Kto pracuje w Wigilię?

wigilia1 Kto pracuje w Wigilię? Kiedy będziemy dziś zasiadać do Wigilijnego stołu i wraz z bliskimi spędzać czas przy kolacji, pomyślmy choć przez chwilę o tych, którzy zamiast być z bliskimi i rodziną są dziś w pracy i składając sobie nawzajem życzenia życzmy im również spokojnych świąt.

W Wigilię i Święta pracuje znacznie więcej ludzi niż nam się wydaje:

Strażacy, policja, straż miejska, strażnicy więzienni (czyli ogólnie służby mundurowe) oraz lekarze- to najczęściej wskazywane grupy zawodowe, które muszą pracować wtedy, kiedy inni świętują. Poza nimi jest jednak wiele innych obszarów, w których pracownicy nie mogą pozwolić sobie na Święta:

ochroniarze obiektów – centrum handlowe, obiekt sportowy czy plac budowy nie pozostaje pozbawiony ochrony w czasie świątecznym. A to wiąże się z koniecznością pracy osób, które za bezpieczeństwo tych obiektów odpowiadają

pracownicy telewizji i radia– część programów z ramówki nagrywana jest wcześniej, ale i tak ktoś musi czuwać nad prawidłową emisją programów. Prezenterzy też pracują na „żywo”.

pogotowia energetyczne, gazowe i wodociągowe – mimo świąt, awarie się zdarzają i musi być ktoś, kto odbierze telefon i przekaże zlecenie do wykonania ekipie.

telemarketerzy infolinii 24h – niektóre infolinie czynne są też w Wigilię i Święta. Wprawdzie niewiele osób korzysta w tym czasie z ich usług, ale nie zmienia to faktu, że pracownik musi być „na posterunku”

kierowcy autobusów i tramwajów – kierowców będących na dyżurze jest mniej, bo komunikacja miejska jeździ według świątecznego rozkładu jazdy, co nie zmienia faktu, iż część kierowców nie może być obecna na kolacji wigilijnej. W Wigilijny wieczór jeżdżą też pociągi i latają samoloty – pracują więc piloci, konduktorzy i maszyniści.

pracownicy hoteli i obsługa gastronomiczna organizowanych Wigilii – Ci, którzy spędzają wigilijny wieczór w hotelu, rzadko zastanawiają się nad tym, że osoby, które ich obsługują też chciałyby być ze swoimi rodzinami. Firmy cateringowe dowożące jedzenie również pracują.

taksówkarze – przewóz pasażerów w Wigilijny wieczór to dla taksówkarzy praca, a nie przyjemność

marynarze – wielu marynarzy nie ma szans na powrót do domu na święta i kolację wigilijną spożywają na statkach w towarzystwie innych marynarzy.

administratorzy dużych serwisów internetowych – w pogotowiu muszą być też osoby, które odpowiadają za prawidłowe działanie serwerów. Wielkie portale internetowe nie mogą pozwolić sobie na to by zniknąć w czasie świątecznym z powodu awarii serwera.

pracownicy firm outsourcingowych – wykonywanie pracy dla firmy z drugiej półkuli skutkuje przesunięciem czasowym. Dlatego niektórzy pracownicy w czasie kiedy u nas jest czas kolacji wigilijnej muszą pracować, bo u ich zleceniodawców jest jeszcze południa 24 grudnia i wszyscy są w pracy.

oświetleniowcy i dźwiękowcy (obsługa techniczna) odpowiadająca za oświetlenie i dekoracje rynków i uliczek miast (ktoś musi czuwać nad tym, by lampki świeciły się cały czas).

pracownicy placówek wychowawczych (domy dziecka, pogotowia opiekuńcze) – spędzają Wigilię z dziećmi, które nie mają bądź nie mogą odwiedzić rodzinnych domów…mimo iż ich dzieci często pozostają jedynie z drugim rodzicem.

wasz bloger – wprawdzie nie podczas kolacji Wigilijnej, ale podczas Świąt już tak 🙂

Wszystkim naszym czytelnikom życzymy zdrowych, spokojnych i udanych Świąt Bożego Narodzenia

balwan2 Kto pracuje w Wigilię?

Dodaj komentarz

3 Responses to “Kto pracuje w Wigilię?”

 1. belrofon says:

  Witam
  Opis dotyczy firmy Marczenko z Wrocławia,siedziba przy ul.Kiełczowskiej-Producent mebli,regałów sklepowych itp.
  Poszukują operatorów ale jeżeli chodzi o zapłatę to płacą w ratach i jeszcze trzeba się prosic o, własne pieniądze,sam czekałem na przelew który miał być przed świetami(23.12)ale go nie MA!!!!Życzę właścicielowi udanych świąt z pełnym brzuchem a ja z rodziną poszukam czegoś w lesie,może by tak się zainteresowały jakieś urzędy tym zakładem(inspekcja pracy,skarbówka)mam nadzieję że się moją krzywdą zachłyśnie ten który daje słowo bez pokrycia…

 2. sophia says:

  Wesołych Świąt Bożego Narodzenia dla wszystkich, dla tych pracujących i dla tych odpoczywających;))
  WESOŁYCH śWIĄT!!!!

 3. ProgWeb says:

  I ja sobie poprogramowanlem do kolacji wigilijnej. Sprzatnalem potem laptopa ze stolu, nakrylo sie i zasiadlo do wspolnej kolacji. Po kolacji troche tez popracowalem 🙂