Tytuł pracy magisterskiej w CV

resume Tytuł pracy magisterskiej w CVKilka dni temu, wpadło mi w ręce CV osoby, która zamierza właśnie rozpocząć poszukiwania swojej pierwszej pracy. Osoba ta ukończyła właśnie studia i – jako że nie ma żadnych doświadczeń zawodowych – postanowiła „dodać nieco powagi” (i objętości) swojej aplikacji poprzez dopisanie tytułu pracy magisterskiej do CV. Jak to jest zatem z tytułem pracy magisterskiej? Piszemy o tym w CV, czy nie?

Różne poradniki dotyczące sposobu pisania CV różnie doradzają – niektórzy piszą, że tytuł pasuje umieścić, niektórzy że nie. Tymczasem sprawa wydaje się nie być aż tak prosta – w przypadku niektórych zawodów (oraz prac magisterskich) warto wpisać jej tytuł i w przypadku innych – niekoniecznie.

Jeśli aplikujemy na stanowisko bezpośrednio związane z naszym wykształceniem, a nasza praca magisterska wiąże się z pracą o którą się staramy – napiszmy jej tytuł. To pokaże od razu pracodawcy, że mamy specjalizację w danym obszarze tematycznym – a to może oznaczać przewagę nad innymi kandydatami.

Tytułu pracy magisterskiej nie wpisujemy jeśli:

 • aplikujemy na stanowisko zupełnie nie związane z naszym wykształceniem (np. szukamy pracy w sklepie kosmetycznym ,a tytuł naszej pracy brzmi „Badanie genetycznego zróżnicowania populacji Polygonatum multiflorum i Paris quadrifolia L. metodą RAPD PCR”
 • aplikujemy na stanowisko pokrewne z wykształceniem, ale nie związane z nasza specjalizacją i pracą magisterską (np. powyższy tytuł pracy magisterskiej i ubieganie sie o stanowisko w Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Miasta”
 • tytuł naszej pracy magisterskiej sugeruje pracę odtwórczą, typową, mało interesującą (może to bowiem oznaczać dla kierownika działu, który będzie nas zatrudniać, że byliśmy leniwcami na studiach i poszliśmy po linii najmniejszego oporu)
 • nie pisaliśmy samodzielnie naszej pracy magisterskiej (aby nie wygłupić się na rozmowie, jeśli trafimy na fanatyka naszego tematu)

Dodaj komentarz

4 komentarze to “Tytuł pracy magisterskiej w CV”

 1. Iwona napisał(a):

  Poprawnie jest „po linii najmiejszego oporu”, a nie, jak w tekście, „po najmniejszej linii oporu”. Pozdrawiam.

 2. Sabina Stodolak napisał(a):

  Dziękuję za zwrócenie uwagi – już poprawione

 3. pytajacy napisał(a):

  potocznie jednak używa się powiedzenia “po najmniejszej linii oporu” 😉

 4. ProgWeb napisał(a):

  Ja nie piszę tytułu pracy duplomowej z dwóch powodów:
  1. opis specjalizacji i nazwa szkoły są tak długie, że wraz z informacją, że każdy semestr został zakończony ze stypendium naukowym czyni go wielkim akapitem i dodanie długiej nazwy pracy dodatkowo poszerzył by go o 1-2 wiersze czyniąc go jeszcze większym zbitkiem liter w akapicie, czyniąc wielką czarną plamę na kartce, zamiast miłych podobnych do siebie sekcji i akapitów, a ogólny wygląd CV też jest ważny.
  2. Pytanie o tytuł pracy zawsze pada, więc mam kolejny „temat do rozmowy”, który mogę przedstawić swoją osobę, jak i charakter pracy, ponieważ temat wskazuje na konkretną aplikacje w konkretnym języku na konkretnej platformie, a ja z kolei w części teoretycznej skupiam się na opisie problematyki zagadnienia tworzenia oprogramowania webowego. Czyli de facto dwie diametralnie różne rzeczy. oprogramowanie (zagadnienie czysto techniczne) jest tylko pretekstem do rozprawy o większym i poważniejszym problemie naukowym (i biznesowym przy okazji), czyli zagadnieniu inżynieryjnym 🙂

  Prezentując tak swoją pracę wskazuję rekruterowi, że moje inżynieryjne studia to nie przypadek, nie praca zbiorowa, tylko świadomy wybór i moja wiedza dąży w kierunku usprawniania procesów projektowych, a nie odtwórczej pracy tworzenia oprogramowania którego jest na rynku sporo w różnych odmianach i które zaprogramować może osoba z wykształceniem technicznym, która zna język programowania i będzie bazowała na dokumentacji projektowej, którą stworzę. jeśli wiem jak projektować oprogramoanie, będę tworzył oprogramowanie, jeśli wiem jak tworzyć serwisy ogłoszeniowe, będę wiedział jak tworzyć serwisy ogłoszeniowe. Tylko, że jak przyjdzie stworzyć inny serwis nie będę wiedział jak go stworzyć, wiedząc tylko jak tworzy się tylko serwisy ogłoszeniowe.

  A jak napiszę tytuł pracy, istnieje ryzyko, że rekruter czytając moje CV nie zapyta mnie o szczegóły, bo uzna mnie za twórcę serwisów ogłoszeniowych, a nie projektanta aplikacji 🙂