Rozmowa o pracę przez Skype?

rozmowa skype Rozmowa o pracę przez Skype? W USA rozpoczyna się nowa era rekrutacji – rozmowy kwalifikacyjne realizowane za pomocą komunikatora Skype. Zamiast jeździć na rozmowę i tracić czas na dojazdy, kandydat umawia się z osobą przeprowadzającą wywiad na pierwsze spotkanie przy własnym komputerze wyposażonym w kamerkę internetową. O rozmowach kwalifikacyjnych przez Skype mówi się jako o „rekrutacji bez spodni” kandydat i osoba przeprowadzająca rekrutację widzą się bowiem tylko w takim stopniu, w jakim umożliwia to kamera internetowa. Teoretycznie więc, kandydat może siedzieć przy komputerze w marynarce i …bez spodni.

Coraz częściej szukamy pracy poza miejscem zamieszkania. Rekrutacja do firmy, której siedziba znajduje się kilkadziesiąt kilometrów od miejsca zamieszkania kandydata jest jednak kosztowna dla firmy – jeśli zwraca ona koszty dojazdu,  lub dla samego kandydata – kiedy dotarcie do firmy i koszty dojazdu należą do niego. Dlatego niektóre firmy oraz agencje rekrutacyjne w USA wprowadzają  nową, tańszą metodę, która pozwala spotkać się wirtualnie z kandydatem, porozmawiać i dopiero po takim wstępnym wywiadzie podjąć decyzję co do tego, czy kandydata zapraszać na drugie, bezpośrednie spotkanie rekrutacyjne.

W Polsce o tego typu sposobie rekrutacji jeszcze nie słyszałam, choć metoda ma swoje dobre strony – przede wszystkim pozwala zaoszczędzić czas i finanse (zarówno firmie, jak i kandydatowi). Co sądzicie na ten temat? Przyjęlibyście zaproszenie na rozmowę przez Skype? Czy taka metoda ma szanse przyjąć się w Polsce? Zapraszam do dyskusji.

źródło: time.com

Dodaj komentarz

7 Responses to “Rozmowa o pracę przez Skype?”

 1. Kasia says:

  Moim zdaniem to świetny pomysł, jednak biorąc pod uwagę polskie realia to chyba jeszcze nie czas na ten typ rekrutacj.Mianowicie chodzi o to, że o ile komputery i internet część społeczeństwa posiada to kamerkę już nie koniecznie.Niby to zakup za parędziesiąt złotych ale nie każdego bez pracy na nią stać.A co z osobami bez dostępu do internetu i skypa?To zachodziłoby już za dyskryminację bo pracodawca chciałby tylko na skypie rozmawiać.Ale czas pokaże.Ogólnie to doskonały pomysł.

 2. Monika says:

  Uważam, że to doskonały pomysł i warto już zacząć go wprowadzać w życie. Osoby bezrobotne szukające pracy nie stać na to aby jechać np. kilkaset kilometrów na rozmowę do centrali, która mieści się np.: w Warszawie. Nie mamy gwarancji, że zostaniemy zatrudnieni a ponosimy niemałe koszty. Osobiście nie podobają mi się firmy, które szukając pracownika postępują właśnie w ten sposób. Osoba nie posiadająca internetu mogłaby skorzystać z kawiarenki internetowej, jesli jeszcze takie istnieją. Osoby nie posiadające kamerki mogą pożyczyć od znajomych. W szkołach w każdym mieście i sądzę, że w każdej wsi zapewne są sale komputerowe. Tam również za uprzejmością dyrekcji i za niezbyt wygórowaną opłatą możnaby było skotzystać z możliwości przeprowadzenia rozmowy przez skypa pod warunkiem, że w tych akurat godzinach jest to możliwe. Wstępna rozmowa z pewnością pozwoliłaby na skrócenie czasu i kosztów rekrutacji. Z takiego rozwiązania mogłyby korzystać nie tylko firmy ale choćby nasze urzędy ( jako dodatkowa możliwość zdobycia potrzebnych informacji bez wychodzenia z domu pomocna dla osób zarówno zdrowych, jak i niepełnosprawnych, chorych )co było by z korzyścią zarówno dla urządników jak i podatników, bo takie rozwiązanie przyniosłoby konkretne oszczędności.
  Wg mnie pomysł bardzo dobry.

 3. Sabina Stodolak says:

  @Moniko, nie pomyślałam pisząc artykuł o osobach niepełnosprawnych – rzeczywiście, byłoby to spore ułatwienie- zresztą nie tylko w kwestii rekrutacji.

 4. Herbacianka says:

  Uważam, że to bardzo dobry pomysł szczególnie dla tych, którzy starają się o pracę zagranicą. Czasami trudno jest stawic się na spotkanie o pracę, które trwa godzinę, a odbywa się na drugim końcu swiata.

 5. nelacom says:

  ja wlasnie dostalam zaproszenie na taka rozmowe przez skype, w poniedzialek bede wiedziala o zaletach i wadach takiego rozwiazania,

 6. MagdalenKaBak says:

  Witam, jestem przed taką formą spotkania rekrutacyjnego i nie ukrywam, że stres mi towarzyszy juz od dnia wczorajszego pomimo tego uważam, że jest to bardzo dobre rozwiązanie oszczędzające nie tylko czas obu stonom. Dla Pracodawcy redukcja kosztów, a dla Pracownika potencjalnego bardzo duża oszczędność. Dzięki takiej formie mogę zaoszczędzić 1/5 zasiłku przyznanego z UP i spędzić więcej czasu z małym dzieckiem.Dobrze, że chociaż jedna firma posiada w swoim menu tego typu rozwiązanie, wg mnie bardzo dobre dla kandydata.Dzięki art. w internecie przygotuję się odpowiednio i jednak założę spodnie;)))))))