Jak NIE publikować ogłoszeń, że szuka się pracy

Coraz częściej zdarza mi się trafiać na serwisach ogłoszeniowych, na zamieszczane przez osoby poszukujące pracy ogłoszenia o szukaniu zatrudnienia. Aktywność własna, jest niezwykle ceniona, ale też trzeba umieć takie ogłoszenie napisać. Zarówno po to, aby było skuteczne jak i po to, aby nie zrobić sobie złego PR.

Przede wszystkim, musimy pamiętać, że nasze ogłoszenie na zawsze już w Internecie pozostanie (będzie do można do niego trafić przez archiwum), jeśli więc umieścimy nasze dane personalne, maila czy numer komórki będzie można nasze ogłoszenie przeczytać nawet za kilka lat. Komórkę czy maila zawsze można zmienić i w ten sposób „zatrzeć ślady”, ale dane personalne zmienić już nieco trudniej. Jeśli więc zamierzamy się podpisać, stwórzmy ogłoszenie tak, aby za kilka lat się nie wstydzić tego, co napisaliśmy.

Poza tym, jeśli składamy ofertę zatrudnienia, to piszmy o tym co chcemy robić i co umiemy robić, nie opisujmy zaś naszej trudnej sytuacji materialnej i tego, że potrzebujemy pracy bo mamy wysokie opłaty za mieszkanie czy dziecko na utrzymaniu – to nie przekona pracodawcy, bo pracodawca nie jest filantropem.(Nawet Schindler pomagał z chęci zysku, nie dobroci serca).

Nie umieszczamy też ogłoszenia wtedy kiedy mamy pracę i chcemy ją zmienić– jeśli chcesz zmienić pracę, to odpowiadaj na ogłoszenia, ale nie publikuj ich sam – zwłaszcza w taki sposób, aby można było Cię zidentyfikować. Może bowiem się rychło okazać że nie dość że pracy nie znajdziesz, to jeszcze stracisz tę którą masz. (tym bardziej nie zamieszczamy otwarcie – czyli nie przez serwis rekrutacyjny – CV, w którego jasno wynika, że obecnie pracujemy)

*Wszystkie trzy porady oparłam na tym, co znalazłam dziś w Internecie na jednym z serwisów na których ogłaszają się osoby, które szukają zatrudnienia.