Osobliwe zawody. Klaun terapeutyczny

klaun Osobliwe zawody. Klaun terapeutycznyW naszym cyklu osobliwych zawodów zaprezentujemy dziś zawód który jest jednocześnie wesoły i smutny. Zawód który wydaje się łatwy, ale w rzeczywistości jest niezwykle trudny. Zawód klauna terapeutycznego. Klaun- terapeuta wygląda jak każdy inny klaun, którego spotkać możecie w cyrku, bądź zaprosić na urodziny waszego dziecka, jego zadaniem jest jednak nie tylko rozbawianie dzieci, ale również pomoc w radzeniu sobie z trudnymi dziecięcymi emocjami. Klaun – terapeuta pracuje bowiem w szpitalu, najczęściej na oddziałach onkologii, gdzie dzieciaki, umierają na raka.

Paul Hooson, jest Klaunem terapeutycznym w szpitalu na Bowen Island. Jego zadaniem jest opieka nad dziećmi przewlekle lub terminalnie chorymi. Najczęściej, Paul przebywa na oddziale onkologii dziecięcej. Paul nie potrafi wyleczyć dziecka z nowotworu, ale umie rozmową i zabawą zredukować ból, zmniejszyć lęk przed badaniem i dowiedzieć się od dziecka tego, czego dziecko nie chce powiedzieć lekarzowi.
Praca klauna w szpitalu dziecięcym to znacznie więcej niż zapewnianie dzieciom rozrywki. To odpowiedzialna praca, która niesie ze sobą ogromnie wiele korzyści dla dziecka i jego rodziny.

Paul Hooson jest cenionym członkiem zespołu medycznego. Mimo iż ma w pracy wiecznie czerwony nos i za duże o kilka rozmiarów buty, bierze udział w zebraniach personelu medycznego i może wyrażać swoje opinie co do dalszego sposobu leczenia dziecka. Często bowiem wie znacznie więcej od pielęgniarek, lekarzy czy nawet psychologów dziecięcych co czuje jego mały pacjent.

W Polsce, klaunów zatrudnianych w szpitalach nie ma. Częściowo rolę tą przejmują wolontariusze z fundacji typu Mam Marzenie. Amerykańskie i brytyjskie badania pokazują jednak wyraźnie, że instytucja Klauna Terapeutycznego byłaby dzieciom w szpitalach niezwykle pomocna i potrzebna

źródło: suite101.com

Dodaj komentarz

2 Responses to “Osobliwe zawody. Klaun terapeutyczny”

  1. Natalia says:

    Ale fajna praca. Studiuję pedoagogikę i chciałabym tak. ale u nas pewnie nikt za takiego pomocnika dzieci nie zapłaci.

  2. Maenal says:

    Nie jest do końca prawdą, że nie ma u nas klaunów terapeutycznych w szpitalach. Możliwe, że nie są zatrudniani na etat, ale istnieją fundacje, które się zajmują terapią śmiechem, szczególnie w szpitalach dziecięcych
    @natalia spróbuj może tutaj http://www.drclown.pl/
    zapewne jest to praca pro bono, ale jako pedagoga takie doświadczenie może cię zainteresować jako staż:)