Kiedy szef próbuje Cię zatrzymać

Masz już dość niskiej pensji czy kiepskiej atmosfery w firmie, nudnych zadań, czy kierownika tyrana. Decydujesz się na szukanie nowej pracy. Udaje się i otrzymujesz propozycję zatrudnienia. Udajesz się więc do szefa, celem złożenia wypowiedzenia. A szef na to:

Co w takiej sytuacji? Zmienić pracę mimo wszystko czy przystać na nowe warunki?

Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi, bowiem każda sytuacja jest inna. Warto jednak rozważyć kilka za i przeciw każdej decyzji.

Zmieniamy pracę – nowy szef, nowi koledzy, nowe zadania – wszystko to może być zarówno plusem, jak i minusem:

Zostajemy w firmie – tu pamiętać trzeba o tym, że propozycja zatrzymania nas w firmie wynika nie z tego że jesteśmy tak lubiani lub tak niezastąpieni. Jesteśmy po prostu trudni do zastąpienia w tym konkretnym momencie. Propozycja podwyżki, awansu czy nowych wyzwań, to próba uniknięcia dyskomfortu i strat związanych z zatrudnianiem i szkoleniem nowego pracownika. Jednocześnie, to że zdecydowałeś się szukać pracy za plecami szefa i ją znalazłeś, podkopało zaufanie szefa do Ciebie. Nawet więc jeśli zostaniesz, sytuacja może nie być taka jak dawniej.

W żadnym wypadku, nie stosujcie techniki szantażu pracodawcy typu „podwyżka albo odchodzę”. To nigdy nie kończy się dobrze. Jeśli chcesz podwyżkę, awans, nowe wyzwania porozmawiaj z szefem -jeśli da je sam z siebie, jeśli nie – możesz zaakceptować sytuację, bądź zmienić pracę. Szukając nowej, bądź jednak gotowy na odejście ze starej firmy.