Jak odrzucić ofertę pracy

Blog o szukaniu pracy i post o tym, jak odrzucić ofertę? Czasami lepiej jednak odrzucić ofertę pracy, niż zdecydować się na kiepskie warunki, czy podjąć pracę tam, gdzie czujemy że nie będzie nam dobrze. Zrezygnować z oferty pracy można na wiele sposobów, najlepiej jednak zrobić to tak, aby nie zostawiać po sobie nieprzyjemnego wrażenia. Pamiętajmy, że pracodawca z reguły czuje się na wyższej względem pracodawcy pozycji i o ile ty możesz mieć doświadczenie w byciu „nie wybieranym” pracownikiem, to pracodawca rzadko jest „odrzucanym pracodawcą”. Jeśli więc nie przyjmiesz oferty pracy, możesz pracodawcę urazić – a tego nie chcemy, bo :

Jak więc powiedzieć „nie, dziękuję”?
Przede wszystkim określ rzeczywiste powody, dla których nie chcesz pracy – o części z nich możesz powiedzieć wprost, bez kombinatoryki. Inne, lepiej przemilczeć lub użyć eufemizmów.

Kiedy wprost:

Kiedy nie wprost:

Czego NIDGY nie robić
Nigdy nie rezygnuj z pracy w ten sposób, że po prostu przestaniesz odbierać telefony od pracodawcy lub też po prostu nie przyjdziesz w pierwszym dniu do pracy. Wydaje się to Wam śmieszne? Sama miałam takich sytuacji kilka i mogę zagwarantować, że personalia tych osób pamięta się przez długi czas. Takie zachowanie jest najbardziej nieprofesjonalne i poza tym, że ty sam będziesz źle wspominany ma jeszcze jedną, ciężką konsekwencję. Pracodawca, choćby miał najbardziej pozytywne nastawienie do pracowników, po kilku takich sytuacjach zacznie uważać, że ludzie są niepoważni i nie można ich poważnie traktować. Zachowują się w ten sposób wyrządzamy więc krzywdę kolejnym pracownikom, którzy z pracodawcą będą się chcieli związać.