Jak pomagasz szukaniu pracy kiedy nie jesteś on-line?

Powszechna dostępność do Internetu pozwoliła nam na znacznie łatwiejsze i szybsze niż dawniej szukanie pracyoferty sprawdzamy za pomocą Internetu, nie musząc kupować kilku gazet z ogłoszeniami pracy codziennie. Nie musimy pisać odręcznie ton życiorysów, ani wydawać majątku na znaczki, tylko piszemy maila i szybciutko wysyłamy go do pracodawcy. Taka wygoda spowodowała też jednak poważne rozleniwienie przy szukaniu pracy. Polega ono na tym, że co kilka dni sprawdzamy nowe oferty, wysyłamy kilka maili i czekamy… tymczasem jest kilka rzeczy, które możemy zrobić, aby zwiększyć nasze szanse na rynku pracy, kiedy przy komputerze nie siedzimy.

Dokształcaj się
W wolnym czasie przejdź się do czytelni czasopism czy do księgarni i sprawdź co nowego piszą o Twojej branży. Przeglądnij najnowsze publikacje, przeczytaj fragmenty nowych książek – w ten sposób zwiększysz swoje umiejętności, będziesz na bieżąco i nie wypadniesz z rynku nawet wtedy, jeśli przez jakiś czas będziesz bez pracy.

Przeglądnij gazety z ogłoszeniami
Niektórzy pracodawcy nadal nie wierzą w siłę Internetu i publikują swoje oferty pracy w gazetach. Przeglądnij raz w tygodniu nowe ogłoszenia i dodatki o pracy do dzienników. Może trafisz na coś ciekawego. (jeśli nie chcesz wydawać na gazety, zainwestuj kilka złotych w kawę w kawiarni na mieście – większość z nich ma spory wybór najświeższych gazet).

Idź na spacer i przypatrz się witrynom
Niektórzy pracodawcy, ogłoszenia o wolnych wakatach wywieszają na witrynach sklepów czy restauracji. W ten sposób nie znajdziesz pracy jako inżynier czy logistyk, ale jeśli szukasz pracy w handlu czy gastronomii, może to być dodatkowe źródło informacji.

Odśwież stare kontakty
Przeglądnij listę osób, których numery masz w komórce. Masz nieco więcej czasu, więc umów się na kawę czy spacer z dawno nie widzianym znajomym. Podczas spotkania, które zapewni ci nieco rozrywki i podniesie twój nastrój (który tak trudno zachować pozytywnym będąc bezrobotnym) możesz podpytać znajomego czy nie słyszał o jakiejś ciekawej ofercie pracy. Nawet jeśli nie, to czasu nie stracisz, bo przynajmniej odświeżyłeś stare znajomości.

Przejdź się do firm w których chciałbyś pracować
Niektóre firmy prowadzą bazę kandydatów do pracy, możesz w nich złożyć CV nawet bez rekrutacji. Możesz też zapytać się wprost w firmie, czy nie szukają kogoś o Twoich kompetencjach – może firma prowadzi rekrutację zewnętrznie i dlatego nie trafiłeś na ogłoszenie? A może też przyjdziesz do firmy w dniu, kiedy właśnie zwolnił się pracownik i dosłownie „spadniesz im z nieba”?