Dyscyplinarka bez umowy o pracę

gavel Dyscyplinarka bez umowy o pracęZwolnienie dyscyplinarne bez fizycznego podpisania umowy o pracę okazało się możliwe. Wprawdzie możliwe w wyjątkowych sytuacjach, ale ostatni wyrok Sądu Najwyższego (I PK 105/09) potwierdza, że taka sytuacja jest możliwa. Co ciekawe, tym razem to pracodawca udowadniał, że stosunek pracy został zawarty.

Sytuacja wyglądała tak – informatyk został zatrudniony na okres próbny (3 miesiące) w firmie. Po tym czasie, miał zostać zatrudniony na czas nieokreślony. Pracował przez trzy miesiące, ale najwyraźniej nie wszystko było w firmie super, bo zaczął szukać nowej pracy. W końcu dostał propozycję od innej firmy i opuścił poprzednią firmę. W międzyczasie, okres próbny zdążył się skończyć. Pracownik nie podpisał nowej umowy o pracę na czas nieokreślony w swojej pierwszej firmie, ale do pracy przychodził, mimo iż formalnie umowy nie miał. Myśląc że nic mu nie grozi, kiedy dostał nową propozycję po prostu do pracy nie przyszedł. Pracodawca wręczył mu więc dyscyplinarkę i ..karę 10.000 Euro (wynikającą z zapisu w umowie).

Sprawa trafiła do sądu. Nowością było w niej to, że to pracownik chciał udowodnić że stosunku pracy nie było – a nie – co się najczęściej zdarza – że był. Sąd orzekł, że skoro pracownik przychodził do pracy  (przez 10 dni) mimo braku podpisanej umowy, którą miał obiecaną, to w sposób dorozumiany, doszło do zawarcia umowy o pracę.

To co w tym wszystkim ważne, to fakt że firma skierowała sprawę do sądu raczej nie po to, by ustalić precedens, tudzież nie po to, by ukarać pracownika dyscyplinarką, ale by otrzymać wspomniane wcześniej odszkodowanie – jeśli więc w umowie i pracę masz zapis o jakichkolwiek płatnościach z twojej strony za cokolwiek, zasadne może być pokazanie jej przed podpisaniem prawnikowi, aby wytłumaczył Ci co w rzeczywistości ci grozi i za co.

Dodaj komentarz

6 komentarzy to “Dyscyplinarka bez umowy o pracę”

 1. justi napisał(a):

  A co np.należałoby zrobić w sytuacji kiedy to firma daje komuś umowę i później dana firma nie wykonuje tej umowy?

 2. Sabina Stodolak napisał(a):

  No na to jest jedno rozwiązanie – PIP. Trzeba pójść i zgłosić. W PIP są urzędnicy którzy wyjaśniają co dalej. A jak nie wyjaśnią dostatecznie jasno, to proponuję wziąć prawnika od prawa pracy i sąd – oczywiście jeśli gra jest warta świeczki. Teoretycznie powinna być zawsze, w praktyce, dla niewielkich kwot ludziom się nie chce po sądach ciągać, co tym bardziej powoduje, że nieuczciwy pracodawca jest bezkarny niestety

 3. justi napisał(a):

  A co np.należałoby zrobić w sytuacji jeśli wiem,że jakaś firma niesłużnie kogoś zwolniła dodam że również chodzi o tą firmę o której napisałam powyżej

 4. olo napisał(a):

  Justi – jezeli firma nie wywiazuje się z zapisów umowy masz prawo wypowiedzieć umowę bez okresu wypowiedzenia.

 5. Sabina Stodolak napisał(a):

  Justi – „niesłuszne zwolnienie” nie jest terminem prawnym. Inaczej – jeśli masz umowę o pracę na czas określony (nawet jeśli jest to 10 lat) to pracodawca ZAWSZE może przyjść, przynieść bez słowa wypowiedzenie i nawet nie musi się tłumaczyć dlaczego. Może nic nie mówić i ty (o ile nie wchodzą w grę takie rzeczy jak ciąża) nie masz nic do powiedzenia. Jeśli to była umowa na czas nieokreślony no to sprawa się komplikuje – trudno jednak tu wyrokować, bo słowo niesłusznie może wiele oznaczać – niesłusznie bo za coś czego ta osoba nie zrobiła?

 6. justi napisał(a):

  Dokladnie mi o to chodzi bo dana jakaś osoba zrobiła wszystko dobrze a firma powiedziała,że źle i tą osobę zwolnili