Badania trzeźwości dla maszynistów

kolej maszynista Badania trzeźwości dla maszynistówW zamierzchłych czasach gospodarki planowej, w wielu zakładach pracy, w standardzie było sprawdzanie trzeźwości pracowników. Ostatnie lata przyniosły jednak rozluźnienie kontroli i nie przychodzi nikomu do głowy sprawdzanie tego, czy pracownik nie przychodzi do pracy nietrzeźwy. Nie przychodzi, aż do momentu, kiedy nie wydarzy się coś złego – tak jak w zeszłym tygodniu, kiedy wykoleił się pociąg prowadzony przez nietrzeźwego maszynistę.

W Japonii kontroli pracowników są na porządku dziennym – sprawdza się czy pracownik właściwie się uśmiecha, czy nie przyszedł do pracy chory a nawet czy odpowiednio szybko przemieszcza się po budynku. U nas, poza sporadycznie montowanymi (i nielegalnymi) programami szpiegującymi na komputerach pracowników, kontrola jest raczej luźna. Jak się okazuje – do czasu. Już prawdopodobnie od przyszłego tygodnia, regularnej kontroli poddawani będą maszyniści w spółce |PKP Intercity. Zakupiono już alkomaty i żaden maszynista nie wsiądzie do pociągu pijany. Będzie to kolejny powód, aby przedkładać ekspresy nad pociągi osobowe – PKP Przewozy Regionalne nie zamierzają bowiem inwestować w alkomaty i kontrole trzeźwości pracowników.

Dodaj komentarz

2 Responses to “Badania trzeźwości dla maszynistów”

  1. Fan PKP says:

    Witam, piszę w celu małego sprostowania: pociągi pospieszne są obsługiwane przez spółkę PKP Intercity, natomiast spółka PKP Przewozy Regionalne to przede wszystkim pociągi osobowe 😉 Nie zmienia to faktu, że bardzo lubię Pani blog i zawsze z przyjemnością czytam nowe artykuły. Pozdrawiam.

  2. Sabina Stodolak says:

    Dziękuję za miłe słowa i sprostowanie – ja się gubię w pociągach teraz:) ostatnio jechałam Inter Regio – też jeszcze kolejna spółka? Co nie zmienia faktu iż nie sprawdziłam dokładnie kto zarządza pociągami pospiesznymi. Mea culpa