Osobliwe zawody – petsitter

opiekun zwierzat Osobliwe zawody – petsitterJestem pewna, że mało kto z was słyszał o zawodzie petsittera. Trafiłam jednak kilka dni temu na witrynę petsitter.pl i wydaje mi się, że pomysł nie jest zły. Ba! Jest nawet całkiem sensownym sposobem na dorabianie – zwłaszcza jeśli kocha się zwierzęta. Petsitter to bowiem opiekun do zwierząt – psów, kotów, chomików, papug i wszelakich innych stworzeń, które trzymamy w domach.

Obowiązkiem petsittera jest opiekowanie się zwierzęciem – wyprowadzenie psa na spacer, sprzątnięcie kuwety po kotku, nakarmienie rybek. Petsitter zajmuje się zwierzakami podczas wyjazdu ich opiekuna lub dlatego, że zapracowany opiekun nie ma czasu w ciągu dnia wyjść z psem na spacer. Petsitter zajmie się zwierzęciem również wtedy gdy chorujemy (co nierzadko jest jedyną alternatywą dla osób samotnych).

Petsitterzy najczęściej opiekują się zwierzętami w domu swoich zleceniodawców – to zaś wiąże się z zaufaniem zleceniodawcy do petsittera – wpuszczamy przecież do domu obcą osobę. Dlatego, na świecie działają agencje zrzeszające opiekunów zwierząt (np. National Association of Registered Petsitters). W Polsce takiego stowarzyszenia nie ma. Nie mówiło się zresztą nawet do niedawna o tym, aby z opieki nad zwierzętami zrobić zawód (sposób na życie). Jak się jednak okazuje, zapotrzebowanie na opiekunów do zwierząt (zwłaszcza w okresie wakacyjnym i świątecznym) jest spora. Może nie da się jeszcze z bycia opiekunem dla zwierząt na zlecenie żyć, ale dorobić na pewno można.

Czy opieki nad zwierzętami trzeba się uczyć? Można wziąć udział w kursie (korespondencyjnym) na petsittera, prowadzonego przez ośrodek AmiChien (Terapia Zachowania Zwierząt Domowych). Kurs trwa 3 miesiące i kosztuje 400 zł. Można też zgłosić się w serwisie petsitter.pl bez ukończenia takiego kursu. Jedno jest pewne – aby wykonywać zawód opiekuna zwierząt, trzeba je kochać i wiedzieć jak z nimi postępować.

Dodaj komentarz

2 Responses to “Osobliwe zawody – petsitter”

  1. Miu says:

    Wiesz co, wydaje mi się, że Twój pogląd na tą pracę jest strasznie wyidealizowany. Praca petsittera to nie roznoszenie ulotek, jest bardzo ciężka, gdyż musisz być bardzo odpowiedzialnym człowiekiem. Jeśli zwierzę zachoruje musisz wiedzieć co zrobić, gdzie jechać, jakie lekarstwa podać.

  2. Nati says:

    Miu masz rację, jest to praca bardzo odpowiedzialna bo zwierzak jest prawie jak dziecko trzeba dać mu jedzonko, posprzątać po nim, po prostu zaopiekować. Dlatego jeżeli ktoś chce się na serio tym zajmować to powinien lubić zwierzaki, mieć zwierzaki w domu i do tego można też ukończyć jakiś porządny kurs, żeby wiedzieć co zrobić w nagłych przypadkach. Ja wiem, że dużo osób lubi zwierzęta i chce opiekować się nimi, ale raczej nie dałabym pod opiekę mojego pupila osobie, która tylko chce, ona powinna to umieć. Ten kurs korespondencyjny to może być nawet fajna sprawa. Certyfikat się dostaje po jego ukończeniu. Przez ten artykuł postanowiłam zapisać się na kurs bo 10.02 się zaczyna 🙂