Jak nie wypaść z obiegu na bezrobociu

edukacja1 Jak nie wypaść z obiegu na bezrobociuKiedy okres bezrobocia się przedłuża, może okazać się, że nasza wiedza branżowa nie tylko zatrzymała się w miejscu, ale tak naprawdę zaczęliśmy zapominać to, co jeszcze kilka miesięcy temu było dla nas oczywiste. Przedłużający się czas bezrobocia może więc spowodować, że z czasem będziemy stawać się coraz mniej atrakcyjnymi pracownikami, nasza wiedza będzie się bowiem zmniejszać. Co możemy zatem zrobić, aby nie wypaść z branży?

 • utrzymuj kontakt z kolegami z branży – mimo że już razem nie pracujecie, nic nie stoi na przeszkodzie temu, abyś się z kolegami z byłej pracy spotykał. Przy kawie czy piwie, zawsze możesz podpytać o to, co słychać w branży nowego.
 • czytaj czasopisma branżowe– najprościej być na bieżąco czytając branżową literaturę – jeśli nie masz środków na zakup gazet możesz wybrać ich tańszą wersję on-line (sporo czasopism branżowych posiada taką opcję) lub skorzystać z czytelni czasopism.
 • zapisz się do grup dyskusyjnych lub grup tematycznych na serwisach społecznościowych – w prawie każdej dziedzinie da się znaleźć zapaleńców. Możesz więc być na bieżąco również siedząc w zaciszu własnego domu. Czytaj, dopytuj, bierz czynny udziałw dyskusjach – to może ci też pomóc przy szukaniu pracy.
 • poszukaj kursu doszkalającego – być może w Twojej okolicy organizowane są szkolenia lub kursy doskonalące. Może nawet niektóre są refundowane osobom bezrobotnym? Na kursie nie tylko zdobędziesz nowe kompetencje, ale utrzymasz też kontakt z branżą.
 • czytaj blogi ekspertów z branży lub załóż swój blog – dzięki temu możesz zbudować sobie wizerunek profesjonalisty i powiększyć swoje szanse na znalezienie pracy

fot.:guillermo ossa/SXC

Dodaj komentarz

2 Responses to “Jak nie wypaść z obiegu na bezrobociu”

 1. jarek says:

  Jestem w podobnej sytuacji. Z powodu “kryzysu” straciłem pracę. Ponieważ nie mogłem znaleźć pracy w swojej branży z powodu zbyt małego doświadczenia, zmuszony byłem do podjęcia pracy poniżej moich kwalifikacji i wykształcenia. Pracuje jako typowy “fizyczny od czarnej roboty”. Praca jest bardzo mecząca. Pracuje daleko od domu więc czas w pracy + czas na dojazdy pochłania niemal cały dzień. Naprawdę nie mam ani siły, ani ochoty, ani funduszy na odświeżanie mojej wiedzy.

 2. Azgheros says:

  Faktycznie – można wypaść z branży gdy jest się bezrobotnym lub pracuje się w innym zawodzie. Ja teraz jestem bezrobotnym informatykiem i nie ma dla mnie pracy.