zatrudnieniach mówią też firmy z Małopolski i Śląska. Na wschodzie i północnym wschodzie Polski, planuje się więcej zwolnień niż zatrudnień.

Pocieszyć możemy się tym, że spośród badanych przez Manpower krajów europejskich (w badaniu ujęto 17 krajów), jesteśmy w nielicznej grupie tych, w których prognozy zatrudnienia są dodatnie (czyli będzie więcej zatrudnień niż zwolnień). Poza Polską, zatrudniać mają też Niemcy, Szwecja, Norwegia, Austria, Szwajcaria  i Grecja.

Dodaj komentarz

2 komentarze to “Zawodowo najbezpieczniej w małym mieście?”

  1. olo napisał(a):

    Proszę jeszcze podać informację nt wysokości płac w ‚biezpiecznych oazach’ jakim są małe miasteczka.
    Ile % zarabia najnizszą krajową ?

  2. Sabina Stodolak napisał(a):

    Tego nie wiem – przypuszczam, że większość. Pytanie czy lepsza najniższa czy nic. Prawda jest taka, że ze statystyk wynika, że prawie połowa ludzi ma najniższe krajowe, jeśli nie więcej. Prawda jest też taka, że za takie pieniądze nie da się przeżyć (na pewno nie w większym mieście i nie w sytuacji kiedy ma się dzieci i obie osoby zarabiają najniższą)) Ergo – albo masowo dorabiamy na boku fuchami, handlem na allegro i Bóg wie czym, albo wiecznie żyjemy na garnuszku tych z rodziny, którzy lepiej zarabiają, albo już sama nie wiem jak to się dzieje, że pół Polski jeszcze nie umarło.