Wybieram tą firmę, bo zgadzają się nam inicjały!

wybor1 Wybieram tą firmę, bo zgadzają się nam inicjały! Z jakich powodów wybieramy konkretne firmy na naszego kolejnego pracodawcę? Z reguły analizujemy warunki pracy, wynagrodzenie, możliwość rozwoju, atmosferę w pracy. Na nasze decyzje wpływają tez jednak zupełnie nieracjonalne, podświadome elementy. Psychologowie (Frederik Anseel i Wouter Duyck z Belgii) odkryli, że częściej wybieramy te firmy które… pasują do naszego nazwiska. Jeśli nazwa firmy i nasze nazwisko zaczyna się na ta samą literę, to zwiększa się szansa że na tą firmę się zdecydujemy.

Brzmi to dość idiotycznie, prawda? Psychologowie postanowili jednak zbadać to empirycznie i potwierdzili swoją hipotezę. Ilość osób, których pierwsze litery nazwiska i nazwa firmy się zgadzają jest wyższa (o 12%) niż wynikałoby to z rachunku prawdopodobieństwa. Obliczono, że dla 1 na 9 osób, informacja taka może mieć znaczenie podczas wyboru miejsca pracy. Co ciekawe, zgodność liter jest większa u osób, które mają nietypowe nazwisko.

Oczywiście, wpływ inicjałów na decyzję nie jest przez nas uświadamiany, co jest decyzją pocieszającą – nadal możemy łudzić się, że jesteśmy istotami trzeźwo myślącymi….A poważnie – jak jest u Was? Pasują Wam inicjały? Ja nie pracowałam w żadnej firmie, której nazwa zaczynałaby się na „S”. Wam się zdarzało?

źródło:eurekalert.org

Dodaj komentarz

2 Responses to “Wybieram tą firmę, bo zgadzają się nam inicjały!”

  1. sophia says:

    Witam,
    Osobiście nie zdarzyło mi się wybrać w swojej karierze zawodowej firmy, która pasowała do mojego nazwiska. W wyborze kieruję się planami zawodowymi, marzeniami związanymi z pracą w danym miejscu, rozwojem ale może jestem wyjątkiem…

    Pozdrawiam

  2. justi says:

    Uważam,że przy wyborze firmy liczy się np.odległość od miejsca zamieszkania itp. a nie jakie inicjały ma firma