Jak znaleźć swoją pierwszą pracę za barem?

Praca w gastronomii to chętnie wybierana przez młode osoby – głównie studentów – praca dorywcza. Dowolnie układany grafik, praca w weekendy i wieczorami (a niekiedy nocą) pozwala na połączenie edukacji z zarobkowaniem. Jak dostać się na wakat kelnera czy barmana jeśli nie mamy żadnych doświadczeń w tej materii i jak sprawdzić, czy do takiej pracy się nadajemy?

Wykształcenie barmana
Niektóre lokale gastronomiczne – zwłaszcza te o nieco wyższym standardzie zatrudniają jedynie osoby z kierunkowym wykształceniem w zakresie kelnerstwa lub barmaństwa (kursy lub szkoła gastronomiczna). W większości jednak lokali, kurs barmański nie jest wymagany – jeśli marzy ci się więc praca barmana, najpierw możesz znaleźć pracę, a dopiero potem zdecydować, czy chcesz robić kurs. Często, firmy organizujące szkolenia barmańskie podkreślają, że dzięki certyfikatowi można znaleźć łatwiej pracę. Nie jest to do końca prawdą. Dobry barman po profesjonalnym kursie barmańskim (szkoły z rekomendacją Zarządu Głównego Stowarzyszenia Polskich Barmanów) podwyższa swoją atrakcyjność na rynku pracy, ale jego umiejętności docenić mogą tylko najlepsze lokale na rynku. W przypadku „zwykłych” pubów, taki kurs nie jest konieczny (i nie przekłada się na stawkę godzinową barmana).
Czy robić zatem kursy barmańskie? Tak, jeśli zamierzamy jako barman pracować nie tylko w okresie wakacyjnym i jeśli ta praca rzeczywiście nam się podoba. Barmanem nie musisz być całe życie, ale aby być dobrym barmanem tą pracę trzeba kochać.

Barman i ogłoszenia o pracę
Restauratorzy i właściciele pubów dają czasem ogłoszenia do prasy bądź internetu, ale najczęściej, barmanów zatrudnia się pocztą pantoflową, bądź dzięki ogłoszeniu na …witrynie pubu. Stąd, aby otrzymać pracę jako barman, najprościej poznać to środowisko.
Jak? Bardzo prosto – na drugi raz, kiedy pójdziesz do pubu nie siadaj przy stoliku z książką, lecz…przy barze. Dwie – trzy wizyty i barman będzie cię pamiętał. Po pięciu powie ci gdzie są wolne wakaty.

Czy nadaję się na barmana?
Bardzo często pracy barmana marzą ludzie, którzy się do tego nie nadają. Dobry barman to nie tylko uśmiechnięty znawca miksologii, ale też człowiek, który:

Barmańska pensja
W różnych regionach kraju, różnie wyglądają stawki barmańskie. Najczęściej płaci się od godziny- najniższe stawki to 6 zł za godzinę, najwyższe – ok. 12 zł. Do tego dochodzą napiwki – w niektórych lokalach mogą zdublować pensję, w innych barman cieszy się, kiedy dostaje 10 zł za dzień pracy. Zasada jest taka – tam gdzie jest obsługa kelnerska napiwki są wyższe. Tam, gdzie samoobsługa – niższe. To, że do pubu przychodzą obcokrajowcy nie robi już specjalnej różnicy – nacje które najbardziej kochają nasz kraj (Wielka Brytania, Niemcy) – nie zostawiają napiwków.

Jak składać CV?
Jeśli nie znasz nikogo w pubie do którego chcesz się dostać i skazany jesteś na tradycyjną drogę rekrutacji, lepiej nie zostawiaj CV barmanowi- możesz nigdy nie mieć okazji na bezpośrednie spotkanie z szefem. I to nie dlatego, że barman Twoje CV wyrzuci, ale dlatego, że twoja aplikacja może utonąć w morzu innych. Lepiej dopytać się kiedy będzie szef bądź manager i zanieść CV wtedy – większe są szanse, że uda ci się porozmawiać i zainteresować sobą szefa.

Czy pisać List Motywacyjny?
Zasadniczo, na stanowisko barmana, listu motywacyjnego się nie składa. To tak naprawdę jest twoja szansą, możesz bowiem, pod swoim CV napisać kilka słów od siebie w formie Listu Motywacyjnego. Nie musisz tu pisać, że „marzysz o pracy barmana i chcesz związać swoją karierę z pubem „Pod Zdechłą Wiewiórką” na kilka najbliższych dekad” – nikt w to nie uwierzy. Za to kilka słów które pokażą że jesteś wesoły, otwarty, ciekawy świata, dokładny i uczciwy będą czymś więcej, niż pokazała cała reszta CV leżących na kupce pod barem. Poza tym, osobiste składanie CV w papierowej formie to okazja do tego, by wykorzystać elementy graficzne czy kolorowy papier – to cię wyróżni.

Książeczka Sanepid
Aby móc pracować za barem (i w gastronomii jako takiej) musisz mieć książeczkę do celów sanitarno epidemiologicznych (popularnie nazywaną książeczką Sanepidowską). Lepiej wyrobić ją zanim znajdziesz pracę – w wielu miejscach nie wpuszczą cię bowiem za bar bez niej. Wyrobienie książeczki to trzykrotna wizyta w Sanepidzie oraz badanie lekarskie – trwa to przynajmniej 7-10 dni. Książeczka ważna jest rok. Potem, należy ją aktualizować. Na badania przygotuj sobie 90-130 zł

To o czym warto pamiętać, decydując się na pracę barmana, to kwestia tzw. work-life balance. Mówiąc wprost – życiowy partner barmana (-nki), jeśli sam nie poznał na własnej skórze specyfiki tej pracy, może nie wytrzymać zarówno nocnego życia swojego partnera jak i tego, że barman często jest w pracy podrywany. A specyfika tej pracy wymaga, by do klientów się uśmiechać i do pewnego stopnia grać w grę zwaną flirtem.