Zostań pracodawcą- zatrudnij nianię

opikunka Zostań pracodawcą zatrudnij nianięKażdy kto narzeka na swojego szefa, a ma przynajmniej jedno dziecko w wieku niemowlęctwa, powinien zatrudnić nianię- nawet umowa o pracę na okres próbny zawarta z nianią, będzie dla pracodawcy takim obciążeniem, że zdąży on osiwieć, zanim jego dziecko zacznie raczkować. W Polsce, jako niania (opiekunka do dziecka) pracuje ponad 100.000 kobiet. Większość z nich, pracuje na czarno. Dlaczego? Bo dzięki temu mają zarówno więcej pieniędzy, jak i pracodawcy – którzy najczęściej nie mają doświadczenia w prowadzeniu własnej firmy, mogą spać spokojnie, nie obawiając się kary z PIP za brak przeszkolenia niani w zakresie BHP.

Pod koniec lipca, serwis niania.pl zamieścił obszerny raport na temat tego, jaka jest przeciętna niania w Polsce – ile ma lat, jakie ma wykształcenie oraz ile zarabia. Stawki są całkiem przyzwoite (przynajmniej w większych miastach) i wynoszą 10-12 zł na godzinę. Oczywiście, w większości są to stawki będące jednocześnie stawkami brutto i netto, podatków za nianie bowiem nikt nie odprowadza.

Jak pracować legalnie jako niania? Zatrudnić się na umowę zlecenie bądź umowę o pracę. W pierwszym przypadku, przy statusie studenta, pracodawca nie musi odprowadzać ZUS. Mniejsza jest też papierkologia. W przypadku umowy o pracę, zatrudnianie niani jest tak samo skomplikowane jak w przypadku regularnego prowadzenia firmy. Pracodawca musi bowiem:

 • szkolić nianię w zakresie BHP
 • wysłać nianię na badania lekarskie
 • sprawdzać listę obecności
 • zadbać o gaśnicę w miejscu pracy niani

Poza tym, obowiązują pracodawcę te same zasady co przy zwykłym stosunku pracy w oparciu o umowę:

 • trzeba płacić więcej za nadgodziny i pracę w święta i weekendy
 • odprowadzać podatki i ZUS
 • trzymać dokumentację zatrudnienia przez 50 lat
 • wypełniać PIT
 • zapewnić niani ustawowy urlop

W większości przypadków zatrudnienia na umowę o pracę dojdzie jeszcze dodatkowo konieczność zatrudnienia księgowej, bo w rozliczeniach podatkowych nie każdy będzie mógł i miał czas się połapać.

Rząd obiecuje wprowadzenie ulgi podatkowej, która ułatwiałaby zatrudnienie niani na legalu (można byłoby odpisać sobie od dochodów również wynagrodzenie zapłacone niani). Każda taka decyzja jest jednak dla rządu traktowana jako „zmniejszenie” części jak otrzymuje Państwo. Tymczasem, dzięki takiemu posunięciu, mogłoby zwiększyć się zatrudnienie legalne opiekunek.

Dodaj komentarz

5 komentarzy to “Zostań pracodawcą- zatrudnij nianię”

 1. Marcin Dzierżanowski napisał(a):

  Głównym powodem, dla którego nie da się w praktyce zalegalizować pracy niani są koszty ZUS-u. Co z tego, że odliczymy sobie podatek, jeśli ZUS jest od niego 2 razy większy? Druga sprawa to specyfika pracy, np. jeśli opiekunka „podpadnie” rodzicowi (bo np. nie nakarmiła dziecka) to mówi się jej po prostu do widzenia i po sprawie. Czasem też niania mówi do widzenia z dnia na dzień bo akurat nie może sobie poradzić z dzieckiem. W przypadku jakiejkolwiek umowy pisemnej obowiązuje już okres wypowiedzenia… szlag by mnie trafił, gdybym musiał tolerować jeszcze przez 2 tygodnie nianię (albo jej płacić i zwolnić z obowiązku pracy), która okazała się nieodpowiednią osobą 🙂

  Państwo z ZUS-u od niań nie zrezygnuje (groźny precedens :)), na zmianę prawa pracy specjalnie dla niań też raczej nie ma szans – niech zatem się Państwo nie wysila, szkoda czasu i pieniędzy. Zresztą już raz próbowało i jak pamiętam spotkało się z praktycznie zerowym odzewem obywateli 🙂

 2. edgar napisał(a):

  Głównym Pana problemem to nie ZUS wbrew temu co Pan pisze… tylko konieczność przestrzegania prawa pracy – m.in. okres wypowiedzenia.
  Niani zatrudnionej legalnie nie moża by poniżać, zmuszać do pracy w wiekszej ilości godzin niż przewiduje umowa albo jeszcze gorzej… płacić nadgodziny, których na czarno nigdy „nie ma”.
  A taką zatrudnioną na ‚czarno’ można w przypadku ‚podpadnięcia’ (dopominanie się o umówioną kwotę wynagrodzenia – np nie zapłacone nadgodziny) zawsze można wyrzucić za drzwi bez konsekwencji prawnych…

 3. Sabina Stodolak napisał(a):

  Panie Marcinie – Co do ZUSu się zgodzę w zupełności, ale napisał Pan też „szlag by mnie trafił, gdybym musiał tolerować jeszcze przez 2 tygodnie nianię (albo jej płacić i zwolnić z obowiązku pracy), która okazała się nieodpowiednią osobą” – dla mnie nie rózni się to niczym od ryzyka jakie podejmuje KAŻDY pracodawca, zatrudniając pracownika na umowę. Sprzedawca też mimo zapewnień może okazać się nieodpowiedni. Marketingowiec, rekruter, robotnik budowlany też- ich pracodawców też szlag trafia, ale płacą…Tu jest nieco inna moim zdaniem trudność. Po wypowiedzeniu niani pracy będzie zawsze istniała obawa, czy niania okaże się profesjonalna do końca, czy też w ramach zemsty na pracodawcy, nie zacznie np podszczypywać dzieciaka.

 4. Marcin Dzierżanowski napisał(a):

  @edgar
  Akurat ja nie mam już problemu z zatrudnianiem niani (dzieci wyrosły), ma go natomiast moja siostra. Z moich i jej doświadczeń wynika, że na tym rynku to niania dyktuje warunki (płaca, czas pracy) a nie rodzic. Stawka rzędu 10zł za godzinę to są duże pieniądze (niejeden inżynier by chciał tyle dostawać) ale za mniej rzadko która dobra niania przyjdzie. Gratuluję osobom, które są w stanie zatrudnić opiekunkę po takiej stawce na pełny etat (wychodzi 2400 netto) nie mówiąc o nadgodzinach. Po dorzuceniu ZUSu wyszłoby 15zł/h – to już lepiej się jednemu z rodziców z roboty zwolnić niż przyjąć opiekunkę na 1/5 etatu, tyle samo zostanie w gospodarstwie domowym a dziecko będzie wychowywane przy rodzicu a nie przy obcej osobie.

  Pani Sabino – jest istotna różnica między powierzeniem obcej osobie największego w życiu skarbu jakim jest dziecko a określonego odcinka pracy. Właśnie ta obawa, o której Pani pisze, byłaby powodem mojego zdenerwowania :). Krzywda wyrządzona dziecku to nie krzywo postawiona ściana, spartolona rekrutacja czy chybiona kampania. Pojedynczy pracownik może tak naprawdę w firmie tyle złego zrobić, na ile mu pozwoli pracodawca – są wypracowane mechanizmy kontroli. Nianię jest skontrolować dużo ciężej a skutki nieodpowiedniej opieki mogą w skrajnym przypadku wpłynąć na całe życie dziecka.

 5. niania napisał(a):

  witam, nie zgodze sie z panem Marcinem. nie w każdym mieście są takie stawki jak pan przedstawił. w moim mieście są stawki niższe i wynoszą 6-8zł za godzinę a nawet widziałam 5zł za godzine. Jako niania wolalabym pracować legalnie i wcale nie za takie wielkie kwoty jak pan podaje.