O czym pomyśleć, zanim przeprowadzisz się za pracą

Nie jesteśmy nadmiernie mobilnym narodem. Niechętnie zmieniamy pracę, a pomysły na to, aby za pracą wyjechać w inny region kraju są niezmiernie rzadkie -prędzej Polak zdecyduje się na emigrację za granicę, niż wyjazd do innego miasta. Czasy jednak mamy takie, że migracje zarobkowe będą musiały być coraz częstsze. Dlatego, zanim zdecydujesz się na wyjazd na drugi koniec Polski za pracą, warto przemyśleć kilka rzeczy:

Najpierw praca, potem wyjazd

Częstym błędem popełnianym przez osoby, które opuszczają rodzinne strony jest zamiana kolejności działań. Najbezpieczniej jest najpierw znaleźć nową pracę, a dopiero potem się przeprowadzać. Oczywiście, jest to mniej wygodne działanie – nie dość, że trzeba tłuc się przez pół kraju na rozmowę kwalifikacyjną, to pracodawcy mogą traktować cię mniej poważnie, ze względu na to iż nie mieszkasz na miejscu (nie ufają więc że się zdecydujesz na przeprowadzkę, bądź podejrzewają, że będziesz chciał więcej pieniędzy niż inni). Z drugiej strony, przeprowadzka i bezrobocie to prosty krok do załamania (nie mam pracy, nie mam przyjaciół, popełniłem błąd).

Opłacalność wyjazdu

Jeśli decydujesz się na migrację, sprawdź jej opłacalność. Może ona polegać na dwóch rzeczach – jedziesz do miasta gdzie się lepiej zarabia niż w mieście  w którym obecnie jesteś lub jedziesz do miasta gdzie zarabia się mniej lub tyle samo, ale życie jest tańsze. Jeśli decydujesz się na tą drugą opcję i masz poczucie, że możesz mniej zarabiać, opisz to w swojej aplikacji. W niewielkiej miejscowości w biednym regionie, pracodawca widząc Twoje CV z „wielkiego miasta” może przestraszyć się Twoich oczekiwań finansowych, których nawet jeszcze nie zna (ale zakłada że będą wysokie).

Świadomość złego samopoczucia

Niezależnie od tego, jak mocno się przygotujesz do wyjazdu, jak dobrą pracę znajdziesz i jak miłe mieszkanie wynajmiesz, zawsze musisz liczyć się z tym, że w chwilach trudniejszych (awantura w domu, problemy w pracy), będziesz miał poczucie, że zmieniając miejsce zamieszkania popełniłeś błąd. To poczucie jest zupełnie naturalne, typowe i ta naprawdę trudno przed nim uciec. Świadomość tego, że takie stany będą się pojawiać, pomaga z nimi walczyć.