Zarobki emigrantów

Polakom za granicą jest ciężej. Mniej jest dla nas pracy i część osób postanowiła wrócić. Sporo jednak młodych ludzi nadal marzy o karierze za granicą, a dużo emigrantów nic nie robi sobie z kryzysu i nadal pracuje na obczyźnie Nic dziwnego, skoro połowa emigrantów zarabia 1-2 tys. euro miesięcznie. Takimi zarobkami w Polsce, pochwalić może się niewielka ilość Polaków.

Euro-Tax.pl (firma która zajmuje się odzyskiwaniem nadpłaconych za granicą podatków), zlecił raport badający ilość pieniędzy jaką Polacy zarobili w zeszłym roku za granicą. Okazało się, że w sumie, nasi emigranci zarobili 33 miliardy euro. Średnio emigrant zarabiał 15,2 tys. euro rocznie – około 1,3 tys. euro miesięcznie. Co siódmy Polski emigrant zarabia ponad 3 tys. euro miesięcznie.

Nasi rodacy w Wielkiej Brytanii i innych krajach nie zapominają o pozostawionych w Polsce rodzinach – w zeszłym roku 1/6 dochodów przesłali bliskim. W sumie, przez cztery lata emigracyjnego boomu (2004-2008) do kraju wpłynęło blisko 20,6 mld euro. Te pieniądze zostały wydane w naszym kraju – i jak tu mieć za złe emigrantom, że wyjeżdżają. Nie dość że im łatwiej żyć, że dzięki nim, więcej pracy pozostaje dla tych, którzy zostali, to jeszcze napędzają naszą gospodarkę wysyłając niebagatelne pieniądze do Polski.

źródło:rp.pl